Bezpłatne leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym dla niepełnosprawnych
W Polsce jest ogromne zapotrzebowanie na leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. Lekarze: stomatolog chirurgii stomatologicznej Danuta Sorochan-Olszak oraz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii Bartosz Kudliński współpracują od wielu lat, wykonując ten zabieg prywatnie. Dopiero od czerwca 2012 roku rozpoczęli bezpłatne leczenie osób z orzeczoną niepełnosprawnością w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. To udogodnienie dla pacjentów jest dostępne dzięki temu, że Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwił wykonywanie tych zabiegów u osób z orzeczoną niepełnosprawnością w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Można je wykonać w Gabinecie Stomatologicznym DANADENT w Zielonej Górze.
DLA KOGO JEST LECZENIE STOMATOLOGICZNE W ZNIECZULENIU OGÓLNYM?
Dla osób, które bardzo się boją gabinetów stomatologicznych i lekarzy dentystów
Zabieg taki daje komfort i bezpieczeństwo, a wszystkie procedury wykonywane podczas jednego takiego zabiegu minimalizują stres przed kolejną wizytą. Po leczeniu stomatologicznym w znieczuleniu ogólnym pacjent ma wyleczone wszystkie zęby, nie doświadczając bólu i innych dolegliwości zabiegu.
Dla osób, które cierpią na chroniczny brak czasu
Uzyskanie sanacji jamy ustnej wymaga dwóch wizyt. Pierwszą jest konsultacyjna, na której omawia się zakres pracy oraz termin zabiegu. Druga wizyta to jest sam zabieg, który trwa około dwóch godzin i skutkuje sanacją jamy ustnej.
Dla osób, które muszą mieć wykonane rozległe ekstrakcje w krótkim czasie
Na wizycie konsultacyjnej omawia się cały zabieg i wykonuje wyciski pod protezy, po czym ustala się termin zabiegu. Podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym usuwa się zęby, przeznaczone do ekstrakcji z powodów medycznych, i od razu zakłada się protezę.
Dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością
Niezależnie od stopnia niepełnosprawności pacjenci mają prawo do bezpłatnego leczenia w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Do przeprowadzenia zabiegu konieczne są: konsultacja w gabinecie stomatologicznym, dokumenty potwierdzające orzeczenie o niepełnosprawności, ustalenie spotkania z anestezjologiem oraz terminu zabiegu.
Leczenie i diagnostyka stomatologiczna pacjentów z orzeczoną niepełnosprawnością różnego stopnia niepełnosprawności są bardzo trudne ze względu na utrudniony kontakt lub całkowity brak możliwości porozumiewania się. U większości chorych jest niemożliwym wykonanie badania wstępnego oraz właściwego do przypadku zabiegu. Jedyną możliwością leczenia takich pacjentów jest wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Wskazania do takiego zabiegu i sposób jego przeprowadzenia ustalone są wspólnie przez anestezjologa i stomatologa.
Bardzo często złe warunki socjalne oraz brak regularnych zabiegów mają duży wpływ na stan uzębienia. Dodatkowo papkowata dieta i upośledzenie manualne nie sprzyjają higienie jamy ustnej, a najczęstszym powodem szukania pomocy jest pojawienie się bólu i obrzęku. Trzeba również brać pod uwagę o braku możliwości jakiegokolwiek leczenia pozabiegowego, dlatego też w trakcie zabiegu należy postępować radykalnie.
Leczenie u takich pacjentów obejmuje:
usunięcie kamienia i osadu,
opracowanie i wypełnianie ubytków próchnicowych,
leczenie endodontyczne zębów przednich,
ekstrakcje zębów oraz
drobne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Gdy już chory zostanie zakwalifikowany, procedura postępowania wygląda następująco:
1. Pacjent przyjeżdża z osobą towarzyszącą (rodzic lub opiekun prawny) do poradni.
2. Pacjent zapoznaje się z procedurą leczenia i zakresem zabiegu, a następnie podpisuje zgodę na zabieg leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym.
3. Na stole operacyjnym w pozycji leżącej zostaje poddany znieczuleniu ogólnemu.
4. Po intubacji anestezjologicznej zespół stomatologiczny rozpoczyna zabieg, podczas którego wykonuje się wszystkie wymagane procedury w celu uzyskania sanacji jamy ustnej.
5. Po przebudzeniu pacjent zostaje przewieziony do sali wybudzeniowo – obserwacyjnej, gdzie przebywa pod obserwacją i opieką pielęgniarki anestezjologicznej do czasu odzyskania pełnej sprawności sprzed zabiegu. Całość trwa ok. 30 minut.
Postępowanie po takim zabiegu w domu rodzinnym pacjenta ogranicza się już ewentualnie do przyjmowania leków przeciwbólowych i antybiotyków, zaleconych przez lekarza.
lek. stomatolog chirurgii stomatologicznej Danuta Sorochan – Olszak
DANADENT
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna
ul. Lisia 49
Zielona Góra
tel. (68) 323 04 90
tel. kom. 699 203 533
www.danadent.pl