5 zasad zdrowego żołądka

10 kwietnia 2019, dodał: Redakcja

Aktualne dane wskazują, że ponad 20% społeczeństwa cierpi na problemy z trawieniem. U około 40% wynika to z konkretnych przyczyn, natomiast u pozostałych stwierdza się dyspepsję, czyli niestrawność. Objawiać się może uczuciem pełności po posiłku, szybkim osiąganiem sytości oraz bólem w górnej części jamy brzusznej. Towarzyszące temu uczucie dyskomfortu jest uciążliwe i bez wdrożenia pewnych zmian może znacząco zakłócać funkcjonowanie organizmu.

 

Po pierwsze: jedz bez pośpiechu

Bardzo ważne jest, aby posiłków nie spożywać w pośpiechu. Podczas szybkiego jedzenia przeżuwanie pokarmów jest mniej dokładne, co może skutkować spowolnionym trawieniem. Dodatkowo należy przyjmować od 3-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Ostatni powinien być spożyty nie krócej niż 3 godziny przed snem. W nocy proces trawienia odbywa się zdecydowanie wolniej, dlatego warto przestrzegać tej zasady, aby zapobiec złemu samopoczuciu nad ranem.

Po drugie: jedz zdrowo

Zbilansowana i urozmaicona dieta to klucz do zdrowego żołądka. Należy unikać produktów ciężkostrawnych, które znacznie obciążają żołądek. W tym celu zaleca się nie spożywać potraw smażonych na tłuszczu. Najbardziej polecane jest gotowanie na parze lub w wodzie, duszenie oraz pieczenie. Na żołądek niekorzystnie mogą wpłynąć ostre potrawy, podrażniając błonę śluzową żołądka i jelit. Dieta powinna zawierać chude białe mięso i ryby, pełnoziarniste pieczywo oraz surowe warzywa i owoce. Dodatkowo wypijanie minimum 1,5 litra wody dziennie przyspieszy procesy trawienne. Przede wszystkim istotna jest samoobserwacja własnego organizmu i odstawienie pokarmów, po których nasilają się dolegliwości tj.: uczucie ciężkości, pełności, bóle i skurcze brzucha. Więcej o podobnych objawach i sposobie ich leczenia znajdziesz tutaj:https://www.iberogast.pl/pl/twoje-dolegliwosci/ .

Po trzecie: odstaw używki

Dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową żołądka, mogąc wywołać w jej obrębie stan zapalny. Dlatego konieczne jest całkowite zaprzestanie palenia papierosów. Kolejny czynnik podrażniający żołądek to alkohol. Osoby uzależnione lub nadużywające alkoholu zdecydowanie częściej cierpią na chorobę wrzodową i zapalenie błony śluzowej żołądka. Wśród substancji nadużywanych wymienia się także NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), popularnie stosowane na różne dolegliwości bólowe. Leki te przyjmowane w zbyt dużych ilościach uszkadzają ściany żołądka i mogą prowadzić do owrzodzeń.

Po czwarte: unikaj stresu

Liczne obserwacje wykazały, że duża ilość osób z dolegliwościami żołądkowymi doświadcza częstych sytuacji stresowych. Stres to nagłe zaburzenie równowagi organizmu, a co za tym idzie prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. W tym przypadku zaleca się spowolnienie trybu życia i wygospodarowanie czasu na regenerację i odpoczynek.

Po piąte: ruch

Regularny wysiłek fizyczny, a także redukcja masy ciała u osób z nadwagą, znacznie przyspieszy metabolizm organizmu. Większe zużycie energii potrzebne na aktywność ruchową pobudzi procesy trawienne i zapobiegnie zaleganiu pokarmu w żołądku.

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Skutecznie nawilża, pielęgnuje i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia
Cena:
98 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak leczyć AZS?
używałaś może krochmalu do kąpieli? Jak ja się cieszę, że na niego trafiłam....
Atopowe zapalenie skóry - nowe leki…
Próbowałyście krochmalu? Mój mały atopik to nie raz ma kąpiel z jego dodatkiem, fajnie...
Coraz częstsze bóle nóg
czeste bóle nóg to juz może być zapowiedź zylaków, też tak miałam przez...
wzdęcia
Fakt, przy nawracających często wzdęciach warto udać sie do lekarza.