Historia wyrobów ze srebra

27 października 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zachęcamy do zapoznania się z historią srebra, jego niebagatelnymi atrybutami zdrowotnymi oraz charakterystycznymi cechami tego metalu wykorzystywanego w jubilerstwie.

 

bransoleta

 

Historia kruszcu

 

Srebro w tekstach kultury symbolizuje honor odwagę i rycerskość. Srebrna biżuteria od tysięcy lat przyozdabia ludzkie dłonie, uszy i nadgarstki. Badania prowadzone przez naukowców dowodzą, że ten szlachetny kruszec wydobywano już 4000 lat p.n.e na terenach dzisiejszej Turcji. W Mezopotamii wykorzystywano srebro jako rodzaj waluty i wykonywano różnego rodzaju pierścienie.

Biżuteria srebrna stała się prawdziwym przebojem Starożytnego Egiptu. O ile poddani faraona złoto mogli wydobywać bez przeszkód na terytorium swojego kraju, to srebro musieli importować. Biżuterię z tego kruszcu mogły nosić jedynie najważniejsze osoby w państwie. Doszło nawet do tak paradoksalnej sytuacji, że cena srebra była wyższa niż cena złota!

W pewnym okresie prawdziwymi miłośnikami biżuterii ze srebra byli starożytni Grecy. Obrotni Hellenowie byli tak dobrymi kupcami, że bransoletki srebrne nosiła chyba każda mieszkanka starożytnego świata. Prawdziwy hit eksportowy tamtej epoki.

 

Niebagatelne cechy srebra

 

Srebru przypisywano wielką, niemal magiczną moc. Na przykład chorych zanurzano w tak zwanej „srebrnej wodzie”. Człowiek wieki temu intuicyjnie upodobał sobie spożywanie posiłków ze srebrnej zastawy, nie jest to tylko przejaw snobizmu, ale i podświadomego wybierania to co dobre dla naszego organizmu. Naukowo stwierdzono, że srebro ma właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze. Dlatego owoce leżące na srebrnej paterze będą dłużej świeże, niż te leżące na szklanym talerzu. Podobnie ma się sprawa z kwiatami. Te w srebrnym wazonie na dłużej zachowują swoją urodę, niż te trzymane w naczyniu wykonanym z innego materiału.

Popyt na srebrną biżuterię z biegiem lat wcale nie maleje. Jest ona świetną alternatywą dla osób, które nie lubią klasycznego żółtego złota lub tych który na przykład w obecnej chwili nie stać na złoto białe. Wydobycie i zużycie srebra stale rośnie.

 

Dlaczego jubilerzy tak pokochali ten piękny kruszec?

 

Srebro jest bardzo kowalne i ciągliwe, daje się łatwo formować w przedmioty o pięknej formie. Doskonale wygląda z dodatkami, na przykład z naturalnym, polskim bursztynem, cyrkoniami czy efektownymi granatami.

Srebro jest białym metalem, który bardzo łatwo daje się polerować do lustrzanej gładkości. Ma bardzo wiele zalet i może być doskonała alternatywą dla osób, które lubią piękne i niebanalne przedmioty, a nie przepadają za blichtrem i ostentacją. Srebrna biżuteria to przedmioty o ciekawym wzornictwie i o niebywałej wartości artystycznej. Można je nabyć za rozsądną cenę i cieszyć się niebanalnym pięknem.