Wrastające paznokcie

13 grudnia 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wejdźcie na stronę gabinet.podologiczny.pl – znajdziecie tam więcej informacji na temat tego problemu i sposoby radzenia sobie z nim.



O tym jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonał się już nie jeden mężczyzna i nie jedna kobieta.

Są dwa powody wrastających paznokci. Pierwszy dotyczy paznokci rosnących samoistnie w dół wbijając się w wał paznokciowy – może to być również przypadłość genetyczna. A drugi powód dotyczy paznokci wrastających ze względu na uraz mechaniczny. Bardzo częstym powodem takich urazów jest chodzenie w ciasnych, zwężanych i mało wygodnych butach. Innym powodem jest zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci stóp. Dodatkowym czynnikiem jest także specyficzna praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas treningów (dotyczy sportowców).

Stopy z Haluksami także w istotny sposób mają wpływ na paznokcie. Deformacja stopy z Halluxem sprawia, że największy palec stopy czyli „paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem, a to z kolei przyczynia się do powstawania modzeli, odcisków, stanu zapalnego i wrastania paznokcia.

Wrastający paznokieć może na początku mniej boleć, ale nawet mały ból jest sygnałem aby jak najszybciej pojawić się u podologa. Zaniechanie tego prowadzi do zaczerwienienia tkanki skórnej, potem pojawia się wydzielina ropna i tzw. „dzikie mięso” czyli hipergranulacja. Ostatnia faza jest niezmiernie bolesna i dużo trudniejsza do opanowania. Dochodzi do tego, że chory nie tylko mocno utyka, ale powoli przestaje całkowicie chodzić. W skrajnych wypadkach może dojść do zatrucia organizmu a w konsekwencji nawet do zgonu.

Zabieg chirurgiczny czy zabieg podologiczny.

Wielu pacjentów kierowanych jest lub kieruje się ze swoimi dolegliwościami do chirurga. Ten najczęściej usuwa część albo całą płytkę paznokciową. Niestety mimo iż jest to zazwyczaj bolesny zabieg to problemu wrastającego paznokcia nie rozwiązuje. Płytka paznokciowa powoli będzie odrastała lecz kierunku wzrostu nowego paznokcia nie zmieni. Tak dzieje się u co najmniej 70% chorych.

W podologii spotyka się wiele rodzajów i stanów palców z wrastającym paznokciem. Jeden paznokieć wrasta płytko a inny ma swoje szpiczaste zakończenie głęboko w tkance skórnej. W zależności od danego przypadku Podolog obiera odpowiednią terapię. Najczęściej jest to usunięcie wrastającej części paznokcia i założenie klamry ortonyksyjnej. Zabieg przeprowadzony jest zazwyczaj podczas pierwszego zabiegu. Klamra z odpowiednim naciągiem ukierunkowuje płytkę paznokciową tak aby paznokieć mógł rosnąć w odpowiednim kierunku nie dając przy tym dolegliwości. Efekty widoczne są już nawet po pierwszym tygodniu od zakończenia zabiegu, a dolegliwości bólowe ustępują często zaraz po zabiegu.

Klamrę na paznokciu nosi się w zależności od przypadku od ok. miesiąca do kilkunastu miesięcy. W tym celu wymagana jest co jakiś czas kontrola u podologa. Podolog na wizycie kontrolnej może dokonać ewentualnej korekty naciągu klamry lub sprawdzi stan i postęp terapii.

W trudniejszych przypadkach, gdzie wrastający paznokieć wrósł się zbyt głęboko i w dodatku widoczna jest już hipergranulacja czyli tzw. „dzikie mieso”, podolog zastosuje najpierw specjalny opatrunek. A kiedy już hipergranulacja będzie wysuszona rozpocznie regulowanie wzrostu paznokcia za pomocą klamry.

To nieinwazyjne leczenie jest bardzo popularne w rozwiniętych krajach zachodnich. W Polsce coraz więcej pacjentów korzysta z usług podologicznych.

Nieszczęśnikiem powinien czuć się ten, co zbyt wcześnie pojawił się u chirurga. Szczęściarzem natomiast jest ten, co w odpowiednim momencie skorzystał z pomocy podologa.

I nie chodzi tu o jakiekolwiek negowanie kompetencji chirurga, lecz o sposób i metodę leczenia. Krótko mówiąc chirurg korzysta ze skalpela a podolog z klamer. To która metoda jest lepsza w przypadku wrastających paznokci zależy od świadomości lekarzy a przede wszystkim od dotkniętych tą przykrą dolegliwością chorych.

Jak można zapobiegać wrastaniu paznokci?

•    Unikaj ciasnego, zawężającego się i niewygodnego obuwia
•    Prawidłowo skracaj paznokcie. Zawsze prosto z lekkim zaokrągleniem bocznych krawędzi. Nigdy nie obcinaj ich zbyt krótko i nie zostawiaj szpiczastych zakończeń paznokci.
•    Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. W szczególności dotyczy to miejsc przy wale paznokciowym.
•    Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.
•    W przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości związanych z wrastaniem paznokcia udaj się do podologa. Wczesna profilaktyka jest mniej bolesna i mniej kosztowna.

Wejdźcie na stronę gabinet.podologiczny.pl – znajdziecie tam więcej informacji na temat tego problemu i sposoby radzenia sobie z nim.