DLACZEGO ROBIMY TO, CO ROBIMY I JAK MOŻNA TO ZMIENIĆ…
Kiedy ją pierwszy raz zobaczyłam, wiedziałam że to będzie dobra przyjaźń, i że spędzimy ze sobą wiele miłych chwil. Wyglądała na sztywną z zewnątrz, ale wiedziałam że ma miękkie wnętrze, może nie należała do najszczuplejszych ale najwidoczniej przeciwieństwa się przyciągają, a najsilniej o naszym życiu i wyborach decydują nawyki a nie wygląd, prawda?
Tak „Siła nawyku” (Charles Duhigg), to książka, która intryguje od pierwszego wejrzenia, ale nie od pierwszego zdania, no niestety zaczyna się i jest po prostu nudno, ale nie należy się zrażać bo im dalej w las kartek tym robi się ciekawiej, a chwilami strasznie.
Niby wiemy że każdy z nas ma jakieś nawyki, zawsze tak samo układamy dokumenty na biurku, szminki w kosmetyczce i skarpetki w szufladzie, ale co innego wiedzieć że się ma „jakieś nawyki”, a co innego dowiedzieć się że 99% naszych poczynań to nawyki, a jeszcze straszniej kiedy firmy nasze nawyki odkrywają, analizują i wykorzystują do własnych celów.
Jak wszystko, tak i nawyki mogą być dobre albo złe, pocieszające jest to że złe nawyki można zastąpić dobrymi, i że nie jest to ekstremalnie trudne, choć trzeba chcieć i trzeba właściwie do tego podejść.
A statystyka, kto z nas jej nie miał na studiach, ten jest szczęściarzem, dla wielu to najgorsza rzecz pod słońcem, ale to statystyka właśnie pozwala firmom tak zanalizować nasze nawyki by mogły je wykorzystać do własnych celów. Pewnie wielu z Was, tak jak ja na zajęciach ze statystyki słyszało historię o ojcu który zrobił awanturę kierownikowi sklepu bo jego nastoletnia córka dostała ulotkę z artykułami dla niemowląt, po kilku dniach jednak przeprosił bo córka faktycznie była w ciąży, problem w tym że sklep wiedział o tym wcześniej od niego!
A skąd wiedział o tym sklep? To właśnie potęga statystyki i nawyków. Historia znajduje się także w tej książce, którą z czystym sumieniem polecam. To doskonała lektura mimo nudnego początku, autor w przystępny sposób analizuje poszczególne nawyki dzięki którym można zmienić wiele w swoim życiu, nawyki to także element, który inteligentnie wykorzystany pozwoli zmienić zachowania całych grup społecznych, to siła która jest na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko wiedzieć jak ją wykorzystać.