Choć czasy średniowiecza i potęgi krzyżackiej już dawno minęły, to o jego działalności na terenie północnej Polski wciąż świadczą w różnym stopniu zachowane budowle – dworki, wieże i zamki, pełniące również funkcję klasztoru. Cechuje je perfekcja od projektu do wykonania, dzięki czemu wiele z nich obecnie mieści w swych murach muzea lub służy jako obiekty hotelowe itp. Poza funkcją użytkową mają one niekwestionowane walory estetyczne, gdyż reprezentują styl gotycki, pełen architektonicznej finezji.
W omawianym albumie zostały zawarte liczne zdjęcia zamków krzyżackich autorstwa Christiana Parmy, a wstęp autorstwa Roberta Kunkela został przetłumaczony też na język rosyjski i francuski, aby udostępnić tę publikację również turystom z zagranicy, licznie odwiedzającym region Warmii i Mazur.
To stąd dowiadujemy się, że zamki budowano głównie przy zaangażowaniu miejscowej ludności, odrabiającej w ten sposób podatki należne Zakonowi Krzyżackiemu, któremu w XIII wieku książę Konrad Mazowiecki oddał te ziemie we władanie. Kaplice zamkowe zawsze budowano tak, by ołtarz był skierowany na Wschód.
Zamki krzyżackie stanowią dowód dawnej potęgi Zakonu, ale też są niemymi świadkami historii, która ukazała znikomość jego starań o opanowanie podległych im ziem. Zostały po nich atrakcyjne turystycznie budowle, z których najsłynniejsza – zamek w Malborku – zyskała nawet uznanie w postaci wpisania na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na zdjęciach możemy podziwiać ok. 100 rezydencji, dworków i klasztorów. Część z nich przedstawia też codzienne życie ich mieszkańców, inscenizowane przez współczesne grupy rekonstrukcji historycznej. Moją uwagę zwrócił m.in. zamek w Papowie Biskupim – zbudowany z kamienia i wykończony cegłą nad drzwiami i oknami, a więc stanowiący mieszankę stylów: romańskiego i gotyckiego.
Zapraszam do wędrówki szlakiem krzyżackich zamków, od wieków wtopionych w polski krajobraz, które niezmiennie zachwycają swoim nieprzemijającym pięknem, a na tych perfekcyjnie wykonanych zdjęciach jeszcze zyskują na majestatyczności. Ten pięknie wydany album staje się swoistym przewodnikiem, który warto zabrać w podróż np. do Olsztyna, Elbląga, Fromborka czy Sztumu, by skonfrontować zdjęcie z oryginałem i przeżyć niesamowitą przygodę, odkrywając na nowo te odwieczne pomniki historii. Zapraszam do oglądania i czytania – warto zgłębić swą wiedzę na temat średniowiecznej historii Polski, by lepiej zrozumieć naszą współczesność.
Dominika
Książkę poleca Wydawnictwo PARMA PRESS
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja