Gruntowne porządki domowe zdecydowanie jej nie sprzyjają. Na szczęście, aby uniknąć ziemistej cery, zmęczonych oczu i zniszczonych dłoni wcale nie potrzeba rewolucji. Wystarczy kilka błyskawicznych trików, by nie tylko mieszkanie wyglądało ładnie w Nowy Rok.
Szara cera
Jutro Sylwester, a twoja cera wygląda, jakby osiadł na niej cały starty z mebli kurz? To dlatego, że naczynia krwionośne pod wptywem stresu często się kurczą, a skóra jest wtedy gorzej dotleniona. Błyskawtznie pomoże rozświetlająca maseczka. Przed jej nałożeniem dokładnie oczyszczamy twarz łagodzącym kosmetykiem dla cery wrażliwej. Następnie miksujemy jajko, dwie łyżki tłustej śmietany, łyżeczkę oliwy, pół banana i starte jabłko. Taką papkę nakładamy na twarz na 20 minut, po czym delikatnie zmywamy letnią wodą. Na koniec wklepujemy kojąco-regenerujący krem. Proponowane produkty gotowe: Emulsja oczyszczająca do cery wrażliwej Iwostin;
Tłuste włosy
Gorączka przygotowań do świąt i Nowego Roku powoduje, że w naszym organizmie wzrasta poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. W efekcie nawet te z nas, które zazwyczaj nie mają takich problemów, mogą zacząć się skarżyć na przetłuszczanie skóry głowy, jej podrażnienie, swędzenie, a nawet wzmożone wypadanie włosów. Objawy te dodatkowo potęguje spory fizyczny wysiłek, jaki wkładamy w gruntowne porządki. Skórę głowy uspokoi, a pasma wzmocni kompres z drożdży. Całą kostkę kruszymy i mieszamy z 1/2 szklanki ciepłego mleka. Papkę nakładamy na głowę, po 30 minutach spłukujemy ciepłą wodą i myjemy włosy łagodzącym szamponem. Produkty gotowe: szampon łagodzący Ziaja;
Zmęczone i zaczerwienione oczy
Zbyt mało snu szybko odbija się na ich wyglądzie. Oczom nie służą także środki do czyszczenia w formie rozpylaczy, które mogą powodować podrażnienie spojówek oraz przekrwienie białek. Przygotowujemy mocny napar z rumianku lub świetlika. W ostudzonym moczymy dwa waciki kosmetyczne, lekko odciskamy nakładamy na oczy na 15 minut. Możemy też kupić gotowe łagodzące płatki lub maseczkę na oczy. Aby dodatkowo wzmocnić ich kojące działanie, dobrze jest włożyć je do lodówki na około godzinę przed użyciem.
Szorstkie dłonie
Podczas przed noworocznych porządków nasze ręce bardzo szybko się niszczą. Kontakt z różnymi, często silnymi detergentami sprawia, że skóra dłoni staje się sucha, szorstka popękana. Po skończonej pracy dłoniom przyda się łagodny peeling. Najszybciej zrobimy go mieszając łyżkę cukru z łyżką balsamu do ciała. Spłukujemy ciepłą wodą i nakładamy glicerynowy krem, najlepiej przed snem. Jego działanie wzmocnimy zakładając rękawiczki z bawełny lub innych naturalnych włókien. Peelingu nigdy nie użwamy na głęboko popękaną skórę. Produkty gotowe: kuracja parafinowa Bielenda; krem do rąk Sylveco;
Zniszczone paznokcie
Częste zmywanie i szorowanie wyjątkowo niekorzystnie odbija się na płytkach paznokci. Nawet praca w rękawiczkach może nas przed tym nie uchronć, powodują one bowiem, że dłonie się pocą a paznokcie „nie lubią” wilgoci. Dotąd zdrowe lśniące, po przedświątecznych porządkach potrafią zacząć się łamać i rozdwajać. Zarówno paznokciom, jak skórkom bardzo dobrze zrobi oliwkowa kąpiel. Dwie łyżki oliwy podgrzewamy w mikrofalówce lub na parze. Zanurzamy w niej paznokcie na kilka minut, a resztki oliwy, dokładnie w nie wmasowujemy. Warto też sięgnąć po dobrą odżywkę. Niektóre z nich potrafią jednocześnie skleić rozdwojone czy pęknięte paznokie.
Młodsza cera
Wpewnym wieku sam krem przestaje skórze wystarczać. Serum to kosmetyk o wysokim stężeniu substancji czynnych, który powinien być stosowany pod krem, najlepiej na noc. Zrobimy je mieszając olejki o różnych właściwościach. Jednorazowo używamy tylko paru kropli, odczekujemy kilka minut i nakładamy krem. Domowe serum przechowujemy w szklanym opakowaniu i zużywamy wciągu 4 tygodni.
1. WZMACNIAJĄCE SERUM PO TRZYDZIESTCE
– 2 krople olejku z paczuli
– 10 kropli olejku z palmarosy
– 8 kropli olejku z szałwil
– 2 łyżki oleju z orzechów laskowych
Paczula przyspiesza regenerację tkanek, działa antyalergicznie, wzmacnia skórę. Olejek z palmarozy ma działanie nawilżające, stymulujące, a jednocześnie regulujące produkcję sebum. Szałwia działa przeciwbakteryjnie, lekko ściągająco, ponadto wspiera odmładzające działanie żeńskich hormonów. Natomiast olej z orzecha laskowego odżywia i rewitalizuje każdy rodzaj cery, przywracając jej równowagę wodno-tłuszczową. Jest też idealny dla skóry z kruchymi naczynkami.
2. UJĘDRNIAJĄCE SERUM PO CZTERDZIESTCE
– 3 krople olejku cytrynowego
– 10 kropli olejku z kadzidłowca
– 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów
– 10 kropli olejku z wiesiołka
Cytryna rozjaśnia matową i przebarwioną cerę, spowalnia powstawanie zmarszczek, ma działanie przecwbakteryjne i zwalcza wolne rodniki. Kadzidłowiec lekko ściąga i ujędrnia skórę, likwidując ogniska zapalne. Uodparnia ją także na działanie czynników zewnętrznych. Olej ze słodkich migdałów jest bogaty w witaminy A i E. Wspaniale odżywia, zmiękcza i koi skórę. Natomiast olej z nasion wiesiołka jest wyjątkowo bogaty w intensywnie regenerujące kwasy omega 3.
3. REGENERUJĄCE SERUM PO PIĘĆDZIESIĄTCE
– 3 krople olejku z lawendy
– 10 kropli olejku z neroli
– 10 kropli olejku z ogórecznika
– 2 łyżki oleju z pestek moreli
Lawenda w znaczący sposób przyspiesza regenerację tkanek i jest szczególnie polecana do skóry cienkiej, ze skłonnościami do podrażnień. Olejek neroli wygładza cerę, a w partiach suchych pomaga przywrócić jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność. Ogórecznik chroni przed infekcjami, hamuje rozwój alergii i likwiduje stany zapalne. Wpływa też korzystnie na krążenie krwi, a pośrednio na strukturę naszej skóry. Olej z pestek moreli doskonale wygładza ją i nawilża.
Gdzie kupić składniki? Naturalne i organiczne olejki, lanolinę i inne składniki potrzebne do wykonania domowych receptur dostaniemy w sklepach zielarskich, niektórych aptekach oraz wielu sklepach internetowych.