Porozmawiaj z ekspertem o problemach ze snem
Coraz więcej Polaków ma problemy z zaśnięciem. Wielu z nas regularnie przebudza się w nocy i nie może powtórnie zapaść w sen. Lekarze alarmują, że już ponad połowa dorosłych Polaków cierpi na bezsenność. Niestety problem ten może wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Co zrobić, by mieć dobry, spokojny sen? Z okazji Światowego Dnia Snu, który przypada w tym roku 15 marca, zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia „Czas na spokojny sen”. Ekspert dostępny pod numerem 801 066 366 odpowie na wszelkie pytania związane ze snem.
O bezsenności mówi się wtedy, gdy pojawiają się problemy z zaśnięciem, w nocy następują kilkukrotne przerwy we śnie, a po przebudzeniu organizm nie jest wyspany i wypoczęty.
Gdy przemęczenie postępuje, a żadne metody walki z bezsennością nie przynoszą pozytywnych efektów warto porozmawiać ze specjalistą. Taką możliwość oferuje producent leku Melatonina LEK-AM, który w trosce o zdrowy i spokojny sen Polaków zaprasza osoby cierpiące na bezsenność do skorzystania z porady specjalisty.
Konsultacje telefoniczne odbywają się w następujące dni:
- 22 marca (piątek), w godzinach 16.00-19.00
- 26 marca (wtorek), w godzinach 16.00-19.00
- 2 kwietnia (wtorek), w godzinach 16.00-19.00
- 9 kwietnia (wtorek), w godzinach 16.00-19.00
- 12 kwietnia (piątek), w godzinach 16.00-19.00
Pod bezpłatnym numerem telefonu: 801 066 366, na pytanie czeka lek. med. Michał Frybes, internista, endokrynolog.
O śnie na forum światowym
O problemach ze snem należy rozmawiać, gdyż konsekwencje zdrowotne bezsenności mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychofizycznych[1]. Dlatego Światowa Organizacja Medycyny Snu przekonuje w tegorocznej kampanii, że zdrowy sen jest równie istotny dla dobrego rozwoju w dzieciństwie jak i w życiu dorosłym, co zdrowe odżywianie i regularna aktywność sportowa.[2]
Człowiek ponad 1/3 swojego życia przesypia. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o właściwą higienę snu, walczyć z bezsennością, znaleźć jej źródło i wyeliminować przyczynę problemów.
Światowa Organizacja Medycyny Snu podkreśla, że brak snu, bądź zła jakość nocnego odpoczynku może wpływać na otyłość, cukrzycę bądź osłabić system odpornościowy, a nawet doprowadzić do depresji.[3]
Bezsenność w Polsce
Z różnych badań wynika, że w Polsce problemy z bezsennością oraz zaburzenia rytmu dobowego dotyczą już nawet połowy dorosłych mieszkańców, w tym młodych, aktywnych zawodowo osób. Wiąże się to zwykle z trybem życia, jaki prowadzimy, intensywnością pracy zawodowej, stresem i brakiem aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Taki styl życia prowadzi często do rozregulowania zegara biologicznego.
W grupie osób po 40. roku życia, za stan ten może odpowiadać spadek poziomu melatoniny.
Dodatkowo, na przełomie zimy i wiosny problemy ze snem może zintensyfikować przejście z czasu zimowego na letni. Nie wszyscy potrafią przyzwyczaić się do wcześniejszego wstawania. Doraźne środki nasenne pozwalają zasnąć, ale nie dają dobrej jakości snu. Rano budzimy się otępiali i nie odczuwamy całkowitej regeneracji.
6 zalet Melatoniny LEK-AM
Uzupełnienie tej substancji w organizmie w naturalny sposób reguluje pracę wewnętrznego zegara, przywracając właściwe rozpoznanie dnia i nocy.
Melatonina LEK-AM:
- Działa przyczynowo a nie objawowo[4]
- Poprawia jakość snu[5]
- Jest bezpieczna[6],[7], skuteczna i nie uzależnia[8]
- Nie upośledza zdolności psychomotorycznych[9].
Melatonina LEK-AM tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 1 mg, 3 mg lub 5 mg melatoniny (Melatoninum). Wskazania: Melatonina LEK-AM jest wskazana jako środek pomocniczy w leczeniu zaburzeń rytmu snu i czuwania np. związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową. Lek ułatwia także regulację zaburzeń dobowego rytmu snu i czuwania u pacjentów niewidomych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na melatoninę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Melatoniny LEK-AM nie należy stosować po spożyciu alkoholu oraz w okresie ciąży lub laktacji.
Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o., ul. Ostrzykowizna 14A, 05-170 Zakroczym.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
[1] http://www.worldsleepday.org
[2] tamże.
[3] tamże.
[4] Award R et al. Effects of traditionally used anxiolytic botanicals on enzymes of the γ-aminobutyric acid (GABA) system. Cna J. Pysio. Pharmacol. 200, str 939; Ardent Josephine. Melatonin and the pineal gland: influence on mammalian seasonal circadian physiology. Reviews of Reproduction, str 20.
[5] Karasek M AT al. Melatonina: znaczenie kliniczne i zastosowanie terapeutyczne. Endokrynologia Polska 200, str 14; Kunz Dieter at al. Melatonin in Patients with Reduced REM Sleep. The Journal of Endocrinology and Metabolism 2004, str 130; Taibi D. et al. A systemic review of valerian as a sleep aid: Safe but not effective.Sleep Medicine Review 2007.
[6] Karasek M AT al. Melatonina: znaczenie kliniczne i zastosowanie terapeutyczne. Endokrynologia Polska 200, str 96.
[7] Nelson Michael. Sedative Hypnotic Drugs. Pharmacy 725: Principle of Drug Mechanisms 2006, str 8-9, Damnjanovic Ivana et al. Contemporary Aspects of Using Valerianae Officinalis. Acta Medica Medianae 2010, str 19.
[8] Boguszewska A. Pol Merkur Lekarski 2004, str 525.
[9] Paul Michel et al. Sleep Inducing Pharmaceutical:A Comparison of Melatonin, Zaleplon, Zopiclone and Temazepam. Aviation, Space and Environmental Medicine 2004, str 8-9; Salzman Carl. Pharmacological Treatment of Distrubed Sleep in the Elderly. Harv Rev Psychiatry 2008, str 276; Valerian. Dietary Supplement Fact Sheet. Office of Dietary Supplements.