Irwing Stone: „Jack London. Żeglarz na koniu”
Lubię zagłębiać się w tajniki losów znanych ludzi, czytając opowieści biograficzne. Jeśli poza ciekawym bohaterem takiej książki dostrzegam też wnikliwość i pasję autora – to już nie potrzeba mi więcej do szczęścia…
W prezentowanej tu publikacji te dwa elementy znakomicie ze sobą współgrają, a trzecim jest piękna szata graficzna. Twarda oprawa i odpowiednio dobrana kolorystyka okładki nadają książce elegancji i smaku, godnych zainteresowania każdego bibliofila. To ozdoba każdej biblioteczki, ciesząca oko i zachęcająca do zagłębienia się w jej treść.
Autor zaprasza nas w podróż do czasów odległych – jego opowieść rozpoczyna się w roku 1875, w San Francisco. Poznajemy tu Jacka Londona jako dziecko, które było niechciane przez swojego ojca, uznanego profesora. Jack nigdy go zresztą nie poznał osobiście, lecz to jemu zawdzięczał niezrównaną inteligencję, miłość do książek oraz umiejętność ciekawego formułowania myśli.
Poznajemy tu kolejne etapy drogi życiowej i pisarskiej Jacka Londona – od przeżywanej w dzieciństwie biedy po blaski i cienie sławy w wieku dojrzałym. Zgłębiamy tajniki jego warsztatu pisarskiego oraz fascynacji morzem, którą widać w jego twórczości. Zaczynamy rozumieć, że jego łatwość opowiadania fascynujących historii zrodziła się z gorzkich doświadczeń z czasów dzieciństwa i młodości. To tutaj mają swe źródła również jego socjalistyczne sympatie oraz żywe zainteresowanie filozofią Nietzschego. Upór i zaangażowanie Jacka w drodze do obranego celu zadziwia i zmusza do refleksji, ile jest w stanie znieść człowiek, który walczy o swoje marzenia, czyli o możliwość tworzenia literatury jako realizacji swej pasji. Jednak, jak pisze sam autor: „Był przede wszystkim pisarzem, potem socjalistą, a trzecie i ostatnie miejsce zajmował ten, co chciał zbijać pieniądze”.
Jego mistrzem i niedoścignionym wzorem był Rudyar Kipling.
Poznajemy tu więc nie tylko Jacka Londona – pisarza, ale także człowieka na wszystkich etapach jego życia i drogi ku spełnieniu. Opowieść zostaje ubarwiona poprzez ukazanie szerokiego tła obyczajowego i realiów społecznych tamtych czasów, wraz z dążeniami ludzi tej epoki do rozwoju cywilizacyjnego i intelektualnego mas.
London budził zainteresowanie społeczeństwa i gazet dzięki swym kontrowersyjnym poglądom i niezaprzeczalnemu pisarskiemu talentowi. Przy tym jednak pozostał farmerem z Kalifornii, który niejako tylnymi drzwiami wszedł do historii światowej literatury. Zachęcam do lektury i poznania niezwykłej biografii nietuzinkowego człowieka – postaci tak barwnej, że nie sposób skazać jej na zapomnienie…
Kamila W.
Książkę poleca Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA – można ją kupić tutaj:
http://www.muzaklub.com/index.php?d=szukaj&szukaj=jack+london&x=14&y=16
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja