Kogo zaprosić na ślub i wesele? To trudny wybór, który zawsze nam przysparza wiele nieprzespanych nocy. Przede wszystkim ważne jest to, ile osób zapraszamy i ile mamy na to pieniędzy.
To zwykle trudny wybór, zdarza się, że rodzi wiele konfliktów w rodzinie i gronie przyjaciół.
Jednak wszystko zależy od nas. Przeczytajcie ten artykuł, który być może ułatwi Wam podjęcie tych ważnych decyzji.
Po pierwsze – lista
Ślub i wesele to przede wszystkim święto pary młodej. W pierwszej kolejności liczą się ich preferencje. Najpierw więc warto, żeby przyszli małżonkowie z kartką i długopisem w ręku sami zrobili wymarzoną listę gości. Ale wcale nie musi być ona ostateczna. Pozwoli jednak zorientować się, kto dla nich jest ważny. Ten spis zapewne będzie się różnił od tego sporządzonego przez rodziców. To nie znaczy, że należy pominąć w tej sytuacji koneksje rodzinne i tradycję, która mówi np. że na ślubie powinni być obecni rodzice chrzestni, nawet jeśli kontakt z nimi był bardzo ograniczony.
Zwyczajowo najważniejszymi gośćmi na ślubie i weselu są w pierwszej kolejności rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie. Następnie wujostwo z pierwszej linii, czyli siostry lub bracia rodziców. Jeśli posiadają oni dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, na zaproszeniu wystarczy dopisać „wraz z rodziną”.
Natomiast jeśli kuzynka lub kuzyn są już dorośli, raczej powinniśmy wysłać osobne zaproszenia z dopiskiem „z osobą towarzyszącą”. Jeżeli chodzi o dalszych członków rodziny i przyjaciół, wszystko zależy od relacji między Wami. Dobrze jest jeśli proporcje między rodziną pani młodej i pana młodego są w miarę wyrównane.
Gdy już zamkniecie listę Waszych gości nie można zapomnieć o głównej zasadzie savoir-vivre: zaproszenia powinny być dostarczane osobiście do osób Wam najbliższych. Zrozumiałe jest bowiem wysłanie zaproszenia pocztą osobom, do których nie jesteśmy w stanie pojechać osobiście. Powinno się jednak zadzwonić i telefonicznie jeszcze raz poinformować o ślubie i weselu.
Po drugie – konsultacje
– Warto w tej sprawie porozumieć się z najbliższymi, rodzicami, którzy dobrze znają koneksje i układy rodzinne. Konsultacja z nimi ułatwi nam dokonanie wyboru. Jeżeli młodzi chcą mieć skromny ślub, to inni powinni to uszanować. Oczywiście w praktyce nie jest to takie łatwe. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest dość często praktykowana ostatnio opcja obiadu weselnego, na który zaprasza się świadków i najbliższą rodzinę. To rozwiązuje problem imprezy poślubnej dla znajomych – mówi Anna Mochnaczewska – Dzik, psycholog z „Integral” Centrum Psychologii Integralnej w Warszawie.
Wasi rodzice na pewno chcieliby zaprosić swoich gości: sąsiadów, szefów, dalszą rodzinę, która jest dla nich ważna, a o której mogliście zapomnieć. Najczęściej rodzice pomagają w przygotowaniach, dlatego warto uszanować również gości, których będą chcieli zaprosić.
Czasami przyjaciele są nam bliżsi niż rodzina. Nie chcemy, żeby ich zabrakło w tym jednym z ważniejszych dni życia. Obecnie coraz więcej młodych par decyduje się zaprosić większą liczbę znajomych. Młodzi ludzie ożywiają atmosferę na weselu, bo są skorzy do zabawy.
Mniejszy problem jest wtedy, kiedy organizujemy duże przyjęcie. Ale przy skromnym ślubie, znowu pojawia się dylemat, kogo zaprosić. Można go rozwiązać w ten sposób, że po weselu zorganizować znajomym wyjście do pubu, gdzie zamówimy stoliki i postawimy alkohol. To nie znaczy, że musi się lać strumieniami do białego rana, a rachunek będzie większy, niż ten za przyjęcie weselne. Postawmy jakąś ilość, a jak ktoś chce więcej, to będzie do kupienia w barze. To jedno z wielu możliwych rozwiązań.
I na koniec uwaga. Bardzo rzadko zdarza się, że na ślub i wesele przybywają wszyscy zaproszeni goście. Statystycznie 20 procent odwołuje swoją obecność na uroczystościach. Nawet jeśli wcześniej deklarowali przybycie, to mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje: nagła choroba, problemy finansowe, czy obowiązki służbowe. Dobrze jeśli wcześniej o tym poinformują.
Kilka tygodni po weselu wyślijcie zaproszonym gościom zdjęcia z przyjęcia i ślubu. Mogą to być zdjęcia na płycie CD lub DVD. Dla najbliższych wywołajcie też kilka zdjęć i oprawcie w ramki.
Uwaga!
Pamiętajcie, że do listy gości weselnych musicie dodać fotografa, kamerzystę, muzyków lub wodzireja. Z reguły przygotowuje się dla nich oddzielny stolik.
Materiały: www.Planowaniewesela.pl, www.slubowisko.pl, www.kobieta.wp.pl