Przyczyny zwyrodnienia stawów

13 marca 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zwyrodnienie stawów jest chorobą przypisywaną niemal wyłącznie seniorom, choć lekarze przypominają, że i młodsze pokolenia również mogą zapaść na tą poważną, przykrą w skutkach chorobę, która utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Słowem, zwyrodnienie stawów nie może być określane wyłącznie jako choroba starszych ludzi, choć oczywiście statystyki pokazują, że wśród osób starszych częstsze są zachorowania na to schorzenie. Podstawową dolegliwością dręczącą pacjentów ze zwyrodnieniem stawów, jest ból stawowy.

sta

Jak powstaje zwyrodnienie?

Zwyrodnienie stawów powstaje po uszkodzeniu chrząstki, która pokrywa powierzchnię stawową każdej kości. To prowadzi do zwyrodnienia stawów, rozumianego jako zmiany w budowie kości. Tkanki otaczające kość objęte są wówczas stanem zapalnym, który objawia się u pacjenta bólem stawowym. Nieprawidłowa postawa ciała, zwichnięcia, złamania oraz nawykowe krzywienie się i nierówne stąpanie, prowadzą w przyszłości do zachorowania na zwyrodnienie stawów.

Seniorzy zagrożeni zwyrodnieniem

Podstawową grupą ryzyka dla schorzenia zwyrodnienia stawów, są seniorzy. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem zmienia się gęstość chrząstki, włókna nie są już tak sprężyste jak kiedyś, co prowadzi do osłabienia chrząstki. Jeśli w tym samym czasie dojdzie do uaktywnienia się nieprawidłowo ukierunkowanej siły na powierzchnię chrząstki, dojdzie do jej uszkodzenia, a stąd już prosta droga do zwyrodnienia stawów.

Po 50. roku życia organizm człowieka zaczyna produkować mniej glukozaminy, czyli substancji budulcowej chrząstki.

Zwyrodnienie stawów u sportowców

Co ciekawe, osoby aktywne fizycznie, uprawiające wyczynowo lub zawodowo jakiś sport – biegi, kolarstwo, jazda na nartach czy na snowboardzie, mogą nabawić się również zwyrodnienia stawów. Przyczyną takiej sytuacji jest głównie to, że u osób tych dochodzi do nadmiernego obciążania, aż w końcu do przeciążenia stawów w wyniku ciągłego wykonywania danej czynności uaktywniającej kości i stawy. Sporty powodują częste urazy, takie jak skręcenia i zwichnięcia stawów. Nawet jeśli zaistniały one we wczesnej młodości danego pacjenta, w przyszłości będzie on bardziej podatny na zaistnienie zmian zwyrodnieniowych.

Czynniki ryzyka

Innymi przyczynami powstania zwyrodnienia stawów są:

  • Otyłość,
  • Reumatoidalne zapalenie stawów,
  • Dna moczanowa,
  • Czynniki genetyczne,
  • Przeciążenie stawów wiążące się z istniejącymi wadami postawy lub wadami budowy ciała pacjenta,
  • Urazy wypadkowe,
  • Zaburzenia neurologiczne.

Więcej o zwyrodnieniach stawów przeczytacie Państwo na www.drogapozdrowie.pl