5 ważnych rad efektywnej nauki bez względu na wiek

12 września 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Uczyć można się w każdym wieku, efektywność nauki nie zależy od wieku, ale od wysiłku jaki został włożony w naukę. Nauka języków obcych jest szczególnym rodzajem nauki, ponieważ może odbywać się praktycznie przez całe życie i w każdym wieku przyswajanie sobie języków obcych daje konkretne korzyści. Jeśli podczas nauki nie osiąga się wymiernych efektów to bardzo łatwo jest się do nauki zniechęcić. Najgorszą sytuacją jest moment kiedy pomimo dużej ilości czasu poświęconego na naukę nie widzimy żadnych efektów.

language-8

Co zrobić, aby zwiększyć efektywność nauki języków, czy są jakieś cudowne środki?

Jest kilka uniwersalnych zasad efektywnej nauki, których trzymanie się daje szansę na osiągnięcie zadowalających efektów i bez względu na wiek.

Pierwszą zasadą jest określenie sobie dokładnego planu swojej nauki. Plan powinien zawierać takie informacje jak gdzie będzie się odbywać  nauka, jaki czas będzie na to przeznaczony, kiedy przewidywana jest całkowita realizacja planu. Bardzo dobrze jeśli stworzy się plan całościowy i podzieli go na mniejsze odcinki. Każda realizacja małego podpunktu w planie ogólnym będzie sukcesem. Plan pozwoli na to, aby na bieżąco wiedzieć na jakim etapie nauki aktualnie się znajdujemy. Udając się w każdą podróż potrzebujemy planu podróży. Nauka jest również taką podróżą, podczas której będzie się trzeba trzymać trasy, ale będą także przystanki i czas na odpoczynek.

images

Druga zasada to systematyczność. Bez systematyczności trudno jest cokolwiek zrealizować, ta zasada dotyczy także nauki. Systematyczności można się nauczyć, nie jest to jednak cecha dana raz na zawsze. Nauka systematyczności dość często polega na tym, aby na początku realizować najłatwiejsze zadania. Ich sprawna realizacja doda energii do tego, aby zabrać się za te trudniejsze. Systematyczność polega również na tym, że przyswajamy sobie niewielkie porcję materiału, robimy to jednak regularnie. Najtrudniejsze są początki, później jednak codzienna porcja nauki wejdzie w nawyk i stanie się czymś naturalnym. W nauce systematyczności mogą pomoc aplikacje mobilne, które niejako wymuszają to, że systematycznie trzeba do nich zaglądać.

3

Kolejną równie ważną zasadą zwiększającą efektywność nauki w każdym wieku jest motywacja. Odpowiednia motywacja potrafi zdziałać cuda. Dla osoby w wieku dojrzałym taką motywacją może być na przykład możliwość zrealizowania marzeń o podróżach zagranicznych.  dobra motywacja to również dobre nastawienie. Motywację pobudza także rywalizacja i entuzjazm. Motywacja może spadać jeśli uczyć się będziemy w samotności. Dlatego bardzo istotny jest stały kontakt z innymi osobami uczącymi się języka. Taki kontakt może odbywać się poprzez fora, blogi, aplikacje  oraz portale społecznościowe. Element rywalizacji dobrze wpływa na motywację. Jeśli nie mamy z kim rywalizować można rywalizować z samym sobą. Na motywację dobrze wpływa przebywanie wśród osób, które inspirują i dodają energii do działania. Unikajmy ludzi którzy mówią „to się na pewno nie uda”. Motywacja to również zrównoważenie i dbanie o to, aby oprócz czasu na naukę znalazł się czas na odpoczynek, słuchanie muzyki, relaks – podają specjaliści z Preply.com, oferującej m.in korepetycje z niemieckiego, Poznań

Czwarta zasada mówi o tym, żeby dobrać formy nauki do naszych indywidualnych cech i możliwości. Nie bez znaczenia jest także to w jakim miejscu się uczymy, w jakiej porze dnia czy też tygodnia odbywa się nauka. Każdy z uczących się powinien wybrać indywidualną dla siebie metodę nauki. W dużej mierze wybór metody będzie zależał od potrzeb. Metoda nauki powinna być również dostosowana do wieku osoby uczącej się. Metodę nauki najlepiej jest dobrać do cech osobowości danej osoby, w tym wypadku jest duży wybór różnych form nauki i nie ma metody uniwersalnej pasującej każdemu. Najwięcej materiałów dydaktycznych i dostępnych metod nauki jest w nauce języka angielskiego. Jednak i w nauce innych języków obcych można znaleźć metodę na skuteczną naukę dostosowaną do indywidualnych cech osobowościowych.

Ostatnią już piątą zasadą jest maksymalizacja nauki języka obcego. Według tej zasady języka obcego uczymy się niejako przy okazji. Przykładami tego typu nauki może być słuchanie muzyki w innych językach, oglądanie filmów z obcojęzycznymi napisami. W ten sposób można uczyć się języka obcego niejako samoistnie, nawet o tym nie wiedząc. Ciekawym pomysłem na naukę języka obcego jest kupienie książki ulubionego autora w języku którego się uczymy wraz z audiobookiem. Da to możliwość czytania tekstu i słuchania jak on brzmi na audiobooku. Doskonalą okazją do tego, aby doskonalić swoją umiejętność języka obcego są podróże podczas których jest możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych „na żywo” w normalnych sytuacjach dnia codziennego. Maksymalizacja nauki języka obcego polega także na tym, aby ze wszystkich stron otaczać się językiem. Jeśli konwersacja na portalu społecznościowym to najlepiej w języku którego się uczymy, jeśli gra online to również niech to będzie gra w obcym języku.

Efektywność nauki wzrasta wraz z wiekiem osoby uczącej się, ponieważ wraz z wiekiem nabiera się większego doświadczenia. Zabierając się za naukę trzeba zadbać również o właściwy stan emocjonalny. Wypoczęty umysł jest w stanie przyswoić sobie większą liczbę informacji. Jeśli dodatkowo informacje będą ciekawe to poziom efektywności nauki będzie wysoki.

Przeczytaj też na artykuł na Urodaizdrowie o najłatwiejszych językach do nauczenia.

Podsumowując można stwierdzić, że efektywność nauki w dużej mierze zależy od nas samych i niewiele ma wspólnego z wiekiem. Język obcy opanowują zarówno kilkulatkowie jak i osoby mające lat kilkadziesiąt.