W Polsce problem niepłodności dotyka ok. 1,5 miliona par, z czego ponad 70% pragnie mieć własne dzieci. Terapia, w zależności od rodzaju może być kosztowna i długotrwała, nie zawsze kończy się także wyczekiwaną ciążą. Z drugiej strony dzięki postępowi w medycynie, doświadczeniu lekarzy oraz zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i technologii zabiegów zakończonych ciążą jest znacznie więcej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.
– Według ostatnich raportów ESHRE, średnia skuteczność leczenia niepłodności metodą in vitro w polskich klinikach wynosi ok. 35 procent. Odsetek ciąż uzyskiwany w poszczególnych ośrodkach może się jednak różnić od tej wartości. Skuteczność zależeć będzie m.in. od doświadczenia kliniki i lekarzy, stosowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych, pracy laboratorium in vitro. Oczywiście istotny w tym kontekście jest także wiek kobiety oraz stan zdrowia obojga partnerów. – mówi prof. Krzysztof Łukaszuk z kliniki leczenia niepłodności Invicta – Najbardziej doświadczone polskie ośrodki odnotowują skuteczność na poziomie nawet 50%. To bardzo wysoki wynik – zwłaszcza w odniesieniu do średniej z innych krajów europejskich. Procentują zarówno wiedza oraz kompetencje lekarzy specjalistów, jak i stały rozwój stosowanych metod. Obecnie coraz częściej korzysta się z innowacyjnych procedur i najnowszych technologii czyniących leczenie bardziej skutecznym. Ze względów medycznych nie każda próba zakończy się wprawdzie powodzeniem, ale większości par jesteśmy w stanie efektywnie pomagać. – tłumaczy.
Skuteczność na wysokości 35,3 procent plasuje nas na lepszej pozycji niż Hiszpania (34,0%), Wielka Brytania (30,01%), Niemcy (28%) i Włochy (21,1%) oraz znacznie przekracza średnią liczbę pozytywnie zakończonych terapii w Europie (29,9%). Dodatkowo wiele zagranicznych par decyduje się na leczenie właśnie w naszym kraju. Zwłaszcza kobiety z Niemiec wolą przyjechać do Polski, ponieważ w ich kraju obowiązuje prawny zakaz zamrażania zarodków – wszystkie muszą być umieszczone w ciele kobiety, co w konsekwencji zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży wielopłodowej, częstych powikłań, a w rezultacie bardzo niskiej skuteczności. Dotyczy to zwłaszcza pań po 35. roku życia. Polegając na procencie skuteczności konkretnej kliniki warto wziąć zatem pod uwagę jej położenie, bo w wielu ośrodkach na Śląsku lub w Szczecinie znaczny procent pacjentek stanowią właśnie Niemki po 40 roku życia, a jak wiemy, dojrzały wiek znacznie utrudnia powodzenie terapii, co przekłada się m.in. na niższą skuteczność w statystykach.
Niepłodność może leżeć zarówno w problemach hormonalnych pacjentów, powikłaniach po przebytych zabiegach i operacjach, bolesnych i obfitych miesiączkach, nieleczonych infekcji układu rodnego. W przypadku kobiet przyczyną może być także nieodpowiednia waga oraz problemy anatomiczne. Ustalenie konkretnej przyczyny jest istotne, bo to od diagnozy zależy plan leczenia. I tutaj, ze względu na obraną terapię, może ona być bardziej długotrwała niż pozostałe (np. podawanie hormonów), dużo bardziej kosztowna (np. in vitro) lub dająca większe szanse na ciążę już po pierwszej próbie. Pomocą w zajściu w ciąże kobietom zajmuje się klinika leczenia niepłodności – klinikainvicta.pl
– Starania o upragnione potomstwo wymagają cierpliwości i determinacji. Na ogół para powinna skonsultować się ze specjalistą, jeśli do ciąży nie dochodzi w ciągu roku regularnego współżycia. Pierwszym etapem jest zawsze dokładna analiza przypadku oraz przeprowadzenie szczegółowych badań u obojga partnerów. Na podstawie wyników lekarz zaproponuje optymalny sposób postępowania. W niektórych przypadkach zaleci dalsze starania naturalne, a w innych – specjalistyczne leczenie. Zawsze powinno być ono dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Nawet jeśli od razu nie przyniesie oczekiwanych efektów, nie warto się zniechęcać. Niejednokrotnie w toku terapii lekarz uzyskuje dodatkowe informacje o stanie zdrowia pacjentów i może tak zmodyfikować leczenie, by para mogła się cieszyć rodzicielstwem. – podsumowuje specjalista z kliniki leczenia niepłodności Invicta.”