Alergia na zwierzęta domowe – objawy i sposoby leczenia

13 maja 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Szczekający, miauczący czy ćwierkający przyjaciele są często najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Co jednak zrobić, gdy ta przyjaźń rozwija się kosztem naszego zdrowia? Jak rozpoznać uczulenie na domowego pupila?

http://cdn.sheknows.com/articles/2012/05/happy-woman-with-her-dog.jpg

 

Bardzo często bagatelizujemy objawy takie jak katar i kaszel. Zrzucamy winę na pogodę czy przemęczenie i stres, łykamy tabletki na przeziębienie i udajemy, że przecież każdego wokół spotyka to samo. Tymczasem okazuje się, że przewlekły nieżyt nosa czy kaszel mogą być spowodowane alergią. Uczulenia najczęściej są dziedziczne, jednak coraz częściej pojawiają się sytuacje, kiedy alergia ujawnia się w późniejszym wieku. Warto zwrócić uwagę na wszelkie problemy z oddychaniem, które uporczywie nawracają niezależnie od sezonu. Przyczyna może leżeć bardzo blisko nas i być może z tego powodu jej nie dostrzegamy.

Jakie są objawy uczulenia na sierść?

Objawy alergii na zwierzęta są podobne do objawów alergii na inne czynniki, z tą jednak różnicą, że zazwyczaj utrzymują się przez cały czas, kiedy przebywamy w towarzystwie zwierzaka. Dlatego że jest to alergia całoroczna, a nie sezonowa, nasze zdrowie narażone jest na przewlekłe kłopoty, które mogą z czasem przerodzić się w poważne choroby układu oddechowego. Typowymi objawami są kaszel, katar, łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie skóry, a nawet występowanie tzw. pokrzywki w miejscach, które miały kontakt z alergenem. W przypadku silnej alergii dolegliwości nasilają się, co może prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem lub nawet omdlenia. Zagrożenie alergią występuje przede wszystkim wśród właścicieli psów i kotów, jednak także gryzonie powodują często reakcje uczuleniowe – najczęściej do tej grupy należą szczury, świnki morskie i chomiki. Zdarza się także, że uczulenie wywołują ptaki domowe.

Jak można leczyć alergię?

Leczenie alergii polega na łagodzeniu jej objawów. Niestety, alergeny zwierzęce znajdują się nie tylko w sierści pupila, ale także w jego moczu, ślinie i naskórku. Warto zaopatrzyć się w leki na alergie, które dostaniemy nawet bez recepty, np. tabletki Allegra. Działanie antyhistaminowe zahamuje reakcję alergiczną nawet na kilkanaście godzin. Warto wykonać testy alergiczne, jednak trzeba pamiętać, że przebieg uczulenia ma często charakter indywidualny. Zależy nie tylko od naszych predyspozycji zdrowotnych, ale też od częstotliwości kontaktu ze zwierzakiem, przyjmowanych lekarstw i historii naszych chorób.

Czy rozstanie ze zwierzakiem jest konieczne?

Jeśli chcemy wytoczyć alergii wojnę, niestety trzeba będzie rozstać się ze zwierzakiem. Tylko wówczas można zdecydować się na terapię odczulającą (immunoterapię). Tę decyzję powinny podjąć przede wszystkim osoby, które odczuwają silne objawy uczuleniowe. Jedynie brak kontaktu z alergenami może pomóc w doprowadzeniu naszego zdrowia do porządku. Jeśli jednak lekarz nie zaleci rozstania, wystarczy łagodzić objawy, a więc pamiętać o lekach na alergię, a także o utrzymaniu porządku. Przede wszystkim powinno się ograniczyć dostęp zwierząt do sypialni i kuchni, a także regularnie i dokładnie czyścić wykładziny, dywany i tapicerki mebli – to powierzchnie, gdzie lubią gromadzić się alergeny. Zwierzak powinien być często kąpany w odpowiednich dla jego skóry i sierści szamponach



FORUM - bieżące dyskusje

Moje odkrycie kosmetyczne tego roku
Moje kosmetyczne odkrycie to olejek wonny ogrody sułtana. Bosko pachnie, jasmin, owoce, kwiaty...
botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...