Korzeń chrzanu to nie tylko doskonała przyprawa, ułatwiająca trawienie.
Warto poznać inne, mniej typowe zastosowania chrzanu:
1. Liście chrzanu są świetnym środkiem konserwującym, masło, ryby lub mięso obłożone nimi dłużej zachowują świeżość nawet w upały.
2. Świeży chrzan, dodany do mleka, hamuje jego kwaśnienie.
3. Ułożenie chrzanowych liści w namiocie pod materacem ułatwia zasypianie.
4. Można z niego przygotować dobre lekarstwo na kaszel. (10 dag świeżo utartego chrzanu, zmieszać z połową szklanki przegotowanej ostudzonej wody i odstawić go na pół godziny. Potem odcisnąć przez płótno i dodać 8 łyżek miodu). Najlepiej pić 3 razy dziennie po 1 łyżce.
5. Posiekane liście, dodane do jedzenia dla psów, odrobaczają.
6. Chrzan, uprawiany blisko ziemniaków, uodparnia je na choroby (jednak szybko i bujnie się rozrasta, zagrażając innym roślinom).
7. W sadach hamuje rozwój grzybni na drzewach.
8. Radiesteci zalecają układanie korzeni chrzanu w miejscach napromieniowanych.
9. Siłę chrzanu wykorzystują do dzisiaj gospodynie wiejskie latem podczas prac polowych, zwłaszcza żniw, osłaniają głowę świeżymi liśćmi chrzanu (pod chustkę), aby uchronić się przed porażeniem słonecznym.
10. Okłady z tartego chrzanu wymieszanego z odrobiną gorącej wody skutecznie łagodzą odmrożenia (pod warunkiem, że skóra nie jest uszkodzona).
11. Miazgą lub naparem z korzeni leczono niegdyś ropiejące rany, wrzody, a nawet zapalenie uszu – wykazuje bowiem działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne.
12. W lecznictwie ludowym stosuje się miazgę chrzanową z jego korzeni do nacierania przy bólach reumatycznych, zapaleniach korzonków nerwowych, bólach mięśniowych pleców, a także jako środek moczopędny przy puchlinie wodnej, kamicy moczowej i gośćcu. Należy przykładać pokrajane-plasterki świeżego chrzanu albo też nacierać bolące miejsca miazgą z potartego chrzanu. W tych samych dolegliwościach stosuje się także potarty chrzan jako dodatek do ciepłej kąpieli całego ciała (50-100 g chrzanu na 1/3 wanny wody), a w puchlinie wodnej nóg do kąpieli nóg aż do kolan.