Sport to zdrowie!

26 lipca 2011, dodał: katarzyna.kucharska.belle
Artykuł zewnętrzny

Receptą na dobre samopoczucie i długoletnie zachowanie zdrowia, a także dobrego wyglądu jest sport. Reguła jest wyjątkowo prosta. Ruch sprzyja poprawie metabolizmu i naszej kondycji. Dzięki niemu możemy długo cieszyć się świeżym zdrowym ciałem. Jaki sport wybrać?

Jogging

Jest to sport dla każdego. Odpowiednio dobrany dystans i prędkość biegu sprzyja uniwersalności tego sportu. Mogą go uprawiać osoby w każdym wieku. Jeśli nie masz problemów ze stawami serdecznie polecam tę dyscyplinę. Na początek wybieraj niedługie trasy. Nadmierne przemęczenie przy początku treningu może nas przygnębić i zniechęcić. Najważniejsza jest regularność treningów, która pozwoli nam na zachowanie kondycji.

Rower

Jazda na rowerze jest alternatywą dla tych, którzy albo nie mogą, albo nie chcą biegać. Rower odciąża stawy i kręgosłup dlatego lepszy jest dla osób starszych. Nie musimy wybierać długich i meczących tras. Wystarczy, że na początku zdecydujemy się na półgodzinną jazdę w umiarkowanym tempie. Z czasem możemy zwiększać treningi do godziny. Tak jak w przypadku joggingi i każdego innego sportu ważna jest dyscyplinaregularność.

Nordic Walking

Ten sport może uprawiać na prawdę każdy. Osoby starsze, z nadwagą, z chorobami kręgosłupa. Dzieje się tak ze względu na podstawowy element tych ćwiczeń jakim są kijki. Wykonane z lekkiego aluminium kijki podtrzymują ciężar naszego ciała i uaktywniają mięśnie. Aby uprawiać Nordic Walking trzeba zainwestować w owe kijki, których ceny wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych.

Aerobik

Popularny w Stanach Zjednoczonych typ aktywności dla Pań i nie tylko. Coraz więcej mężczyzn zapisuje się na ten typ ćwiczeń w celu podniesienia swojej sprawności ruchowej. Urozmaicenie treningu może być na prawdę różne. Są ćwiczenia przebaczone na konkretne partie mięśniowe, dla mężczyzn, a także dla osób starszych i z chorobami kręgosłupa. Aerobik jest doskonałą formą aktywności szczególnie zimą, kiedy pogoda nie sprzyja ani bieganiu, ani jeździe na rowerze.

Obojętnie jaki typ aktywności wybierzemy dla siebie, pamiętajmy o regularności jej wykonywania. Nie należy przesadzać z intensywnością treningów, aby nie nabawić się zakwasów lub innych kontuzji i tym samym nie spowodować całkowitego przerwania aktywności ruchowej na pewien czas. Na początek wystarczą treningi półgodzinne co drugi dzień, które odpowiednio przygotują organizm do regularnego, zwiększonego wysiłku fizycznego. Stopniowo wydłużajmy czas do godziny, a regularność zwiększajmy do codzienności. Nic bowiem nie poprawia samopoczucia tak jak przyjemnie i aktywnie spędzony wolny czas.