Nowotwór piersi – jak mu zapobiegać?

5 listopada 2013, dodał: bugajkatarzyna
Artykuł zewnętrzny

Zwiększyła się liczba wykrywalności nowotworu piersi w Polsce. Co dwunasta kobieta w naszym kraju jest chora na raka piersi lub ma bliską osobę, która zmaga się z tym. To najnowsze statystyki dotyczące zachorowalności na ten rodzaj nowotworu.

77        Jest to dobra informacja, ponieważ możemy zauważyć większą świadomość społeczną dotyczącą badań profilaktycznych w tym kierunku.

Nowotwór piersi- inaczej nowotwór gruczołu sutkowego, jest najczęstszą złośliwą odmianom raka u kobiet na całym świecie. Aby posiadać szanse na całkowite wyleczenie, powinnyśmy robić badania profilaktyczne, które są niezbędne do jak najwcześniejszej diagnostyki. Najważniejsze jest samobadanie, które powinno być robione przynajmniej raz na miesiąc. Istotne jest systematyczne przeprowadzanie go, w celu poznania struktury swoje piersi. Powinny je robić kobiety, które ukończyły 20 lat, najlepiej od 7 do 9 dni po menstruacji. Badanie powinno wykonywać się przed lustrem lub pod prysznicem. Trwa około 10 minut. Składa się z dwóch faz wykonywanych w odpowiedniej kolejności: fazy oglądania oraz badania palpacyjnego, Obawy powinny wzbudzić guzy o nieregularnych kształtach, wtapiające się w gruczoł sutkowy. W takiej sytuacji powinnyśmy zbadać drugą pierś, aby sprawdzić czy podobna zmiana nie występuje na drugiej piersi. Jeżeli guz lub niepokojąca zmiana są wyczuwalne w obu piersiach, zazwyczaj są to zmiany niegroźne. Inaczej, jeśli niesystematyczna struktura jest wyczuwalna po jednej stronie, wtedy bezzwłocznie musimy udać się na wizytę lekarską. Kobiety bardzo często wykrywają fałszywe guzy. Jest to szczególnie częste po nadmiernym odchudzaniu się. Osoby szczupłe wyczuwają, jako zgrubienia o nieregularnych kształtach połączenia stawowe.

smiling-woman

Kobiety po ukończeniu 35 roku życia powinny wykonywać tylko USG piersi, ponieważ składają się one głównie z tkanki tłuszczowej, co skutecznie uniemożliwia samobadanie.