Opalona, nierówna, pogrubiona, z plamami – taką skórę mamy niestety bardzo często tuż po lecie. Aby skutecznie ją zregenerować, warto sięgnąć po kremy i kosmetyki z kwasami AHA. Ich złuszczające działanie pomoże odzyskać świeży i promienny wygląd, uporać się z przebarwieniami i drobnymi zmarszczkami.
Kwasy AHA – czyli alfa-hydroksykwasy – mogą być pozyskiwane metodą syntezy chemicznej, występują też powszechnie w przyrodzie. W kosmetyce wykorzystywanych jest najczęściej pięć typów kwasów AHA:
– kwas glikolowy – otrzymywany z soku trzciny cukrowej
– kwas mlekowy – pozyskiwany z fermentacji cukru mlekowego i innych cukrów
– kwas jabłkowy – występujący w jabłkach i rabarbarze
– kwas cytrynowy – do odszukania głównie w cytrynach i ananasach
– kwas winowy – występujący w winie oraz winogronach
Regulujące odnowę komórkową kwasy AHA dodawane są do produktów kosmetycznych w różnych proporcjach i stężeniach. Kosmetyki do użytku domowego zazwyczaj zawierają niższe stężenie kwasów: pomagają w złuszczaniu naskórka, odkrywając szybko jego nowe warstwy, dzięki czemu skora już po kilkunastu dniach stosowania wygląda świeżo i młodziej.
Wyższe stężenie kwasów AHA działa nie tylko na naskórek, ale i na skórę właściwą. Zabiegi z użyciem kosmetyków o takiej zawartości stosowane są głównie w gabinetach kosmetycznych i przeznaczone do skór dojrzałych. Dzięki wysokim stężeniom składników aktywnych skóra rewitalizuje się, zmniejszeniom ulegają objawy fotostarzenia, rozjaśnieniom i spłyceniom podlegają drobne zmarszczki.
Kosmetyki z kwasami AHA to przede wszystkim kremy, przeznaczone na noc (kwasy AHA eksponowane na skórze w słońcu mogą doprowadzić do przebarwień skóry!). Dodatek kwasów AHA spotkać można także w kosmetykach myjących. Nowość firmy Sylveco to żel tymiankowy z dodatkiem kwasu jabłkowego. Delikatny i nieinwazyjny, może być stosowany codziennie. Pięknie rozjaśnia skórę twarzy, szybko widoczne jest jej rozświetlenie. Pachnący tymiankiem kosmetyk nadaje się do skór w każdym wieku.
Do kremów z kwasami AHA stosowanych na noc warto dodać intensywną, odżywczo-nawilżającą pielęgnację na dzień. Pomogą w tym gęste, treściwe kremy i oleje – szybciej zlikwidują suchość, zregenerują zaczerwienienia. Kwasów AHA nie można stosować dłużej niż 2-3 miesiące: skóra szybko się do nich przyzwyczaja i po jakimś czasie przestaje reagować na próby ciągłego jej złuszczania. Warto wracać do nich jesienią i wiosną, kiedy ekspozycja twarzy na słońce jest wciąż stosunkowo niewielka.