Leczenie pękających pięt

12 grudnia 2014, dodał: Karolina
Artykuł zewnętrzny

Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkie bardzo bolesna dolegliwość. Przyczyną może być sucha skóra, brak pielęgnacji czy nieodpowiednie obuwie. O przyczynach i sposobach leczenia pękających pięt opowiada Magdalena Noskiewicz-Sieg, specjalista – podolog z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.

Wśród przyczyn pękających pięt zazwyczaj obok niewłaściwej pielęgnacji czy nieodpowiedniego obuwia, wymienia się: zbyt duże nawarstwienie się twardego, suchego naskórka w okolicy pięt, nieprawidłowe przetaczanie stopy, łuszczyca czy zakażenia grzybiczne. Istnieje także możliwość, że źródłem dolegliwości są uwarunkowania genetyczne – ta zasada sprawdza się jednak zazwyczaj w przypadku osób starszych, które dodatkowo cierpią na reumatyzm lub choroby złuszczające naskórek.
Niestety pękające pięty najczęściej są efektem niedostatecznej higieny ciała, w tym takich czynników jak: spożywanie zbyt małej ilości wody, niestosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych czy noszenie skarpetek ze sztucznego tworzywa lub/i obuwia z materiałów syntetycznych.

pękające pięty

Pęknięcia na piętach to efekt suchości i braku elastyczności naskórka. Aby właściwe zdiagnozować problem, najlepiej udać się do specjalisty-podologa, który dokładnie zbada stopy i dobierze odpowiednie i skuteczne metody leczenia. Przede wszystkim oceni on równowagę hydrolipidową naszej skóry, zdefiniuje powód przypadłości i zastosuje preparaty, które przywrócą jej równowagę. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie podologa pozwalają na bezbolesne usunięcie zrogowaciałego naskórka, co zdecydowanie zniweluje napięcia skóry, które prowadzą do powstawania rozpadlin. Dodatkowo podolog dobierze idealne do potrzeb pacjenta preparaty i podpowie, jak w prosty sposób przyspieszyć regenerację naskórka.

Osoby, które walczą z problemem pękających pięt powinny skrupulatnie przestrzegań zasad codziennej pielęgnacji stóp (dokładne mycie i stosowanie właściwych preparatów specjalistycznych), noszenie miękkich, bawełnianych skarpet oraz obuwia, które zostało wykonane z naturalnych surowców. Metodą, która sprzyja regeneracji naskórka są także naprzemienne kąpiele stóp – w misce z ciepłą (38°C) i zimną (20°C) wodą. Czynność należy powtórzyć kilka razy. Jest to doskonały trening dla nerwów, mięśni i gruczołów potowych stóp.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz