Balon żołądkowy – skuteczna walka z otyłością
Kiedy chudniemy, komórki tłuszczowe ulegają jedynie zmniejszeniu, czyli skurczeniu się. Jeżeli już raz przytyjemy, to potem jest bardzo łatwo, wrócić do poprzedniego stanu otyłości. Z badań naukowych wynika, że komórki tłuszczowe mają swoją ,,pamięć”.
Już w dzieciństwie, przy narodzinach człowieka, zostaje ustalona liczba naszych komórek tłuszczowych i pozostaje niezmienna w dorosłym życiu. Potem nie można jej już zredukować na stałe żadną dietą, ani aktywnością fizyczną. Długotrwały, żmudny proces odchudzania można zepsuć, najmniejszym błędem żywieniowym i mozolna praca wychodzi na marne. Pragniemy schudnąć, szukamy różnych diet, wydajemy mnóstwo pieniędzy na ,,cudowne” specyfiki. Jeśli jest działanie, to tylko mylne i krótkotrwałe, bo nie da się oszukać naszego ,,zaprogramowanego” organizmu. Jeżeli jesteś jedną z tysięcy osób, które bezskutecznie walczą z nadmierną wagą ciała „tradycyjnymi” metodami, prawdopodobnie wymagasz pomocy innego rodzaju. Na szczęście istnieje alternatywa dla osób pragnących zredukować nadmierną ilość kilogramów nie chcąc jednocześnie poddawać się zabiegowi chirurgicznemu. Zabieg wykonywany metodą endoskopową w warunkach ambulatoryjnych, trwa zaledwie 10-15 minut, co oznacza, że pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Podczas zabiegu pacjent znieczulany jest miejscowo i nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Do jego żołądka wkłada się specjalną sondę z balonem, która wypełnia się solą fizjologiczną do odpowiednich rozmiarów. Balon pozostaje w żołądku na maksimum 6 miesięcy.
Jest metodą nadzorowaną medycznie i sprawdzoną w międzynarodowych badaniach, która bez ryzyka operacji lub stosowania drastycznych terapii lekami pomaga kontrolować masę ciała. Metoda balonu żołądkowego została stworzona by wspomagać utratę wagi ciała przy jednoczesnym wprowadzeniu u pacjenta racjonalnego sposobu odżywiania. Opracowano ją w Stanach Zjednoczonych przez korporację Inamed Health. Leczenie polega na endoskopowym wprowadzeniu do żołądka miękkiego balonu wypełnionego roztworem fizjologicznym lub powietrzem. Specjalny materiał, z którego zbudowany jest balon żołądkowy jest odporny na działanie soków trawiennych. Balon (w zależności od zastosowanego rodzaju) pozostaje w żołądku przez maksymalnie od 6 do 12 miesięcy. Następnie jest endoskopowo usuwany przez lekarza.
Aktualnie na rynku wyróżniamy dwa rodzaje balonów żołądkowych:
- wypełniane solą fizjologiczną (Medsil, Orbera, Spatz, End-Ball)
- wypełniane powietrzem (Heliosphere)
Jest metodą leczenia przeznaczoną zarówno dla pacjentów z niewielką nadwagą będąc terapią zwiększającą komfort życia, jak również dla osób z chorobliwą otyłością, dla których stanowi warunek powrotu do normalnego funkcjonowania. Leczenie z wykorzystaniem balonu żołądkowego nie wymaga od pacjentów specjalnego przygotowania, ponadto nie ma zbyt wiele przeszkód dla zastosowania tej metody.
Więcej informacji o tej jakże skutecznej metodzie walki z zbędnymi kilogramami na pulsmed.com.pl