Klinika Dentystyczna Nova Estetica
ul. Tomcia Palucha 37
02-495 Warszawa (Ursus)
tel. 22 667 02 03, 662 079 758
Wewnątrz zęba znajdują się komora i kanały, a w nich miazga zęba (potocznie nazywana nerwem).
Gdy dojdzie do zainfekowania miazgi, np. poprzez głęboki ubytek próchnicowy, niezbędne okazuje się leczenie endodontyczne. Polega ono na usunięciu i wypłukaniu zakażonych bakteriami tkanek i dokładnym wypełnieniu gutaperką systemu kanałów. Materiał wypełnieniowy widoczny jest na zdjęciach RTG jako białe linie.
Jest to trudny i skomplikowany zabieg, a od dokładności i precyzji jego wykonania zależy przyszłe długoczasowe utrzymanie zęba w jamie ustnej oraz brak dolegliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu zęby leczone kanałowo z biegiem czasu robiły się ciemniejsze, przebarwiały się. W tej chwili już tak nie jest. Natomiast zęby, które uległy przebarwieniu po leczeniu endodontycznym, mogą zostać rozjaśnione/wybielone.
O sukcesie leczenia kanałowego niewątpliwie decydują umiejętności lekarza. Nie mniejsze znaczenie ma również stosowanie najnowocześniejszych urządzeń i narzędzi – takich właśnie używamy w naszej klinice. Są to: mikroskop zabiegowy, radiowizjografia cyfrowa (RVG), elektroniczny lokalizator wierzchołkowy, narzędzia ultradźwiękowe, mikrosilnik endodontyczny, mechaniczne i ręczne narzędzia niklowo-tytanowe, koferdam (ślinochron).
Poniżej przykład tego, co widać bez mikroskopu i w mikroskopie.
Od lewej: oko bez powiększenia i w prawo w miarę wzrostu powiększenia mikroskopu
Dzięki nowoczesnej technologii stomatologicznej stosowanej w naszej klinice możemy Państwu zaoferować:
- leczenie biologiczne miazgi
- leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi
- leczenie martwicy i zgorzeli
Przykład: nagły ból z dnia na dzień górnego trzonowca, po odnalezieniu i oczyszczeniu aż 4 kanałów dolegliwości ustąpiły.
- leczenie zapaleń tkanek okołowierzchołkowych
Przykład: Ból i opuchnięcie spowodowane przedostaniem się bakterii poprzez kanał korzeniowy aż do kości i związane z tym niszczenie kości. Po oczyszczeniu kanału dolegliwości ustąpiły, a zmiany w kości zagoiły. Nie trzeba było usuwać zębów przyczynowych.
- ponowne leczenie kanałowe
Przykład: Przed leczeniem bolący ząb z kanałem wypełnionym do połowy i niewidoczną na RTG częścią dalszą. Po leczeniu brak dolegliwości, kanał wypełniony prawidłowo + widoczny boczny mikrokanalik.
- usuwanie złamanych narzędzi tkwiących w kanałach
Przykład: bolący ząb, w którym przed laty pozostawiono narzędzie. Ustąpienie dolegliwości możliwe było dopiero po usunięciu narzędzia i dokładnym oczyszczeniu kanału.
- leczenie resorpcji (rozpuszczanie się) korzenia zęba
Przykład: Widoczna owalna, ciemna plamka oznacza rozpuszczanie/niszczenie korzenia, leczenie polega na oczyszczeniu i wypełnieniu kanału w celu zatrzymania rozpuszczania korzenia.
- zamykanie perforacji/pęknięć korzenia
Przykład: Nieprawidłowe udrażnianie kanału, w wyniku którego doszło do przedziurawienia ściany bocznej kanału. Otwór i kanał „dodatkowy” wypełniony specjalnym cementem Pro Root MTA. Prawidłowy kanał wypełniony gutaperką.
- zamykanie otworów wierzchołkowych w niedojrzałych zębach u dzieci
- wybielanie przebarwionych zębów
Kiedyś zęby leczone kanałowo robiły się ciemne/przebarwione, w tej chwili już tak nie jest. A nawet zęby, które są przebarwione, mogą zostać rozjaśnione/wybielone.
Przykłady leczenia:
Przed: Przebarwienie zęba 21 po leczeniu kanałowym kilka lat wcześniej.
Po: Wykonano ponowne leczenie kanałowe + wybielenie zęba.
Przed: Przebarwienie i problemy estetyczne z siekaczami górnymi po leczeniu kanałowym kilka lat wcześniej.
Po: Wykonano ponowne leczenie kanałowe, wybielanie korzeni zębów 11,21, odbudowa protetyczna korony pełnoceramiczne.
- odbudowa zęba trzonowego po leczeniu kanałowym
Kiedyś zęby leczone kanałowo robiły się ciemne/przebarwione, w tej chwili już tak nie jest. A nawet zęby, które są przebarwione, mogą zostać rozjaśnione/wybielone.
Wszystkie zabiegi są bezbolesne, gdyż wykonujemy je w nowoczesnym znieczuleniu miejscowym.
Więcej informacji znajdziesz w dentopedii.