Leo Kessler: „Blitzkrieg 1939. Marsz na Warszawę”
To książka o pamiętnym dla każdego Polaka lecie 1939 roku, poprzedzającym wybuch drugiej wojny światowej. Jej autor jest nie tylko pisarzem i historykiem, ale również uczestnikiem tamtych wydarzeń (jako czołgista) więc zna je z autopsji. Ukazuje niemieckie przygotowania do wojny, a także wysiłki Polaków oraz Brytyjczyków, by uzyskać informacje kluczowe dla rozstrzygnięcia przyszłego konfliktu militarnego. Tymczasem Niemcy szukają propagandowego pretekstu do rozpoczęcia wojny…
W powieści pojawiają się punkty widzenia wszystkich trzech nacji, a więc autor zachowuje pewną dozę obiektywizmu, która nadaje powieści wartości historycznej. Pojawia się wątek deszyfracji słynnej „Enigmy” i związanej z nią współpracy polskiego i brytyjskiego wywiadu.
Książka jest podzielona na pięć ksiąg, które wzbogacają naszą wiedzę o tamtych czasach, jednocześnie dając nam wielką przyjemność lektury dzięki wartkiej akcji, barwnym, z życia wziętym postaciom, które są charakteryzowane głównie poprzez swe zachowanie. Kessler pisze językiem potocznym, wzbogaconym o żargon charakterystyczny dla środowiska wojskowego. Dba o realizm wydarzeń i o szczegółowość ich opisu. Wszystko to sprawia, że książka obok niezaprzeczalnej wartości literackiej, jaką jest niepowtarzalna kreacja świata przedstawionego, posiada niezaprzeczalny walor historyczny. Widzimy racje dwóch stron, ścierające się w przededniu wojny, której skala i finał dla uczestników tamtych wydarzeń jeszcze pozostaje tajemnicą.
Polecam tę książkę nie tylko miłośnikom prozy historycznej – jej lektura rozjaśnia mroki dziejów, które z roku na rok stają się dla nas coraz bardziej odległe i nieznane, a przecież zdecydowały o pozycji Polski w Europie i świecie na długie lata. Warto więc poznać fakty, o których zwykle się nie mówi, skupiając uwagę na samym przebiegu wojny.
Darek B.
Książkę poleca Wydawnictwo ERICA – można kupić ją tutaj:
http://www.strefaksiazki.net/sites/books/132
Dziękujemy Wydawnictwu za udział w naszej akcji i przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja