Dom należy traktować całościowo, jednak każde jego pomieszczenie, a zatem i okno, ma własny charakter, który objawia się, gdy do niego wchodzimy. Zasłony nazywane także storami, pomimo posiadania konkurencji w postaci rolet i żaluzji, nadal są najmodniejszym elementem dekoracyjnym okna i można pokusić się o stwierdzenie, że palmy pierwszeństwa raczej nic im nie odbierze.
Popularność zasłon wynika z faktu, iż umożliwiają one ogromne możliwości aranżacyjne, bowiem o ile rolety czy żaluzje różnić się mogą jedynie barwą bądź nadrukowanym wzorem, o tyle zasłony mogą przyjmować przeróżne wariacje, a dodatkowe elementy, na które składa się dekoracja okien, jak karnisze, ich zakończenia czy też sposoby mocowania, sprawiają, że ilość możliwości jest nieograniczona. Dodatkową zaletą zasłon jest łatwa możliwość ich zmiany. O ile przy roletach czy żaluzjach zmiana wymaga wiedzy technicznej, a dodatkowo jedyne na co możemy liczyć to zmiana koloru, o tyle jeśli potrzeba jest szybka i nowa aranżacja wnętrza, zasłony nadają się idealnie, ich zmiana trwa zaledwie kilka minut, a osiągnąć można zupełnie nowy efekt.
Zasłony stałe to draperie i lambrekiny, które mocuje się na stałe w górnej części okna. Zasłony ruchome natomiast, składają się najczęściej z dwóch części zawieszonych po obu stronach okna. Mają one tą dodatkową zaletę, że chronią nas przed nadmiarem promieni słonecznych i dają odrobinę prywatności, gdy chcemy się odgrodzić od świata zewnętrznego. Natomiast gdy je rozsuniemy pozwalają na dostęp światła do pomieszczenia. Zasłony sprawiają, że okno wygląda pięknie, to subtelna materia stanowiąca dopełnienie klimatu każdego mieszkania. Jego wystrój to także nasza wizytówka na zewnątrz. Ponadto każde wnętrze ubrane w tkaniny łagodnieje, a dzięki fałdom, fakturom i załamaniom światła zyskuje przytulną atmosferę.
Wybór zasłon w dużym stopniu zależy od aranżacji wnętrza, pokoju, który mają zdobić, a także od naszych upodobań i aktualnej mody. Cały projekt, od ogólnej koncepcji po najdrobniejsze detale, zależy od trafności wyborów dokonywanych na poszczególnych etapach jego tworzenia i właściwych kalkulacji. Każdy stanowi swoiste połączenie tradycyjnych zasad i porządku architektonicznego z osobistym doświadczeniem oraz inwencją.
Punktem wyjścia jest architektura domu, a rodzaj okna i jego usytuowanie w budynku decydują o tym, jak ważnym elementem są w nim zasłony. Kształt i wielkość okna warunkują odpowiednie style zasłon. Wybór tradycyjnych lub nowoczesnych projektów zależy w dużej mierze od urządzenia pomieszczenia, wieku użytkownika, doświadczenia i budżetu. Nieprawdą jest jakoby tylko centralne okna zasługiwały na wspaniałe dekoracje zasłonowe, a boczne okienka należało ignorować. Bardzo często bywa odwrotnie. Zwykła, prosta kotara podkreśla ciekawy detal architektoniczny, a pięknie upięta zasłonka przekształca nieciekawe okienko w punkt przyciągający uwagę.
Dekoracja każdego okna powinna stanowić swego rodzaju ucztę dla oka. Zasłony powinny pasować do widoku, jaki się za nimi roztacza, oraz do stylu wnętrza. Czasami trzeba zdecydować, czy nie zakłócają one wspaniałej perspektywy, a innym razem muszą skupiać na sobie wzrok, by nie wybiegał on na brzydką okolicę.
Ważne jest więc, by zasłony okienne nawiązywały do stylu wnętrza. Tkaniny mają podkreślić lub przełamać styl, liczy się spójność lub przemyślana dysharmonia. Jeśli pomieszczenie jest monochromatyczne, okno powinno być utrzymane w stylistyce black&white lub wręcz przeciwnie ożywić wnętrze intensywnym kolorem. W stylu ekologicznym, nawiązującym do natury, najbardziej pasują neutralne kolory i naturalne materiały. Dominują w nim zielenie, beże, brązy i pomarańcze. Bladym odcieniom kory, rdzy i musztardy towarzyszą delikatne pastele wiosennych kwiatów i liści. Zastosowanie w domowym wnętrzu tak dobranej kompozycji kolorów sprzyja wypoczynkowi i poczuciu harmonii z otaczającym światem. Pasuje tu drewniany parapet, bambusowa roleta, naturalny len lub juta na zasłony.
Subtelny materiał przepuszcza dużo światła i sprawia, że pomieszczenie jest jaśniejsze. Mieszkania urządzone w stylu pop-art charakteryzują się dużymi, geometrycznymi wzorami, odważnymi formami. Kolorystyka oparta jest na podstawowych barwach. Zasłony pasujące do takich wnętrz to bardzo kolorowe organzy, dwuwarstwowe tkaniny imitujące przenikanie się kolorów we wszystkich kierunkach, czy też drukowane woale. Takie materiały pasują tylko do prostych w formie wnętrz. Zestawienie geometrycznych wzorów, kontrastów, abstrakcyjnych form z prostymi, opływającymi formami jest natomiast charakterystyczne dla stylu art deco. Z hebanem, stalą czy marmurem doskonale komponują się takie tkaniny jak satyna czy skóra. W salonie ze stylowymi meblami lepiej zaprezentuje się parapet marmurowy oraz bogata i kolorowa dekoracja okien. Bardzo elegancko, klasycznie i interesująco wyglądają zasłony długie, te sięgające do samej ziemi lub nawet sprawiające wrażenie zbyt długich. W tym przypadku, warto użyć tkanin lekkich i połyskliwych takich jak tafta, jedwab lub ciężkich i lejących takich jak plusz, aksamit, żakard czy welur. Styl klasyczny preferuje ciężkie kotarowe zasłony, ręcznie upięte, wykończone bogatą pasmanterią, które doskonale komponują się zarówno z meblami stylowymi jak i prostymi meblami drewnianymi. Od kilku lat, w aranżacji mieszkań spotkać można styl orientalny. Mieszkania urządzane są albo w całości w stylu hinduskim, albo też projektanci czerpią inspirację z poszczególnych elementów hinduskiej kultury. Moda ta nie ominęła również takiego tematu jak dekoracje okienne. To z tego właśnie kierunku i trendu wzięły się szyfonowe modne firany i zasłony wieszane warstwowo zazwyczaj bogato zdobione i utrzymane w ciemnych, soczystych kolorach.
Wybierając odpowiednie zasłony do mieszkania, warto też zastanowić się nad tym jakiej grubości powinny one być. Zależy to od stopnia nasłonecznienia pomieszczenia. W wychodzącym na północ lub wschód pokoju, gdzie światło słoneczne dociera w najmniejszym natężeniu, znacznie lepiej sprawdzają się zasłony z lżejszego materiału, przepuszczającego więcej światła. Także jasne i transparentne materiały mają moc rozpogadzania wnętrza, dodawania mu przestrzeni. Natomiast w pomieszczeniu od strony południowej lub zachodniej lepiej wykorzystywać zasłony wykonane z cięższej, grubszej tkaniny. Dzięki odpowiedniemu dobraniu zasłon można równocześnie oszukać przestrzeń. Jeżeli sufit jest jasny, a ściany i zasłony mają pionowy wzór, pomieszczenie wydaje się niższe i większe. Natomiast jeżeli zawiesimy ciemne i obszerne zasłony, powierzchnia okna staje się optycznie mniejsza, a pokój krótszy. Ciemne zasłony są konkretne, wyraziste i zdecydowane. Zachwycają i intrygują głębokimi tonami. Mogą się stać najważniejszym elementem designu, który wniesie powiew egzotyki i tajemniczości. Zastosowanie bardzo ciemnych lub też zupełnie białych dekoracji okiennych powoduje natomiast, że oszczędne w wyrazie wnętrze staje się bardziej ekstrawaganckie. Wybór tkanin jest sprawą bardzo osobistą i choć w pewnej mierze pozostaje on uwarunkowany aktualną modą, warto pamiętać, że sprawdzone wzory i sploty oraz klasyczne materiały są zawsze piękne i modne.
Przy wyborze odpowiedniego dla nas wystroju wnętrz powinniśmy pamiętać, że zasłony to stała lub ruchoma dekoracja okienna, dlatego przez zakupem kompletu powinniśmy zastanowić się do czego wykorzystywać będziemy nasze zasłony. Zasłony nieruchome zazwyczaj pełnią jedynie rolę ozdoby, dekoracji wnętrza, natomiast zasłony ruchome pełnią także dodatkową funkcję blokowania dostępu światła do pomieszczenia. Takie zasłony mogą być wieszane na karnisz z wykorzystaniem żabek, kółek (do wyboru są różne średnice), ale dostępne są także zasłony na szelkach czy na kanale z grzywką, która skutecznie zasłania posiadany karnisz, ponieważ zasłona wystaje ponad niego. Szelki prezentują się efektownie w przypadku ciężkich, grubych zasłon jak i cienkich, zwiewnych firan zaś przeszycie tunelowe umożliwia rozciągnięcie bądź gęste marszczenie.
Jednakże samo bogactwo wzorów, barw i materiałów, z których wykonane są karnisze do zasłon sprawia, że nie musimy maskować ich osłonami. Kute z żelaza, toczone z drewna, zakończone strzałą, zawijasem lub szklana kulą, do wyboru, do koloru. Warto jednakże pamiętać, że pręty te służą do utrzymania ciężaru zasłony, muszą więc być dostatecznie sztywne i wytrzymałe. Bywa też, że zasłony zakłada się jednostronne, czyli spuszcza od góry, marszczy i związuje po jednej stronie okna tworząc ciekawą asymetryczną ozdobę. Zamiast zwykłego mocowania za pomocą żabek i kółek, można także zawiesić tkaninę bezpośrednio na karniszu, przewieszając ją przez drążek lub oplatając wokół niego i puszczając po bokach luzem. Możemy równocześnie materiał upiąć bez karnisza, np. na stalowej lince rozciągniętej wzdłuż okna. Takie rozwiązanie nadaje się szczególnie do zwiewnych, prześwitujących tkanin, co podkreśla ich delikatność i zwiewność.
Zamiast linki na hakach (też mogą być stylizowane) można również zawiesić drążek z bambusa, który idealnie pasuje do wnętrz, w których znajdziemy elementy etniczne, niekoniecznie rodem z Afryki czy Azji. Zasłony mogą też przyjmować formę frędzli czy po prostu pomarszczonych, mocno prześwitujących ozdobnych tkanin. Zwiewne, przywodzące na myśl odległe, gorące kraje sznurki to awangardowa modna ozdoba, przepuszczająca więcej dziennego światła niż materiały tradycyjne.
Modne dekoracje okien są proste, z pozoru naturalne. Ot, jakaś materia, np. muślin, tiul, szyfon, jakby od niechcenia zarzucona na karnisz czy upięta na drążku i spływająca miękko na podłogę. Ale to tylko pozorna nonszalancja. Bardzo ważne jest bowiem dobre upięcie zasłony, wyeksponowanie atrakcyjnej faktury materiału, a także właściwy dobór karnisza. Sposób upięcia zasłon dopasowujemy do stylu wnętrza oraz do charakteru, wyglądu oraz rodzaju tkaniny. Najpopularniejszym sposobem jest marszczenie ołówkowe, które polega na uchwyceniu tkaniny w równych odstępach. Można to zrobić za pomocą tradycyjnych żabek, pętelek, troczków lub innych uchwytów, które bez problemów powinny przesuwać się na karniszu. Łatwym sposobem upięcia materiału jest przyszycie do niego specjalnej taśmy, która po wyciągnięciu sznurków sama równo go marszczy. Spośród innych tradycyjnych sposobów upinania zasłon, czyli w połowie ich długości, najbardziej znane są chwosty.
Dzięki nim można podkreślić klasyczny i stylowy charakter pomieszczenia. Można zastosować też ciekawsze rozwiązania, czyli np. sznury oraz taśmy, które zostały uszyte z tej samej tkaniny co zasłony. Znane są także gotowe przedmioty np. bransolety, które doskonale wyglądają w zestawieniu z opalizującym, mięsistym materiałem. Bardzo dekoracyjnie wyglądają korale, za pomocą których można zebrać lub podpiąć zasłonę. Sznury i chwosty, klamerki i zapinki, kokardy, taśmy i frędzle – inspiracją może być wszystko.
Moda odgrywa ogromną rolę w każdym aspekcie naszego życia, a więc nie można zignorować jej również przy dekoracji okien. Nowe tkaniny i mocowania do zasłon są odpowiedzią na projekty dekoratorów wnętrz, zupełnie tak samo moda codzienna przetwarza i odbija najlepsze trendy najnowszych kolekcji. Powstał ogromny rynek sklepów z akcesoriami, który umożliwia zaspokojenie drzemiących w nas aspiracji dekoratorskich. Dzisiaj zrealizowanie każdego projektu jest możliwe. Zawsze jednak najważniejsze są indywidualne upodobania. Każdy z nas ma jakieś marzenia, których często nawet nie potrafi wyrazić. Nimi musimy się kierować dokonując ostatecznego wyboru. Styl naszych wnętrz tworzymy sami biorąc pod uwagę to, co się dzieje wokół nas. Bodźce płynące z otaczającego nas środowiska, szeroko pojęta kultura, a nawet wydarzenia na świecie mają wpływ na to, że przy definiowaniu naszego otoczenia kierujemy się indywidualnymi, czasami krańcowo różnymi upodobaniami. Różnorodność taka, zachwycająca w swojej istocie pozwala na znalezienie optymalnych rozwiązań i zadowolenie z przebywania w swoim domu.
Zobacz również:
- Co lepsze zasłony czy rolety?
- Miniogród na balkonie
- Jak dobrać firanki do wnętrza?
- Rośliny w rytmie wnętrza