5 zasad zdrowego żołądka

10 kwietnia 2019, dodał: Redakcja

Aktualne dane wskazują, że ponad 20% społeczeństwa cierpi na problemy z trawieniem. U około 40% wynika to z konkretnych przyczyn, natomiast u pozostałych stwierdza się dyspepsję, czyli niestrawność. Objawiać się może uczuciem pełności po posiłku, szybkim osiąganiem sytości oraz bólem w górnej części jamy brzusznej. Towarzyszące temu uczucie dyskomfortu jest uciążliwe i bez wdrożenia pewnych zmian może znacząco zakłócać funkcjonowanie organizmu.

 

Po pierwsze: jedz bez pośpiechu

Bardzo ważne jest, aby posiłków nie spożywać w pośpiechu. Podczas szybkiego jedzenia przeżuwanie pokarmów jest mniej dokładne, co może skutkować spowolnionym trawieniem. Dodatkowo należy przyjmować od 3-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Ostatni powinien być spożyty nie krócej niż 3 godziny przed snem. W nocy proces trawienia odbywa się zdecydowanie wolniej, dlatego warto przestrzegać tej zasady, aby zapobiec złemu samopoczuciu nad ranem.

Po drugie: jedz zdrowo

Zbilansowana i urozmaicona dieta to klucz do zdrowego żołądka. Należy unikać produktów ciężkostrawnych, które znacznie obciążają żołądek. W tym celu zaleca się nie spożywać potraw smażonych na tłuszczu. Najbardziej polecane jest gotowanie na parze lub w wodzie, duszenie oraz pieczenie. Na żołądek niekorzystnie mogą wpłynąć ostre potrawy, podrażniając błonę śluzową żołądka i jelit. Dieta powinna zawierać chude białe mięso i ryby, pełnoziarniste pieczywo oraz surowe warzywa i owoce. Dodatkowo wypijanie minimum 1,5 litra wody dziennie przyspieszy procesy trawienne. Przede wszystkim istotna jest samoobserwacja własnego organizmu i odstawienie pokarmów, po których nasilają się dolegliwości tj.: uczucie ciężkości, pełności, bóle i skurcze brzucha. Więcej o podobnych objawach i sposobie ich leczenia znajdziesz tutaj:https://www.iberogast.pl/pl/twoje-dolegliwosci/ .

Po trzecie: odstaw używki

Dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową żołądka, mogąc wywołać w jej obrębie stan zapalny. Dlatego konieczne jest całkowite zaprzestanie palenia papierosów. Kolejny czynnik podrażniający żołądek to alkohol. Osoby uzależnione lub nadużywające alkoholu zdecydowanie częściej cierpią na chorobę wrzodową i zapalenie błony śluzowej żołądka. Wśród substancji nadużywanych wymienia się także NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), popularnie stosowane na różne dolegliwości bólowe. Leki te przyjmowane w zbyt dużych ilościach uszkadzają ściany żołądka i mogą prowadzić do owrzodzeń.

Po czwarte: unikaj stresu

Liczne obserwacje wykazały, że duża ilość osób z dolegliwościami żołądkowymi doświadcza częstych sytuacji stresowych. Stres to nagłe zaburzenie równowagi organizmu, a co za tym idzie prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. W tym przypadku zaleca się spowolnienie trybu życia i wygospodarowanie czasu na regenerację i odpoczynek.

Po piąte: ruch

Regularny wysiłek fizyczny, a także redukcja masy ciała u osób z nadwagą, znacznie przyspieszy metabolizm organizmu. Większe zużycie energii potrzebne na aktywność ruchową pobudzi procesy trawienne i zapobiegnie zaleganiu pokarmu w żołądku.

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Sinial - co sądzicie??
ja mam i sobie chwalę :) rzeczywiście bardzo ładnie ujędrnia. Wymaga trochę cierpliwości,...
Botox na zmiany trądzikowe
Dokładnie pierwszy raz słyszę o botoksie na trądzik, mi w klinice od razu polecili...
Blizny na twarzy krępujące :(
Niestety jedyną skuteczną metodą pozbycia się blizn potrądzikowych jest laseroterapia, wiem z własnego doświadczenia, przetestowałam...
Przebarwienia na twarzy
Zgadzam się z opiniami dziewczyn na stare przebarwienia, które są pozostałościami po trądziku...