Pędzisz, biegniesz, ścigasz się z czasem? Dziś możesz a nawet musisz odpocząć. Mamy 28 października czyli Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów.
Stres, nerwy i co dalej…
Aż strach pomyśleć, jaki ciężar muszą dźwigać każdego dnia, nasze komórki nerwowe. Życie pędzi jak w kalejdoskopie, praca, dom, ciągłe spotkania, wyjazdy służbowe, nadmiar obowiązków i chroniczny brak czasu na odpoczynek. Stres towarzyszy nam niemalże w każdej sytuacji. Spoglądamy na zegarki i w kalendarze i wciąż towarzyszy nam uczucie, że jesteśmy z tyłu, że nie robimy nic, co mogłoby wydawać się efektywne. To z kolei wywołuje lęk przed tym, czego możemy nie zrobić, osiągnąć, doświadczyć. I koło się zamyka… Niejednokrotnie żyjemy kosztem naszych relacji z innymi, nie mówiąc już o relacjach z samym sobą… A niestety, czas ucieka, a my zostajemy z poczuciem, że właśnie przeciekł nam przez palce kolejny dzień, miesiąc, rok naszego życia.
Najwyższy czas powiedzieć stop!!! Dobrze jest wygospodarować sobie czas na odpoczynek, zwolnić tempo codziennego biegu. Niestety nie każdy uważa, że jest mu to potrzebne lub że może sobie na to pozwolić. Dlatego dobrą okazją jest taki Dzień.
Najwyższy czas powiedzieć stop!!! Dobrze jest wygospodarować sobie czas na odpoczynek, zwolnić tempo codziennego biegu. Niestety nie każdy uważa, że jest mu to potrzebne lub że może sobie na to pozwolić. Dlatego dobrą okazją jest taki Dzień.
Dzisiaj musimy znaleźć czas na chwilę wytchnienia, relaks przy dobrej muzyce, długą kąpiel, seans w saunie czy po prostu porządny sen. Najlepiej oczywiście byłoby tego dnia wziąć sobie wolne (tym bardziej, że w tym roku wypada w piątek) i skupić się wyłącznie na relaksie. Jeśli jest to jednak niemożliwe i do dyspozycji mamy kilka godzin, warto więc skrupulatnie zaplanować ten czas. Jeśli mamy swój niezawodny patent na relaks – wspaniale! Ale może warto spróbować czegoś nowego?
Kilka metod na ukojenie nerwów
Zacznijmy od sportu, który jest jednym z najlepszych sposobów na stres. Podczas wysiłku fizycznego produkowana jest endorfina, czyli hormon szczęścia. Możemy być więc pewni, że choć z treningu wrócimy zmęczeni, to z uśmiechem na twarzy i w pełni energii do działania. Po treningu zafundujmy sobie gorącą kąpiel, która nie tylko zrelaksuje, ale również zapobiegnie mogącym pojawić się po wysiłku fizycznym zakwasom. A na koniec bomba relaksacyjna! Najpierw przygotujmy coś orzeźwiającego dla podniebienia, co wpłynie również kojąco na zszargane nerwy. Dobierzmy odprężającą (taką, którą naprawdę lubimy, i która działa na nas uspokajająco) muzykę (muzykoterapia) i zapalmy kilka zapachowych świec lub kadzidełek (aromaterapia). Usiądźmy lub połóżmy się w wygodnej pozycji, najlepiej otulając się mięciutkim pledem i poddajmy chwili. Delektując się smakołykami przywołajmy w pamięci miejsce, w którym lubimy przebywać lub w którym chcielibysmy się znaleźć np. letni domek w górach czy plażę z tegorocznych wakacji. Wizualizacje tego typu doskonale poprawiają samopoczucie, oddalają napięcie i pomagają w walce ze stresem. Pomyśl przez chwilę o tym, co bardzo lubisz, a na co nie masz zwykle czasu – o czymś, co cię interesuje, pasjonuje i wciąga nie dlatego, że przynosi efekt, ale dlatego, że jest to przyjemne. Kiedy zaś inni będą pytać o twoją wyspę, odpowiedz wzorem Krzysia w rozmowie z Kubusiem Puchatkiem: „To jest tak: kiedy się idzie, żeby to zrobić, a właśnie pytają mnie: Co będziesz teraz robił Krzysiu? Odpowiadam: Ach, nic i wtedy idę i to właśnie robię”.
Bardzo dobrą metodą relaksacyjną jest też taniec. W jakikolwiek sposób. Niech twoje ciało porusza się tak jak chce. Nie kieruj swoim ciałem, lecz pozwól mu kierować tobą. Zatrać się w tańcu. Po 15 minutach znieruchomiej w pozycji stojącej lub siedzącej. Zamknij oczy i obserwuj wszystko, co się dzieje tak wewnątrz, jak i na zewnątrz ciała. Niezawodnym natomiast sposobem na relaks jest medytacja śmiechu. Rano po przebudzeniu się, a przed otwarciem oczu przeciągnij się jak kot, rozciągnij każdy mięsień swojego ciała. Po 3-4 minutach, wciąż z zamkniętymi oczami zacznij się śmiać i medytuj w ten sposób ok. 5 minut. Na początku śmiech będzie trochę wymuszony, ale z czasem stanie się gromki i szczery. Dojście do szczerego śmiechu może zająć nawet kilka dni. Dzieje się tak dlatego, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do śmiania się bez powodu. W pewnym momencie jednak, doświadczenie nieuwarunkowanego śmiechu przyjdzie spontanicznie i zmieni jakość przeżywanego dnia. Kiedy się śmiejemy myślenie zanika. Nie można bowiem śmiać się i myśleć jednocześnie. Jeśli naprawdę się śmiejesz przestajesz myśleć. Taniec i śmiech są najbardziej naturalnymi, najłatwiej dostępnymi wrotami do medytacji.
Jeśli jednak żaden z powyższych sposobów relaksacji nie przypadł ci do gustu, zawsze pozostają te najprostsze i stosowane od wieków, pod każdą szerokością geograficzną: patrzenie w płomień świecy czy w ogień siedząc przy ognisku lub przed kominkiem, głaskanie zwierzaka, przytulenie się do kochanej osoby, a nawet do drzewa (najlepiej brzozy).
Za: www.wszop.edu.pl, www.solaris-rozwojosobisty.pl, www.studencka.pl.
Książki, które pomogą ukoić nerwy
Jeśli nadal nie umiemy zapanować nad stresem i nerwami, zawsze możemy wziąć dobrą książkę lub poradnik.
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne poleca dla przykładu: 10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojem. Autorzy tego poradnika są przekonani, że ten trudny do zniesienia stan można zastąpić pozytywnym nastawieniem do świata. W swojej książce podają sprawdzone w praktyce metody pomocy. Proponują kwestionariusze oceny chronicznego niepokoju, sposoby na pozbycie się raz na zawsze negatywnych myśli, techniki wzbudzania motywacji do zmiany, metody treningu relaksacyjnego i skuteczne techniki psychoterapeutyczne. Zastosuj ich wskazówki, uwolnij się od niepokoju i ciesz się odzyskaną radością życia!
Wydawnictwo Studio Astropsychologii poleca natomiast książkę: Alchemia szczęścia. Z tą książką uświadomisz sobie, że to w Tobie jest początek i koniec każdej sytuacji, która przejawia się w Twoim życiu. Sam jesteś twórcą swojego doświadczenia. Każdego dnia, w każdej chwili kreujesz swoją przyszłość poprzez przeżywane emocje i odczucia. Jeśli myślisz pozytywnie, to będziesz przyciągać do siebie tylko to, co sprawi Ci radość i przyniesie szczęście. Ważne jest więc odkrycie i zrozumienie swoich prawdziwych pragnień. Spełnianie marzeń wpływa na chemię ciała – ta publikacja wyjaśni Ci, jak działa nasz organizm i jak myśli wpływają na zdrowie i wygląd.
Wydawnictwo Studio EMKA poleca natomiast pozycję: Sztuka medytacji. Jeśli nauka medytacji jest wędrówką, którą nawet najwięksi mędrcy posuwają się przez całe życie, oddawanie się jej na co dzień zmienia już nasze spojrzenie na nas samych i na świat. Taka jest myśl przewodnia tego łatwo dostępnego eseju, będącego równocześnie duchowym i filozoficznym przewodnikiem jak i konkretnym wprowadzeniem do praktyki medytacji. Bogaty swą podwójną kulturą, swym doświadczeniem mnicha, znajomością świętych tekstów jak i odwiedzaniem mistrzów, Matthieu Ricard pokazuje uniwersalny charakter medytacji, opartej na altruistycznej miłości, współczuciu i rozwijaniu ludzkich wartości. Ujawnia też oczywiste korzyści, jakie medytacja może dawać każdemu z nas w naszym superzindywidualizowanym i materialistycznym społeczeństwie, pozwalając nam odkrywać i pielęgnować nasze najgłębsze dążenia.
Delektujmy się więc chwilą i pamiętajmy, że to jeden z nielicznych momentów, które dedykujemy tylko i wyłącznie sobie! Podarujmy więc sobie czas na relaks, coś więcej niż tylko chwilę dla siebie. Dzisiaj obchodzimy święto relaksu, które powinniśmy celebrować nie tylko dziś, ale każdego dnia…
Za: www.gwp.pl, www.studioastro.pl, www.studioemka.com.pl
Zobacz również:
- Jak tryskać energią jesienią?
- Złość zwiększa ryzyko zawału!
- Jak kłócić się mądrze?
- 10 najlepszych nawyków najszczęśliwszych kobiet!