Regularna pielęgnacja stóp jest istotna zarówno w kontekście zdrowotnym, jak i estetycznym. Chcąc w pełni dbać o swoje stopy, wiele osób udaje się do specjalistów podologów lub pedicurzystek, które zajmują się pedicurem leczniczym, kosmetycznym czy pielęgnacją stóp.
O różnicach w pracy podologów i pedicurzystek opowiada Andrzej Piotrowski, specjalista – podolog z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.
Po pierwsze wywiad
Nieodłącznym elementem każdej wizyty u podologa jest wywiad, dzięki któremu specjalista-podolog może indywidualnie dobrać najlepszy system leczenia dla pacjenta. Pozwala to na stworzenie planu przebiegu całej terapii z podziałem na poszczególne etapy. Jest to także duży komfort dla pacjenta, który otrzymuje dokładne informacje na temat leczenie i wie, w jakim przedziale czasowym będzie ono się odbywać.
W gabinetach pedicure niestety ten element jest bardzo często pomijany, gdyż działanie objawowe dominuje nad przyczynowym, co zaobserwować można na przykładzie niewłaściwego obcinania paznokci, usuwania warstw naskórka czy nie odróżnienia paznokcia wrastającego od wkręcającego się. Pominięcie wywiadu jest równoznaczne z niemożliwością prawidłowej oceny ewentualnych zmian w obrębie stóp. Prowadzenie dokumentacji pacjenta nie tylko ułatwia szybkie rozeznanie się w historii leczenia, ale także świadczy o profesjonalizmie specjalisty, co owocuje zaufaniem jego pacjentów.
Po drugie relacje z pacjentem
Inną znaczną różnicą pomiędzy pracą podologów a pedicurzystek jest sposób organizacji pracy oraz budowania relacji z pacjentem. Często w salonach pedicure wszelkie zabieg (usługi) traktowane są sezonowo jako przygotowanie do zmiany obuwia na odkryte. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pacjent, który udaje się na wizytę do specjalisty miał pełną świadomość konieczności regularnej pielęgnacji i uzyskał informacje i porady na ten temat. Specjalista powinien pomóc zaplanować długotrwałą „strategię” pielęgnacji naszych stóp.
Po trzecie możliwości techniczne
Tak zwane przystosowanie techniczne oraz jakość i ilość fachowego sprzętu w gabinecie jest trzecią istotną różnicą pomiędzy pracą podologów a pedicurzystek. Szczegółowe wytyczne dotyczą zarówno prawidłowego ułożenia krzesła, właściwego oświetlenia, jak i wygospodarowania wystarczająco dużej przestrzeni oraz wykorzystania odpowiednich do danego zabiegu narzędzi. Wizyta u podologa pozwala uniknąć stosowania ich w sposób przypadkowy, co u pedicurzystek może się zdarzyć. Coraz częściej używają frezarek, zastępując nimi tarki czy omegi. Jednak nie zawsze narzędzia te posiadają pochłaniacz płynu lub spray, a jest to niezwykle ważne.
Dodatkowo warto wspomnieć o konieczności używania jednorazowych narzędzi, szczególnie w przypadku kapturków ściernych, co niestety nie dla wszystkich jest stałą praktyką. Podobnie jest z wielokrotnym używaniem tych samych – z założenia jednorazowych – narzędzi. A przecież nie można zapominać o tym, że bezpieczeństwo własne oraz pacjenta to kwestia nadrzędna.