Nowe fakty na temat migreny
Najnowsze badania przeprowadzone przez firmę Novartis dla marki Excedrin MigraStop pokazują, że konkretne symptomy migreny, takie jak: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk i nudności bywają uciążliwe, w związku z tym mogą znacząco potęgować złe samopoczucie.¹ Respondenci utrzymują, że migrena to więcej niż silny, pulsujący ból głowy, który utrudnia im codzienne funkcjonowanie i prowadzi do izolacji od otoczenia. Aby więc w pełni walczyć z migreną warto zapoznać się z najnowszymi faktami na temat tej choroby.
Dla ponad 90% Polaków ból głowy nie jest jedynym objawem migreny[1]
Respondenci przyznają, że światłowstręt (96% badanych) i nadwrażliwość na dźwięk (87%) to najbardziej powszechne i uciążliwe objawy migreny. Światło oraz dźwięk powodują u nich znaczny dyskomfort, który nie pozwala normalnie funkcjonować. W parze z migrenowym bólem głowy często idą również nudności (46%), które mogą doprowadzić nawet do wymiotów1.
Chorzy izolują się od otoczenia, 80% osób było zmuszonych do rezygnacji ze swoich planów
z powodu migreny[2]
Z najnowszych doniesień wynika, że aż 80 z 100 badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że niespodziewane ataki migreny znacznie obniżają komfort ich życia, a izolacja od otoczenia jest najpopularniejszą metodą radzenia sobie z migreną2. Migrena zmusza ich do odkładania swoich codziennych obowiązków a nawet do zmiany lub całkowitej rezygnacji z ważnych planów. 68% badanych z powodu migreny musi odłożyć swoje codzienne obowiązki na później, a 42% chorych nie może uczestniczyć w ważnych dla nich wydarzeniach2. Jednak rezygnacja z ważnych planów nie zawsze jest możliwa, a przeczekanie nie zawsze jest skuteczne oraz nie rozwiązuje na stałe problemu migreny. Najlepszym sposobem na migrenę jest znalezienie odpowiedniego leku, który zadziała nie tylko na sam ból, ale także na pozostałe objawy.
Co druga osoba nie może w pełni zwalczyć ataków migreny³
Aż 2/3 badanych przyznaje, że kluczowym kryterium podczas wybierania leku jest skuteczne zwalczanie objawów migreny[3]. Chorzy potwierdzają, że nadwrażliwość na światło i dźwięk czy nudności bywają dla nich uciążliwe dużo bardziej niż sam ból. Wśród wypróbowanych metod łagodzenia kolejnych ataków migreny chorzy wymieniają: domowe sposoby, zioła oraz leki bez recepty – dwie pierwsze metody przynoszą krótkotrwałą ulgę, natomiast trzecie rozwiązanie zwykle dotyczy leków zwykle jednoskładnikowych, które zwalczają tylko jeden z objawów – ból głowy.
Na polskim rynku jest lek, który zwalcza migrenę kompleksowo a więc ból głowy i pozostałe objawy migreny
Excedrin® MigraStop™ to jedyny złożony, trójskładnikowy lek bez recepty, który nie tylko uwalnia od przeszywającego bólu, ale także pomaga walczyć z towarzyszącymi mu objawami. Dzięki Excedrin® MigraStop™ nie musisz przekładać czekających zadań ani rezygnować z przyjemności. Koniec z półśrodkami – skuteczne połączenie kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu oraz kofeiny w Excedrin® MigraStop™ sprawią, że już po 30 minutach chęć zamknięcia się przed światem w ciemnym i cichym pomieszczeniu będzie odchodzić w niepamięć[4]. Zadowolenie z działania Excedrin® MigraStop™ potwierdza aż 94% respondentów!¹
O firmie Novartis
Novartis jest światowym liderem w dziedzinie szeroko pojętej ochrony zdrowia. Firma odpowiada
na rosnące potrzeby pacjentów i społeczeństwa, wprowadzając innowacyjne i skuteczne produkty farmaceutyczne oraz medyczne: leki innowacyjne, wysokiej jakości leki generyczne, szczepionki, materiały diagnostyczne oraz leki i wyroby medyczne dostępne bez recepty. Novartis jest jedyną firmą, która zajmuje wiodącą pozycję we wszystkich tych obszarach. Więcej informacji na stronie www.novartis.pl.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Excedrin MigraStop. Tabletki powlekane. Jedna tabletka powlekana zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 250 mg paracetamolu oraz 65 mg kofeiny. Wskazania do stosowania: Doraźne leczenie bólu głowy oraz napadów migreny z aurą lub bez aury. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, paracetamol, kofeinę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. U pacjentów, u których stosowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak diklofenak czy ibuprofen, powoduje napady astmy, pokrzywkę lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa; czynny wrzód żołądka lub jelit, krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego oraz u pacjentów ze zdiagnozowanym owrzodzeniem żołądka i jelit; hemofilia lub inne skazy krwotoczne; ciężka niewydolność nerek lub wątroby; ciężka niewydolność serca; przyjmowanie metotreksatu w dawce większej niż 15 mg na tydzień; trzeci trymestr ciąży.
Podmiot odpowiedzialny: Novartis Consumer Health GmbH, Niemcy.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i jest skierowany do Państwa w ramach przysługującego prasie prawa do bieżących informacji na temat nowych produktów leczniczych lub ich nowych właściwości. Materiał ten opisuje właściwości produktów leczniczych, który to opis – po jego upublicznieniu – może być uznany za reklamę tychże produktów w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Z uwagi na powyższe uprzejmie prosimy o redagowanie ewentualnych informacji prasowych z użyciem niniejszego materiału w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami”.
[1] Na podstawie badania ilościowego pt. „Źródło biznesu” (ang. „Source of business”) przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie firmy Novartis CH, metodą CAWI (wywiad prowadzony za pomocą udostępnienia respondentom kwestionariusza internetowego), reprezentatywna próba badawcza n=9344 dorosłych Polaków, kwiecień 2013.
[2] Dane statystyczne pochodzą z badania ilościowego pt. „Polacy o migrenie” przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini na zlecenie firmy Novartis, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI), reprezentatywna próba badawcza 1000 Polaków, listopad 2012.
[3] Na podstawie badania ilościowego pt. „Badanie postaw i zwyczajów konsumenckich osób cierpiących na bóle głowy i migrenę”, przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie Novartis, metodą wywiadu internetowego, reprezentatywna próba badawcza n=2000 dorosłych Polaków, sierpień 2013.
[4] Dotyczy bólu głowy i dźwiękowstrętu. Lipton R. Stewart W et. Al. Efficacy and afety of acetaminophen, aspirin and caffeine in alleviating headache pain, three double blind, randomized, placebo-controlled trials. Archives of Neurology 1998: 55 210 – 217.
[5] Na podstawie Charakterystyk produktów leczniczych: Nurofen Forte Express, Apap Extra, Pyralgina, Solpadeine, Etopiryna Max, Ibuprom Sprint caps