Czym kierować się przy zakupie roweru biegowego dla dziecka?
Hit nadchodzącego sezonu – rowery biegowe, to idealny pomysł na pierwszy, dwukołowy pojazd dla naszej pociechy. Rozwijają zdolności motoryczne, uczą utrzymywania równowagi i kontroli nad pojazdem. Przygotowują małego rowerzystę do jazdy na prawdziwym rowerze. Agito.pl podpowiada, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rowerka biegowego.
Jak działa rower biegowy?
Rower biegowy wyposażony jest w dwa koła, siodełko, kierownicę i ramę. Czym zatem różni się od tradycyjnego roweru? Nie ma pedałów. Jazda na rowerze biegowym zapewnia dziecku swobodę, nie ograniczając ruchów. Maluch, siedzi na siodełku, trzyma kierownicę i odpycha się stopami od podłoża. Dziecko zaczyna przejażdżkę od powolnego marszu, gdy poczuje się pewniej – przyspiesza, a potem zaczyna biec. Podczas gdy nóżki małego rowerzysty pracują, jego pupa cały czas jest umiejscowiona na siodełku. Tym samym dziecko uczy się utrzymywania równowagi, rytmu i przygotowuje się do prawdziwej przygody z większym, dwukołowym rowerem. Jazda na rowerze biegowym wzmacnia mięśnie całego ciała i wykształca orientację przestrzenną oraz ocenę odległości. To doskonała alternatywa dla rowerów z bocznymi kółkami, dzięki którym jazda na klasycznym rowerze stanie się przyjemna oraz łatwa w opanowaniu.
Drewniany czy metalowy?
Drewniane rowerki biegowe wykonane z trwałego i mocnego materiału są odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Zwykle jednak mają mniejsze możliwości regulacji wysokości siodełka i kierownicy, dlatego posłużą na krócej. Rowery biegowe metalowe, wykonane z lekkiej stali lub aluminium, umożliwiają największą regulację. Pozwalają w łatwy sposób dostosować wysokość siodełka do wzrostu dziecka. W efekcie, rowerek posłuży dziecku przez więcej niż jeden sezon. Kolejnym rodzajem rowerów biegowych są pojazdy kompozytowe – lżejsze od rowerów drewnianych i metalowych, ale też nieco droższe.
Siodełko
Wybierając rower biegowy dla dziecka, zwróćmy uwagę na siodełko. Powinno być wklęsłe i obite nieco szorstkim materiałem. Dzięki takiej budowie, mały rowerzysta nie będzie się zsuwał oraz nie straci równowag podczas jazdy. Przypilnujmy, żeby dziecko, siedząc na siodełku, opierało na podłożu całe stopy i jednocześnie miało lekko ugięte kolana.
Hamulce
Rozpoczynając przygodę z rowerkiem biegowym, dziecko często hamuje stopami. Nogi małego rowerzysty mają cały czas kontakt z podłożem, dlatego zatrzymywanie się nie stanowi problemu. Na samym początku wybierzmy rower nie wyposażony w hamulec ręczny lub model z możliwością późniejszego montażu tej funkcjonalności. W miarę rozwoju umiejętności jazdy oraz osiąganych szybkości, hamulec może być pomocny w skróceniu drogi hamowania.
Podstawka
Niektóre rowerki biegowe wyposażone są w specjalną podstawkę na nogi. Dzięki niej maluch nie musi przez cały czas trzymać nóg w powietrzu. Zachowa wyprostowaną postawę, nie odrywając pupy od siodełka.
Koła
Aby nierówności na drodze nie utrudniały dziecku jazdy na rowerku, warto zwrócić uwagę na odpowiednie koła. Wybierajmy te łożyskowane z mocnymi oponami z bieżnikiem, wyposażone w wentyl do pompowania. Im szersze koło wybierzemy, tym łatwiej będzie małemu rowerzyście utrzymać równowagę.
Waga i rączki
Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli rowerków. Ponieważ różnią się materiami, z których zostały wykonane oraz konstrukcją, ich waga również jest zróżnicowana. Najlżejsze z nich ważą mniej niż 3 kg, a bardziej rozbudowane – nawet około 6 kg. Wybierając rower biegowy dla swojej pociechy zwróćmy uwagę na wagę roweru. Jeśli rower będzie za ciężki – dziecko będzie się męczyć, przez co będzie mieć mniejszą frajdę z jazdy. Wybierajmy pojazdy z rączkami pokrytymi antypoślizgowym materiałem, żeby dziecko czuło się pewnie nawet ze spoconymi rękami.