Jak oszczędzać na codziennych zakupach?

27 maja 2015, dodał: Aleksandra Kolanko
Artykuł zewnętrzny

file1432717759

Co piąta osoba przyznaje, że często kupuje rzeczy, które potem okazują się nieprzydatne – wynika z danych UOKIK. Nieprzemyślane wydatki bywają znaczącym obciążeniem dla domowego budżetu. Przeanalizowanie swoich zwyczajów zakupowych, a następnie wdrożenie dobrych praktyk może przynieść bardzo duże oszczędności w skali roku.

Jednym z głównym powodów nieudanych zakupów jest działanie pod wpływem impulsu. Podstawowa zasada mądrego kupowania to „najpierw pomyśl, potem kup”. Choć robienie zakupów z kartką może wydawać się śmieszne to jest to jeden z najlepszych sposobów na codzienne oszczędzanie. Dotyczy to nie tylko zakupów spożywczych, ale także zakupu odzieży, kosmetyków czy sprzętu do domu.

1.     
Planowanie zakupów

Jeśli potrzebujemy na wakacyjny wyjazd np. sandałów i letniej sukienki, to nie kupujemy kolejnej pary dżinsów tylko dlatego, że nam się spodobały na sklepowej wystawie. Racjonalne podejście do zakupów dotyczy także sezonowych wyprzedaży – warto się na nie wybierać, jeśli wiemy, czego konkretnie szukamy, np. spodni czy eleganckiej bluzki. W innym przypadku możemy kupić za dużo rzeczy, których część wkrótce okaże się nam zupełnie nieprzydatna.

Regularnie, np. raz na pół roku, warto sprawdzić faktyczny stan naszej szafy czy kosmetyczki. Choć bywa to nieraz trudne, odważmy się rozstać z ubraniami, w których nie chodzimy od dłuższego czasu i wystawmy je w internecie na sprzedaż. Zamiast kupować nową szminkę, być może wystarczy sprawdzić aktualny stan kosmetyczki i znaleźć zapomnianą pomadkę, której termin ważności jeszcze nie minął.

2.      Szukanie okazji

Dopiero jeśli wiemy, czego potrzebujemy i co chcemy kupić, możemy zabrać się za szukanie najlepszych ofert. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na to jest wykorzystanie dostępnych narzędzi internetowych. Dzięki porównywarkom cen możemy sprawdzić cenę interesującego nas konkretnie produktu, np. perfumy znanej marki czy wypatrzonego zegarka, w kilkudziesięciu różnych sklepach internetowych.

Z kolei dzięki takim serwisom jak kodyrabatowe.pl, mamy dostęp do aktualnych ofert promocyjnych i unikalnych rabatów do największych sklepów internetowych i stacjonarnych. Wiedząc, że szukamy np. letniej sukienki, możemy sprawdzić, czy w danym momencie jakieś sklepy nie oferują wysokich rabatów na tego typu asortyment. Podobnie, jak już znaleźliśmy idealną sukienkę w wybranym sklepie internetowym, warto przed dokonaniem zakupu sprawdzić w internecie, czy akurat nie ma aktualnych kodów rabatowych do tego sklepu. Stałą już praktyką dużych sklepów internetowych jest prowadzenie regularnych akcji rabatowych, obok sezonowych promocji czy wyprzedaży.

3.      Korzystanie z praw konsumenta

Jeśli po zakupach czy to internetowych, czy tradycyjnych stwierdzamy, że była to nieudana transakcja, nie bójmy się korzystać z przysługujących nam praw. Warto mieć świadomość, że zgodnie z prawem, jeżeli dokonaliśmy zakupu w stacjonarnym sklepie, to sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcie zwrotu towaru tylko dlatego, że się rozmyśliliśmy albo dana rzecz po prostu przestała nam się podobać. Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli towar ma wadę – wtedy zwrot towaru może być dokonany w ramach reklamacji. Na szczęście dobrą praktyką wielu sklepów jest przyjmowanie zwrotów – bywa jednak tak, że zwrot pieniędzy za nieudany zakup możliwy jest wyłącznie na kartę podarunkową.

Inaczej ma się sprawa z zakupami przez internet – w tym przypadku mamy ustawowe prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni i obowiązek zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni. Wiele sklepów internetowych znacznie jednak wydłuża ten okres ochronny, przy okazji zapewniając darmowy zwrot.