W myśl zasady, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, dobrze by było nie dopuszczać do odkładania się warstw tłuszczyku na brzuchu naszego pupila. Skoro jednak już tak się stało, powinniśmy zacząć psa odchudzać. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, a z pewnością warte włożonego wysiłku, ponieważ nadwaga jest u zwierząt – tak, jak u ludzi – przyczyną wielu problemów zdrowotnych.
Odpowiednia dieta naszego psa
Odchudzanie zacznijmy od zmiany nawyków żywieniowych. To podstawa, jako że niewłaściwa dieta jest główną przyczyną nadwagi. Poważnym problem jest przede wszystkim przekarmianie, a zwłaszcza serwowanie dużej ilości wysokokalorycznych przysmaków.
W dzisiejszych czasach podawanie psu zdrowych, odpowiednio zbilansowanych posiłków nie jest trudne. W sklepach zoologicznych dostępny jest tak duży asortyment karm dla psów, że nie trudno jest wybrać produkt dostosowany do indywidualnych potrzeb naszego pupila.
W przypadku problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, najwłaściwszym wyborem będą karmy ze słowem „light” w nazwie. Produkty przeznaczone są dla psów z nadwagą i cechują się przede wszystkim niską zawartością tłuszczy oraz dodatkiem związków przyśpieszających spalanie tychże tłuszczy.
Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszej jakości karma dla psów z nadwagą nie pomoże, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad żywieniowych. Przede wszystkim powinniśmy stosować się do zalecanego przez producenta dawkowania, które znajdziemy na opakowaniu. Nie odchudzimy psa podając mu zbyt duże porcje.
Po drugie – i najważniejsze – nie możemy dokarmiać zwierzaka między głównymi posiłkami. Generalnie dorosły i zdrowy pies powinien dostawać jeść raz dziennie. To mu w zupełności wystarczy.
Zadbajmy, by pies miał dużo ruchu
Drugą przyczyną nadwagi u psów jest niedostateczna ilość ruchu. Krótki spacer wokół bloku nie zawsze wystarcza, by utrzymać zwierzaka w dobrej kondycji fizycznej. Najwyższa pora to zmienić, tym bardziej, że i dla nas będzie to korzystne.
Wakacje to idealny okres na odchudzanie psa, ponieważ ciepłe dnie i długie wieczory zachęcają do spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. A może zaczniemy biegać z naszym pupilem?
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
O AUTORZE:
Jacek P. Narożniak
Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Behawiorysta z zamiłowania i wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.
Kakadu sp. z o. o.
ul. Annopol 4a, bud E
03-236 Warszawa
www.kakadu.pl
zobacz również:
Bestie czy łagodne pupile: fakty i mity na temat agresywnych ras psów
Gady i płazy w domu – żywienie i pielęgnacja
Pielęgnacja zębów u psów i kotów – porady jak czyścić zęby
Najdziwniejsze zwierzęta trzymane w domu