7 miejsc, które warto zobaczyć na Islandii

27 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Życie w zgodzie i bliskości z naturą, zorza polarna, nietypowe jedzenie i język… Islandia to kraj niezwykłych rzeczy i zjawisk. „Jakoś się ułoży” – to dewiza wielu Islandczyków, dzięki której żadna błahostka nie stanie się problemem, a życie tam staje się bardzo proste i nikt nie dokłada trudu, by je uprzykrzyć. Największą zaletą Islandii jest niewątpliwie bliskość natury, jest ona integralną częścią każdego Islandczyka. Sprawdź, jakie miejsca należy koniecznie odwiedzić podczas wizyty na Islandii.

islandia

Planujesz podróż? Jeśli Twój kierunek to pocztówkowa Islandia, koniecznie musisz sprawdzić, które miejsca należy zobaczyć. Nasz TOP 7 podpowie Ci, gdzie warto się wybrać, na co zwrócić uwagę. Ten malutki kraj kryje w sobie wiele pięknych miejsc. Tak naprawdę można zaryzykować i robić zdjęcia na oślep, każdy kadr będzie nasycony naturą i przyrodą.

1. Látrabjarg

Látrabjarg to urwisko znajdujące się w Islandii, o wysokości ponad 400 m n.p.m., najdalej wysunięty na zachód punkt Europy (nie tylko tej kontynentalnej, Islandia jest wszak wyspiarskim krajem). Niezwykłość tego miejsca kryje się w klifie górującym nad Oceanem Atlantyckim, mającym długość czternastu kilometrów. Urwisko będące częścią Fiordów Zachodnich jest miejscem, w którym ptactwo całej Europy znalazło sobie miejsce lęgowe. Zielone połacie bezkresnie rozciągające się aż po linię wody kryją w sobie wielu niespodziewanych lokatorów – możesz spotkać tu maskonury, a także alki zwyczajne.

2. Lodowiec Vatnajokull

Znajdujący się w południowej części wyspy lodowiec pozwoli Ci zmierzyć się ze swoim czołem. W miejscu tym odnajdziesz także niezwykłe miejsca – jaskinie, jezioro Jokulsarlon z dryfującymi po jego powierzchni lodowymi bryłami, a przede wszystkim niezwykle świeże powietrze! Czas odetchnąć pełną piersią! Zatoka lodowcowa Jokulsarlon znajduje się na terenie Parku Narodowego Vatnajökull, a o jej fotogeniczności i niezwykłości niech świadczy fakt, że wystąpiła w wielu filmach, np. Batman: Początek.

3. Plaża Reynisfjara

Jedna z 10 najpiękniejszych plaż świata – Reynisfjara. Czarna plaża rozciąga się między półwyspem Dyrhólaey a miasteczkiem Vík í Mýrdal. Położona na południu Islandii wpisuje się w niezwykle malowniczy pejzaż. Wulkaniczne klify górujące nad błękitem oceanu, bazaltowe kolumny i formacje skalne, które wystają wysoko ponad wodę, sprawiają, że nie znajdziesz nigdzie drugiego tak niebanalnego miejsca! Pamiętaj, by, odwiedzając plażę, nie ominąć jaskini Hálsanefshellir – znajdziesz ją idąc wzdłuż plaży, w klifach.

4. Namafjall

Namafjall to geotermalne pole położone na aktywnym wulkanie, które gęsto pokrywają gorące źródła i fumarole. Wszechobecny zapach siarki może nie być przyjemny, jednak samo miejsce jest tak malownicze i niepowtarzalne, że warto przekonać się na własne oczy, jak wygląda „diabelska kuchnia” – jak zwykło się mawiać o tym miejscu, z którego wydostają się gazy i para wodna.

5. Wodospad Dettifoss

Zwiedzając północno-zachodnią część wyspy nie sposób ominąć Wodospadu Dettifoss. Ten najpopularniejszy z islandzkich wodospadów jest zarazem jednych z najbogatszych w energię – moc produkowana przez wodospad wynosi 85 megawatów! Sam wodospad jest szeroki na 100 metrów, wysoki na 45. Strumień wody przepływający przez niego jest pełen pyłów i osadów, dlatego woda ma brudnawy kolor. Niezwykłym widokiem, przy słonecznej pogodzie, jest tęcza pojawiająca się przy wodospadzie. Po zachodniej stronie wodospadu zlokalizowanych jest kilka punktów widokowych – warto sprawdzić każdy z nich!

6. Droga 61

Po Islandii najlepiej poruszać się własnym (wypożyczonym samochodem). Okaże się wtedy, że nawet najkrótsza przejażdżka bądź trasa z punktu A do B obfituje w moc wrażeń wzrokowych. Jedną z najbardziej malowniczych tras jest droga nr 61 wiodąca z Isafjordur do Holmavik. Znajdująca się w zachodniej części wyspy trasa licząca niemal dwieśćie kilometrów położona jest wzdłuż fiordów. Obcowanie z naturą nawet przez szybę samochodu może przynieść niezapomniane wrażenia. Migoczące w słońcu malutkie miasteczka na wzgórzach, zatoki, wodospady, zielone połacie trawy czy dziki stada koni pozwolą poczuć Ci najbardziej nieskalaną ludzką ręką część wyspy.

7. Krafla

Okolice Krafli w Północnej Islandii są pełne kolorów. W przeciwieństwie do reszty wyspy nie króluje tu zieleń i szarości północnych chmur, ale beże, rudości i brązy – wszystko dzięki zlokalizowanemu w tym miejscu wulkanowi. Teren ten jest pokryty unoszącym się dymem, tutaj wciąż coś bulgocze, pali się, dymi…

Pogoda na Islandii jest niezwykle zmienna. W 5 minut może zniknąć ciepłe słońce, a pojawić się ulewa Twojego życia. Na taką wycieczkę warto jest dobrze się przygotować. Jeśli jesteśmy na Islandii to koniecznie musi być z nami ZIMNO, polska marka odzieżowa stworzona dla ludzi aktywnych i pragnących zwiedzać nieznane.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zmarszczki i bruzdy
Takie głębsze zmarszczki to dopiero są po 50-tce, a ostatecznie można iść na zabieg odmładzający...
Oryginalna biżuteria
Też mam kilka takich oryginalnych, najbardziej lubię te z bursztynem
Dietetyk - porady
U mnie królują warzywa i owoce, a węglowodanów zbożowych jem coraz mniej.
Molestowanie dzieci, romanse księży…
Ja myślę, że za 10 lat to już mało kto będzie chodził do...