Wiele osób w naszym społeczeństwie przywiązuje ogromną wagę do przesądów. Istnieje ich wiele i związane są z różnymi uroczystościami czy okazjami. Najwięcej mitów i przesądów istnieje odnośnie matury i ciąży. Jednak nie brakuje ich również w odniesieniu do zabawy sylwestrowej. Jedno z najstarszych porzekadeł głosi: „jaki Sylwester, taki cały rok”. Dlatego wiele osób starannie przygotowuje się do tej wyjątkowej nocy, aby wszystko wypadło jak najlepiej.
Jedno z najstarszych przesądów mówi, że nie należy sprzątać domu 31 grudnia, ponieważ wymiata się w ten sposób szczęście. Również każdy z domowników powinien posiadać przy sobie kilka złotych monet, ponieważ gwarantuje to przypływ gotówki. Największym kultem cieszy się w sylwestrową noc zegar, który powinien być nakręcony tuż po północy, a wskazówki nie powinny zatrzymać się wcześniej, bo to zła wróżba.
Kobiety, które chcą wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej w sylwestrową noc, zdecydowanie powinny nasypać sobie do buta ziarenka maku i obowiązkowo założyć nową bieliznę i coś z biżuterii. Ważną rolę odgrywają bąbelki przy noworocznym toaście. Unoszące się spokojnie zwiastują dobre relacje z najbliższymi oraz zdrowie, natomiast unoszące się w sposób chaotyczny zwiastują rok przemian, romansów.
Dlaczego wierzymy w przesądy? Wielu osobom wydaje się, że nie wierzy w nie. Jednak siła mediów, Internetu i szybkiego przekazu informacji powoduje, że działa nasza podświadomość. Gdy przechodzimy obok stojącej drabiny, zamiast pod nią przejść, wolimy ją ominąć, zapobiegając ewentualnemu nieszczęściu. Mimo że niektóre zabobony nas śmieszą, to wolimy być przezorni.