Czy masz do zrzucenia więcej, czy mniej kilogramów, czy są to nadprogramowe kilogramy uzyskane po zimie, czy nagromadzone przez lata to rozprawienie się z nimi wiąże się ze zmianą żywieniowych nawyków, z modyfikacjami w jadłospisie i z wprowadzeniem większej dawki ruchu, aktywności fizycznej.
Efektywna dieta wymaga samodyscypliny, wytrwałości i dobrej organizacji. Zawsze wiąże się z rezygnowaniem z czegoś, z ograniczaniem przykładowo ilości zjadanego pożywienia, czy z eliminowaniem określonych składników, grupy produktów. Z reguły podczas diety musimy sobie czegoś odmawiać, przychodzi nam to łatwiej lub trudniej w zależności od naszej determinacji. Jednak czasami wystarczy dokonać pewnych, wcale nie bardzo dotkliwych i uciążliwych zmian w naszym jadłospisie, by stał się on zdrowszy, mniej kaloryczny, a jednocześnie bardziej wartościowy i w dalszym ciągu będący świetnym paliwem dodającym energii. Wystarczy kilka małych zmian w menu, by bez katowania się drakońskimi dietami systematycznie tracić na wadze, nieco schudnąć.
Wystarczy mądrze zamieniać pewne produkty na nieco lżejsze, które spowodują, że posiłek będzie mniej kaloryczny, a zarazem nasze jedzenie nie straci na smaku. Dzięki zastąpieniu jednych produktów innymi, ich lżejszymi odpowiedniki łatwiej będzie nam gubić kilogramy i nie będziemy mieli już wrażenia, że dieta zmusza nas do samych wyrzeczeń, a jedzenie podczas odchudzania jest nudne i powoduje, że marzymy o posiłkach jedzonych dawniej, tęsknimy do produktów kiedyś wybieranych.
Oto proste triki do zastosowania, by odchudzić nasz jadłospis i wspomóc odchudzanie przy jednoczesnym utrzymaniu walorów smakowych potraw i przekąsek.
Wybieraj produkty pełnoziarniste – razowe pieczywo, żytnią mąkę, pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż, kasze, sięgaj po produkty, które są bogate w błonnik, dzięki nim szybciej nasycisz się posiłkiem oraz zostanie on szybciej strawiony.
Kupuj nabiał o niskiej zawartości tłuszczu – chude jogurty, kefiry, sery, mleko o niskim procencie tłuszczu, takie produkty dostarczą dużo wapnia, który wspomaga odchudzanie, a przy tym nie mają dużo kalorii.
Jedz dużo warzyw i owoców, mają mało kalorii, a świetnie zaspokajają głód. Staraj się, by w twoim menu znalazły się różnorodne warzywa i owoce, chociaż najczęściej sięgaj po te, które mają najmniej kalorii i cukru – wśród owoców są to : grejpfruty, ananasy, jabłka, arbuz, pomarańcze, a wśród warzyw : pomidory, sałata, ogórki, kiszona kapusta, brokuły, szpinak.
Wybieraj chude mięso, staraj się jeść drób – chude mięso z kurczaka i indyka, pamiętaj też o rybach. Do kanapek wybieraj chude wędliny, kupuj, bądź samodzielnie przygotowuj pieczone mięsa.
Ogranicz biały cukier, jeśli musisz osłodzić herbatę, kawę przed wypiciem lub dodać cukier do posiłków, wypieków wybieraj brązowy cukier, cukier trzcinowy lub prawdziwy miód. Możesz także zastąpić biały cukier stewią lub syropem z agawy, będzie zdrowiej i bardziej naturalnie.
Unikaj gazowanych napojów i kupnych soków. Mają dużo cukru i środków konserwujących. Zamiast nich pij świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne lub robione domowym sposobem wody smakowe – wystarczy zalać wodą pokrojone świeże owoce (pomarańcze, cytryny, truskawki, arbuza) i szybkim sposobem oraz tanim kosztem mamy zdrową, smakową wodę bez konserwantów.
Stawiaj na lekkie sałatki, unikaj w nich majonezu. Majonez zastępuj jogurtem – naturalnym, czy greckim lub oliwą z oliwek. Owe zastępniki nie tylko dostarczą więcej wartości odżywczych, ale będą też o wiele mniej kaloryczne.
Zainwestuj w dobrą patelnię teflonową, w diecie nie trzeba wykluczać produktów smażonych, jednak należy smażyć je z dodatkiem niewielkiej ilości tłuszczu – najlepiej oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego lub zupełnie bez tłuszczu na suchej, teflonowej powierzchni. Dobrze jest także posiadać parowar lub nakładkę na garnek do gotowania na parze – warzywa, mięsa i ryby gotowane na parze zachowują więcej wartości odżywczych i witamin niż te gotowane w wodzie.
Staraj się unikać alkoholu, alkohol to z reguły puste kalorie. Jeśli już musisz okazyjnie wypić alkohol najlepiej sięgaj po wino, wspomaga ono trawienie, pite w racjonalnych ilościach wspomaga także pracę serca i układu krwionośnego.
Unikaj gotowych dań, posiłków zakupionych w sklepie, które należy tylko podgrzać lub zalać wodą i są przyszykowane do jedzenia. Takie produkty mają dużo chemii, konserwantów, które obciążają organizm, żołądek spowalniając jego pracę, są bardzo niezdrowe. Lepiej samodzielnie przygotować owsiankę na śniadanie, czy zupę na obiad lub kolację niż sięgać po gotowca ze sklepu – będzie to i smaczniejsze i zdrowsze i wielokrotnie też tańsze rozwiązanie.
Jeśli dopada cię głód znienacka, masz na coś ochotę, a nie jest to jeszcze pora posiłku sięgaj po zdrowe przekąski, przegryzki – mogą być to bakalie (oczywiście w rozsądnych ilościach – kilka orzechów, suszonych śliwek, czy garść żurawiny), pokrojone owoce lub warzywa, pieczywo chrupkie, wafle ryżowe, płatki lub chrupki kukurydziane. Będzie to z pewnością zdrowsza alternatywa dla niezdrowych przekąsek typu chipsy, czy cukierki, czekoladowe słodkości.
Przejście na dietę wcale nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji ze słodyczy. Należy spożywać słodycze w umiarkowanej ilości, gdyż to one zasadniczo przyczyniają się do tycia. Dobrze też jest wybierać takie słodycze, które można uznać za wartościowe i które nie mają bardzo dużo kalorii. Główne miejsce jako słodycz mile widziany w diecie można przypisać gorzkiej czekoladzie, która oprócz tego, że jest świetną słodkością to ma także wiele cennych wartości. Ponadto można sięgać po biszkopty, czy herbatniki, mają niewiele kalorii, dobrym rozwiązaniem są także ciasteczka musli z niską zawartością cukru. Dobrą propozycją na słodki, a mało kaloryczny podwieczorek będzie budyń, kisiel, czy galaretka, bądź wszelakie musy owocowe, sorbety, czy nawet lody, w obecnych czasach owe lody nie mają wcale wiele kalorii, te kupne przygotowywane są przede wszystkim z mleka, a nie ze śmietany.
Potrzeba naprawdę niewiele wysiłku, aby sprawić, że nasze codzienne menu stanie się zdrowsze i mniej kaloryczne, a przy tym nie straci walorów smakowych i dalej pozostanie apetyczne i zachęcające. Drobne triki, świadome wybory, małe modyfikacje jadłospisu, które nie wymagają z naszej strony wielkich poświęceń, pozwolą odżywiać się bardziej wartościowo, odchudzą nasze menu polepszając tym samym stan naszego zdrowia i samopoczucia, a także sprawią, że bez drakońskich diet w rozsądnym czasie zobaczymy zadowalające efekty w naszym wyglądzie dzięki spadkowi kilogramów, ubytkowi wagi.