Nadeszło nieuchronne – wakacje za nami, a za oknami coraz krótsze dni. Jesień oficjalnie rozpoczęta. Choć staramy się utrwalić wakacyjne wspomnienia – robimy setki zdjęć, kupujemy lokalne wyroby, to niestety nie „przechowamy” smaków, którymi zachwycaliśmy się podczas wakacyjnych podróży. A już zaczynamy do nich tęsknić. Recepta? Przygotujmy we własnej kuchni dania inspirowane wakacyjnymi podróżami – okazuje się, że to nic trudnego. Oto kilka inspiracji szefów kuchni Knorr.
Szefowie kuchni Knorr prześledzili najpopularniejsze tegoroczne kierunki wakacyjnych podróży Polaków: Grecja, Turcja, Egipt, Maroko, Hiszpania. Przygotowali przepisy na dania, które mieliśmy okazję i ogromną przyjemność jeść podczas urlopów w tych krajach, a które z łatwością przyrządzimy w domowej kuchni. Kucharze poradzą nam, jak tamtejsze smakołyki przenieść do rodzimej kuchni.
Degustacja w cieniu Olimpu
Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o tegoroczne destynacje wakacyjne Polaków, jest Grecja. Zielone gaje cytrusowe, krystaliczna woda, powiew starożytnej kultury — oto Grecja w całej swej okazałości. Mówi się, że ten kraj powinno się odkrywać wszystkimi zmysłami, a najważniejszymi z nich jest węch i smak. Kuchnia grecka jest lekka, prosta i bardzo domowa. Jak na śródziemnomorski klimat przystało, jada się tam dużo warzyw i owoców, ponadto ryby, owoce morza i nabiał. Oczywiście Grecy jedzą również mięso, a jednym z popularniejszych przysmaków jest moussaka, czyli zapiekanka z mięsem mielonym, bakłażanem i sosem pomidorowym. Kwintesencja smaku tkwi w sosie – odpowiednio gęstym oraz przyprawionym ziołami w idealnie dobranych proporcjach. Gwarancją udanego sosu do moussaki będzie Fix Spaghetti bolognese Knorr, którego najlepszej jakości suszone składniki zapewnią doskonały pyszny smak potrawy.
Obiad po turecku
Innym popularnym kierunkiem wakacyjnym Polaków jest Turcja. Turystów przyciąga tam egzotyka i czar Orientu, piękne plaże oraz bogata historia. Na wakacjach w Turcji powinno się obowiązkowo skosztować tureckiej herbaty, podawanej w małych szklaneczkach — bardzo gorącej i słodkiej, jak również narodowego trunku — raki, czyli anyżowej wódki. Turcja przedstawia bardzo bogatą ofertę kulinarną, którą zawdzięcza wpływom z różnych stron Imperium Osmańskiego. Można wybierać w daniach ryżowych (pilaw), mięsnych (kofte) lub skosztować dolmy, czyli potrawy podobnej do naszych gołąbków (ryż i mięso zawijane są tam w liście winogron). Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszym tureckim daniem, które dawno już podbiło nasze podniebienia, jest jednak kebab. Wcale nie trzeba go jeść pospiesznie poza domem, a można przygotować w swojej kuchni, ciesząc się aromatem pysznie doprawionego mięsa. Wspólnym mianownikiem tureckich dań jest właśnie ten wyrazisty i intensywny smak przypraw, który szefom kuchni Knorr udało się zamknąć w Fix kebab z sosem czosnkowym.
Popularnym daniem, zarówno w kuchni tureckiej, jak i greckiej, są kofty, czyli szaszłyki z mięsa mielonego — najczęściej z jagnięciny, baraniny lub wołowiny z dodatkiem świeżych ziół i aromatycznych przypraw. Szaszłyki najlepiej będą smakować w towarzystwie sałatki z pomidorków koktajlowych. Jak wydobyć z tego dnia maksimum smaku?
Afryka północna od kuchni
Na północy kontynentu afrykańskiego wabi nas swym urokiem głównie Egipt i Maroko. Egzotyka i pewna pogoda działają jak magnes na polskich turystów. Wielu z nich przyznaje, że jednym z najciekawszych aspektów wyjazdu są właśnie orientalne przysmaki, które oferuje nam tamtejsza kuchnia.
Kuchnia egipska czerpie z kuchni arabskiej, tureckiej i śródziemnomorskiej, a więc jest wypadkową tego, co najlepsze. Na każdym niemal kroku unosi się zapach smażonych owoców morza, czosnku, cebuli oraz intensywnych przypraw. Przekąski zazwyczaj podawane są z gęstymi sosami, a najpopularniejszym z nich jest tahina, czyli pasta z rozgniecionych nasion sezamu z dodatkiem oliwy, czosnku i/lub bakłażana. W kuchni marokańskiej prym wiedzie ciecierzyca, kuskus i jagnięcina, a w powietrzu króluje zapach przypraw takich jak kardamon, pieprz, chili, kminek, kurkuma, cynamon i szafran. Z inspiracji tymi smakami powstał Fix Danie orientalne z kurczakiem Knorr, który bez trudu pozwoli przenieść północno-afrykańskie smaki do rodzimej kuchni.
Hiszpańska zupa
Podium już zajęte, ale miejsca w czołówce wakacyjnych kierunków nie można odmówić Hiszpanii. Kraj zachwyca zróżnicowanym krajobrazem i architektoniczną odmiennością poszczególnych regionów, a także radosną atmosferą, która udziela się odwiedzającym. Kuchnia czerpie mocno z tradycji, wyczuwalne są arabskie wpływy — zwłaszcza w Kraju Basków i Andaluzji. To właśnie z tego ostatniego regionu pochodzi gazpacho, czyli hiszpańska zupa podawana na zimno, składająca się z warzyw, octu, oliwy i rozmoczonego chleba. Składniki można pokroić lub rozdrobnić mikserem, a zupę podaje się z dodatkami takimi jak okruchy chleba, szynka, jajka, drobno pokrojone warzywa — wedle uznania. Najważniejsze, że zupa smakuje świetnie w upalne dni, a jesienią lub zimą niezawodnie przypomni o słonecznej Hiszpanii. A oto sprawdzony przepis szefów kuchni Knorr:
Hiszpańskie gazpacho
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 4 osób
Stopień trudności: łatwe
Składniki:
– 400 g pomidorów z puszki,
– 1 opakowanie Fix Spaghetti Bolognese extra ziołowe Knorr,
– 2 małe cebule,
– 2 ząbki czosnku,
– 2 kolorowe papryki,
– 1 zielony ogórek,
– oliwa z oliwek,
– ocet z czerwonego wina do smaku.
Przygotowanie:
1. Czosnek i cebulę obierz, pokrój w kostkę i podsmaż.
2. Pomidory wraz z sokiem przelej na patelnię, dodaj Fix Knorr, wszystko razem zagotuj. Następnie odstaw do ostygnięcia.
3. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych, umyj, pokrój. Obranego ogórka pokrój na kawałki.
4. Surowe warzywa dodaj do sosu, wlej 0,5l wody (może być też bulion) i zmiksuj blenderem.
5. Zupę dopraw octem i podawaj z grzankami.
6. Do gazpacho możesz dodać także kolendrę.
W Hiszpanii można spróbować również tamtejszego specjału, który przybył do kraju z Meksyku, a mianowicie burrito. W pszenicznej tortilli zawija się pyszny farsz, który tworzą m.in. fasola, meksykański ryż, mięso, ser, cebula, papryka i mnóstwo aromatycznych przypraw. A co zrobić, jeśli wspomnienie burrito nie daje nam spokoju jeszcze długo po wakacjach? W prosty sposób możemy ten niezwykły smak osiągnąć w swojej kuchni, bazując na rodzimych składnikach i specjalnie przygotowanej kompozycji suszonych ziół, warzyw i przypraw, czyli Przyprawie do mięsa Knorr. Poniżej smakowite szczegóły.
Burritos
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość porcji: 4
Stopień trudności: łatwe
Składniki:
– 1 opakowanie placków tortilli,
– 400 g polędwicy wołowej,
– łyżeczka Przyprawy do mięs Knorr,
– 4 średniej wielkości cebule,
– 2 papryczki chili,
– łyżeczka kminu,
– łyżeczka mielonej kolendry,
– łyżeczka cynamonu,
– pół łyżeczki mielonych goździków,
– 50 g rodzynek,
– pęczek kolendry.
Przygotowanie:
1. Wołowinę pokrój w plastry, a następnie w kostkę. Dodaj oliwę i przyprawę Knorr. Dopraw cynamonem, goździkami i posiekaną kolendrą. Mięso włóż do lodówki na pół godziny.
2. Rozgrzej patelnię i podsmaż na niej mięso. Dodaj 2 łyżki kolendry, dopraw solą i pieprzem, wrzuć rodzynki. Gotowe mięso przełóż do miski.
3. Na tej samej patelni zeszklij cebulę, a potem dodaj ją do mięsa. Wszystko wymieszaj.
4. Placki tortilli pokrój na pół, każdy z nich zwiń w rożek. Do środka włóż kawałek sałaty i mięso. Podawaj z pomidorową salsą i guacamole.
Meksykańska uczta
A jeśli nie w Europie, to może wakacje spędziliśmy za Oceanem? I nie mowa tu o Stanach Zjednoczonych, ale egzotycznym Meksyku, w którym trzeba spróbować burrito i chili con carne. Swój oryginalny i wyrazisty smak danie mięsne na bazie wołowiny zawdzięcza przede wszystkim papryczce chili oraz innym drobno posiekamy warzywom, takim jak pomidory, cebula i czosnek. Na całość składa się również fasola lub kukurydza oraz aromatyczne przyprawy – chili con carne słynie z tego, że jest intensywnie doprawione. Podane jesienią z ryżem lub tortillą, przeniesie nas w gorące i słoneczne rejony Meksyku.
Wakacje muszą się kiedyś skończyć, ale wspomnienia zachowujemy na długo!