Znaleźć ją można niemal w każdym domu, bo nawet niezbyt perfekcyjna pani domu wie, że świetnie odświeża lodówkę, udrożnia rury i pomaga ciastu rosnąć. Wodorowęglan sodu, potocznie zwany sodą oczyszczoną, ma mnóstwo zastosowań, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. I choć większość z nas wie, że ten niepozorny, biały proszek jest przydatny podczas gotowania, czy sprzątania, wiele z jego właściwości, choć znanych i wykorzystywanych przez nasze babcie, nadal stanowi tajemnicę dla szerszego grona współczesnych kobiet. A szkoda, bo jest skutecznym kosmetykiem, ma właściwości odświeżające, antyseptyczne, zmiękczające oraz złuszczające, łagodzi również podrażnienia i, co ważne w dzisiejszych, niełatwych czasach, kosztuje grosze. Oto kilka sposobów pielęgnacji ciała za pomocą tego środka:
Z powodu działania złuszczającego i zmiękczającego, soda oczyszczona świetnie nadaje się do pielęgnacji twarzy. Dzięki neutralnemu Ph i chemicznym właściwościom doskonale oczyszcza pory i usuwa martwy naskórek, bez podrażniania i nadmiernego wysuszenia skóry. Można stosować ją jako peeling lub maseczkę (dobrą do każdego rodzaju cery, choć najlepiej działa na tłustą i trądzikową), wystarczy wymieszać sodę z wodą mineralną do uzyskania konsystencji papki,wmasować w twarz i spłukać, albo pozostawić na 5 minut. Gdy natomiast nagle na środku nosa pojawi Ci się pryszcz, potraktuj go pastą i pozostaw do wyschnięcia- soda świetnie radzi sobie ze zmianami trądzikowymi.
Ciało
Soda dodana do kąpieli wygładza i zmiękcza skórę, łagodzi również wysypki, ukąszenia i podrażnienia. Można stosować ją także jako peeling do całego ciała, świetnie radzi sobie ze zrogowaciałą skórą na łokciach i stopach. Pasta z sody regularnie wcierana w problematyczne obszary, pomaga walczyć z nadmierną potliwością. Łagodzi ból i swędzenie w przypadku lekkich oparzeń i ukąszeń, wystarczy nasączyć nią gazę i nałożyć na zmienione miejsca. Usuwa również nieprzyjemne zapachy, np. z rąk po krojeniu czosnku.
Jama ustna
Wodorowęglan sodu jest składnikiem wielu środków wybielających zęby, więc po co płacić krocie za wymyślne specyfiki mające przywrócić nam śnieżnobiały uśmiech, skoro możemy przygotować je w domu? Wystarczy myć zęby pastą z sody 1-2 razy w tygodniu, trzeba jednak uważać, bo zbyt częste jej używanie w dużych stężeniach podrażnia śluzówkę dziąseł i może powodować uszkodzenia szkliwa. Roztwór sody można stosować także do płukania ust, neutralizuje on kwasowość w jamie ustnej, odświeża oddech i, dzięki właściwościom antyseptycznym, zapobiega zakażeniom. Pomaga także łagodzić ból wynikający z owrzodzenia.
Kosmetyki i produkty stylizujące, które chętnie aplikujemy na czuprynę, nie znikają z niej magicznie po umyciu szamponem. Wiele z nich nie radzi sobie z osadem pozostawionym przez pianki, pasty i inne specyfiki, co sprawia, że włosy stają się matowe i nie chcą się układać. Działanie szamponu wzmocni dodana do butelki łyżka sody. Jeżeli natomiast musisz szybko wyjść i nie masz czasu na prysznic, a Twoja fryzura nie jest najświeższa, użyj sody jako suchego szamponu– wystarczy posypać skórę głowy proszkiem, lekko wmasować, następnie wyczesać lub wydmuchać suszarką. Twoje włosy będą świeże przez cały dzień.
Stopy
Domowy pedicure może być równie skuteczny, jak ten w salonie, jeżeli użyjesz do niego sody. Wystarczy wsypać 2-3 łyżki proszku do miski z ciepłą wodą, możesz dodać także kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, żeby zabieg był przyjemny i relaksujący. Mocz stopy w kąpieli przez 20-30 minut, a następnie użyj pasty z sody aby zetrzeć zrogowaciały naskórek z pięt. Taka kuracja relaksuje zmęczone stopy i odświeża, a stosowana regularnie pomaga zwalczać nadmierną potliwość oraz wspomaga walkę z grzybicą.
Materiały
http://thebeautybrains.com/2008/03/27/is-baking-soda-an-effective-natural-exfolliant/
http://www.ogn.com.pl/korzysci-zdrowotne-sody-oczyszczonej/
http://health.howstuffworks.com/wellness/hygiene-tips/uses-for-baking-soda-health-and-beauty-ga.htm
http://www.organicauthority.com/delicious-beauty/7-uses-for-baking-soda-in-your-beauty-routine.html
zobacz również:
- Naturalne metody pielęgnacji włosów
- Komu pasują rude włosy?
- Naturalne maseczki z glinki skuteczne?
- Domowe i naturalne metody kręcenia włosów – filmiki