DIABLI / CZARCI PAZUR (korzeń mielony)
(Hakorośl rozesłana – Harpagophytum procumbens DC)
Diabelski pazur nazywany jest także czarcim pazurem , lub hakoroślą rozesłaną. Rośnie w południowej Afryce na półpustynnych sawannach. W tych rejonach przez dziesięć miesięcy w roku panuje susza, a w pozostałych dwóch sporadycznie padają deszcze. Diabelski pazur dla zwierząt dzikich i hodowlanych w tych rejonach jest cenną rezerwą wodną i paszową, w tych trudnych warunkach.
Od wieków ludy afrykańskie w lecznictwie domowym stosowali diabelski pazur. Surowcem leczniczym były bulwiaste korzenie spichrzowe.
Korzeń tej rośliny jest niezwykle skuteczny w likwidowaniu bólów reumatycznych ale ma też wiele innych zastosowań: alergia, ból wielomięśniowy, choroby narządów wewnętrznych, dna moczanowa, miażdżyca, mięśniobóle, nerwobóle, otyłość, prostata, zaburzenia odporności, zaburzenia trawienia, zapalenie nerek, zapalenie więzadeł, zapalenie wątroby, zapalenie żył i inne.
Środek ten stosuje się 8 tygodni, po czym robi się przerwę 3 tygodniową, a następnie ponawia kurację. Po kuracji zaleca się stosowanie lapacho.
Diabelski pazur jest środkiem eliminującym czyli oczyszcza organizm z trujących substancji. Jest to środek przeciwreumatyczny, przeciwzapalny, moczopędny,czyszczący krew i przeczyszczający.
Preparaty otrzymywane z diabelskiego pazura nie wykazują żadnego działania ubocznego, a jedynymi przeciwwskazaniami jest okres ciąży, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz kamica żółciowa. W tych przypadkach należy zachować ostrożność i stosować zmniejszone dawki.
W związku z popularnością stosowania bulw diabelskiego pazura , zbiory ich stały się głównym źródłem utrzymania mieszkańców pustyni Kalahari. Opracowano i ustalono limity zbioru bulw na określonym obszarze, a także metody zbioru niezagrażające wyginięciu diabelskiego pazura.
Sposób stosowania:
Spożywać maksymalnie 2 lub 3 razy dziennie po 1 gram popijając wodą.
Dostępny na: www.1000smakowswiata.pl