Rozstępy powstają nie tylko podczas ciąży. Ma je znaczna część młodych dziewcząt wchodzących w okres dojrzewania.
Rozstępy pojawiają się na skórze początkowo jako czerwone równoległe kreski, które z czasem bledną. Najczęściej tworzą się na udach i pośladkach. Zaś u kobiet w ciąży na brzuchu i piersiach. Głównym źródłem ich powstawania jest nagły wzrost wagi ciała, dojrzewanie oraz ciąża. Wtedy skóra poddawana jest rozciąganiu. Podczas tych okresów życia kobiety organizm wytwarza kortyzol. Przez jego obecność włókna kolagenowe, które wpływają na elastyczność i jędrność skóry, podlegają destrukcji i jest ich coraz mniej.
Należy pamiętać, że nie istnieją kremy, dzięki którym rozstępy znikają. Kosmetyki mogą jedynie poprawić jędrność skóry. W zatuszowaniu rozstępów mogą pomóc zabiegi kosmetyczne, takie jak peelingi chemiczne czy zabiegi laserowe. Niestety nie należą one do tanich, a na jednym tego typu zabiegu nie można poprzestać dla uzyskania upragnionego efektu.
Istnieją tańsze sposoby na łagodzenie rozstępów. Ćwiczenia i gimnastyka korzystnie wpływają na kobiecą sylwetkę. Regularne stosowanie balsamów ujędrniających oraz masaże zimną i gorącą wodą na pewno wpłyną na wygląd nóg.
Zobacz również:
- Jak szybko spalić kalorie?
- Jak zadbać o siebie na wiosnę?
- Oczyść swój organizm z toksyn
- Jak wyglądać świeżo i kwitnąco na wiosnę?