Nacinanie krocza podczas pprpdu – kiedy konieczne?
To szeroki temat, o którym wiele się pisze i mówi – często w sposób wzajemnie sobie zaprzeczający. Pierworódki boją się nacinania bardziej niż skurczów i trzeba tu od razu powiedzieć, że nacinanie nie jest zabiegiem bolesnym. Lekarz wykonuje ten zabieg, kiedy mięśnie są maksymalnie napięte pod wpływem wychodzącej główki dziecka. Zazwyczaj kobieta nawet tego nie czuje. Bolesne natomiast może być zszywanie, zwłaszcza jeśli nieprawidłowo się kobietę znieczuli. Ja osobiście miałam nacinane krocze i faktycznie nie czułam bólu podczas samego nacinania, ale czułam zszywanie.
W jakim celu należy naciąć krocze?
Przede wszystkim wtedy, gdy główka dziecka jest duża i pacjentce grozi pęknięcie III lub IV stopnia, co może prowadzić do uszkodzeń zwieracza odbytu i narządów moczowo-płciowych. Pęknięcia, które goją się dłużej, mogą też rodzić w przyszłości problemy ze współżyciem, z trzymaniem moczu – choć niektóre badanie zdecydowanie temu zaprzeczają. Nacięcie krocza ma też ułatwić dziecku drogę na świat w sytuacji, gdy rodzi się ono pośladkami, jego barki się zaklinują lub tętno się waha.
Położnik natnie ci krocze podczas porodu, jeśli uzna, że jest ono mało elastyczne w stosunku do wielkości noworodka i dziecko nie będzie w stanie przecisnąć się przez kanał rodny. Niektórzy położnicy uważają jednak, że powinno się je wykonywać u każdej kobiety, ponieważ zapobiega to pęknięciu krocza i uszkodzeniu odbytu. Nacięcie (episiotomia) wykonuje się w linii prostej, więc łatwo je zszyć, a rana szybko się po nim goi. Natomiast po pęknięciu, które ma charakter rany szarpanej blizny są większe.
Jak przyspieszyć gojenie
– Przede wszystkim dbaj o higienę krocza. Zamiast kąpieli w wannie, stosuj lepiej prysznic (nie za gorący). Dokładnie osusz ręcznikiem krocze, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii, które lubią ciepłe i wilgotne środowisko. Jeśli ręcznik cię podrażnia, osusz krocze chłodnym strumieniem powietrza z suszarki.
– Rób okłady z rumianku 2-3 razy dziennie lub podmywaj się roztworem nadmanganianu potasu. Jedną saszetkę zaparz w szklance wody. Po ostudzeniu zwilż kawałek gazy i połóż ją na krocze. Poleż tak na łóżku 15-20 min. Roztwór nadmanganianu potasu zdezynfekuje ranę i ułatwi jej gojenie. Kupisz go w aptece, bez recepty. Należy przemywać nim krocze przez kilka dni po zdjęciu szwów.
Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nacięcie w czasie porodu będzie konieczne.
W czasie ciąży wykonuj ćwiczenia
Mięśnie miednicy wzmacniają tzw. ćwiczenia Kegla. Napnij mięśnie wokół krocza i odbytu (jakbyś chciała wstrzymać strumień moczu) i wytrzymaj przez 10 sekund. Ćwicz w różnych pozycjach, przy różnych okazjach (także siedząc), nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Pamiętaj, że im bardziej elastyczne krocze, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nacięcie będzie potrzebne. Ćwiczenia zmniejszą również ryzyko nietrzymania moczu w późniejszych latach. Masaż krocza – regularnie wykonywać już od połowy ciąży. Nie wolno wykonywać go w przypadku infekcji pochwy. Do masażu można używać naturalnych olejków np. z oliwek, kiełków pszenicy lub słodkich migdałów.
Odrobinę olejku należy rozgrzać w dłoniach. Jednym palcem nanieś olejek na obszar wejścia do pochwy i wykonuj delikatne ruchy okrężne wokół pochwy. Gdy śluzówka wchłonie olejek, włóż opuszek palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg (w kierunku odbytu) w środku i na zewnątrz, do momentu, w którym poczujesz pieczenie. Nie naciskaj więcej, poczekaj, aż pieczenie ustanie. W ten sposób zwiększasz swoją odporność na ból i uczucie rozciągania w okolicach pochwy. Masaż wykonuj regularnie w ten sam sposób przez kilka dni, a następnie dołącz do masowania drugi palec. W zależności od samopoczucia dojdź do masowania czterema palcami – wtedy krocze może się rozciągnąć już do 2/3 wielkości główki.
Problem w Polsce polega na tym, że lekarze często nie biorą pod uwagę czynników obiektywnych jako wskazania do nacinania. Raczej wpadli w pewną rutynę, a nacięcie zdecydowanie chroni ich przed odpowiedzialnością za ewentualne komplikacje związane z samoistnym pęknięciem.
Emilia