Czy można zyskać na zmianie wyglądu swojej fryzury?
Zdecydowanie tak! Są takie miejsca, która zajmują się skupem włosów naturalnych – tych rosnących na głowie. Jeżeli nie masz pomysłu na zmianę fryzury, a masz już dość plączących się długich włosów, to warto wybrać się w takie miejsce. Realizując swój pomysł, w którym pomoże Ci profesjonalista, dobierzesz odpowiednią fryzurę do twojej twarzy. Ale na tym nie koniec! Poza bezpłatną zmianą wizerunku możesz znacząco zasilić swój domowy budżet!
Zasadniczo włosy dzielimy na dwie grupy: włosy słowiańskie i europejskie. Włos słowiański charakteryzuje się jasnym kolorytem, czyli średni blond do bardzo jasnego blondu, gatunkowo jest włosem cienkim i bardzo delikatnym, za to włos europejski ma charakterystyczne ciemniejsze zabarwienie, od średniego brązu do bardzo ciemnego brązu, jest włosem grubym, niejednokrotnie włosem sztywnym. Każde włosy przed ścięciem są sprawdzane pod kątem jakości – stanu łuski włosowej i końcówek, koloru, stopnia wycieniowania i przybliżonej gęstości.
Włosy, które są skupowane muszą spełniać określone kryteria. Pod uwagę bierze się długość – włosy nie mogą być krótsze niż 35-40 cm (a w niektórych skupach można sprzedać nawet włosy od 25 cm), ale dla skupu im dłuższe tym lepiej – można dostać więcej pieniędzy. Bardzo istotna jest jakość – ważny jest stan włosa. Często spotyka się długie włosy nie do końca spełniające kryteria – zbyt rzadkie podcinanie końców i nieprofesjonalna pielęgnacja doprowadza do łamliwości i rozdwajania końcówek włosów. Następnym warunkiem jest niepoddawanie włosów wcześniejszym zabiegom chemicznym, takim jak dekoloryzacja, czy koloryzacja.
Niespełnienie nawet jednego z warunków może przesądzić o nienadawaniu się włosów do skupu, ale czasem można spróbować znaleźć miejsce, gdzie sprzeda się nawet takie włosy na zasadzie „włosy za fryzurę”.
Jak przygotować włosy?
Zanim przystąpimy do obcięcia włosów, muszą być one oczyszczone, najlepiej szamponem głęboko oczyszczającym i pozostawione bez żadnych środków do stylizacji i pielęgnacji. Zazwyczaj włosy skupowane są zaplatane w jeden gruby warkocz, ale uwaga, nie jest to odpowiednim sposobem na pozyskanie włosów. Po ustaleniu długości, która ma być obcięta na sprzedaż, włosy dzielimy na kilka do kilkunastu kucyków na całej powierzchni głowy tak, aby jak najdokładniej zostały przycięte – prostopadle do głowy – szkoda każdego centymetra włosów! Ważne jest podzielenie na tak drobne kucyki, gdyż nie tracimy również na wadze włosów, jak i ułatwia nam to wykonanie finalnej fryzury, a ona ma zachwycać, bo jest to duża metamorfoza.
Wstępna wycena następuje tuż przed ścięciem, a dokładna po ścięciu – po ostatecznym zmierzeniu i zważeniu ściętych włosów. Za włosy z całej głowy można zazwyczaj dostać kilkaset zł, w zależności od konkretnego skupu włosów. Jak już wspomniałam, cena skupu włosów zależy głównie od długości i wagi włosów po ścięciu, także warto zapuszczać! Jeśli nie masz pomysłu na swoje włosy, szukaj takich miejsc, w których można sprzedać włosy. Pamiętaj, aby wcześniej zadzwonić w kilka miejsc i porównać oferty – umów się w tym miejscu, gdzie za włosy oferują najwięcej.