5 sposobów na poprawę pracy jelit | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

5 sposobów na poprawę pracy jelit

1 marca 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Cierpisz na zaparcia? Nieodpowiednia dieta i stresujący tryb życia powodują, że ten problem dotyka nie tylko Ciebie. Zobacz, co pozytywnie wpływa na poprawę pracy jelit i pozbądź się problemów z wypróżnianiem.

 

Zaparcia – co je powoduje?

W większości przypadków zaparcia są wywołane przez złe nawyki, które wymusza pospieszny i stresujący tryb życia. Na spowolnioną pracę jelit, a co za tym idzie, również na problemy z wypróżnianiem wpływają takie czynniki jak:

  • niewłaściwe odżywianie,
  • niewystarczające nawodnienie,
  • stres,
  • siedzący tryb życia,
  • wstrzymywanie stolca,

Jak poprawić pracę jelit?

Zaparć bardzo często można pozbyć się bez wizyty u lekarza. Wystarczy odrobina samokontroli i konsekwencji w zmianie dotychczasowego tryby życia.

Po pierwsze – zmień dietę

Do powstawania zaparć przyczynia się przede wszystkim dieta uboga w błonnik, a bogata w tłuszcze zwierzęce i cukier. By usprawnić pracę jelit uzupełnij swoją dietę o:

  • warzywa (ok. 500 g dziennie),
  • owoce (ok. 200-300 g dziennie),
  • grube kasze i nieoczyszczony ryż,
  • suszone owoce (śliwki, rodzynki itp).

By uniknąć problemów z pracą jelit unikaj:

  • białego pieczywa,
  • krowiego mleka i tłuszczy zwierzęcych,
  • słodyczy i cukru

Po drugie – pij dużo płynów

Płyny pomagają w nawadnianiu i formowaniu stolca. W ciągu dnia wypijaj ich przynajmniej 2 litry. Dobrze jest wypić szklankę wody (może być z dodatkiem miodu lub cytryny) około pół godziny przed każdym posiłkiem. Zdrowe są również warzywne i owocowe soki.

Po trzecie – pij zioła

Zioła są składnikami wielu leków, które pomagają pozbyć się zaparć. Można jednak zażywać je za pomocą domowych sposobów, np. w formie naparu. Zioła mają działanie przede wszystkim przeczyszczające, choć pełnią także funkcję osłony błony śluzowej układu pokarmowego. Jakie zioła są najlepsze na zaparcia?

  • Senes – wspomaga ruchy perystaltyczne i napina mięśnie jelita grubego. Liść senesu zawiera substancje, które działają przeczyszczająco oraz wspomagają przemieszczanie się pokarmu w jelitach. Senes działa po około 8-10 godzinach. Dlatego warto pić go wieczorem – wówczas poranne wypróżnienie powinno przynieść ulgę.
  • Babka płesznik – jest to zioło, którego działanie wzmacnia błonę śluzową. Dlatego regularne picie naparu z tego zioła jest skutecznym sposobem zapobiegania zaparciom.
  • Rzewień – to zioło łagodzi wzdęcia i reguluje pracę układu pokarmowego.

Po czwarte – ruszaj się

Aktywność fizyczna wzmacnia również mięśnie gładkie. W przypadku chęci poprawy kondycji mięśni układu pokarmowego warto poćwiczyć brzuch i pośladki. Mocniejsze mięśnie to skuteczniejsza praca jelit, a co za tym idzie – brak zaparć i problemów z wypróżnianiem. Aby pozytywnie wpłynąć na pracę jelit nie musisz się jednak katować, wystarczą regularne spacery lub domowa gimnastyka każdego wieczoru lub poranka.

Po piąte – nie wstrzymuj wypróżniania

Jelito grube najaktywniejsze jest o poranku. Większość z nas, spiesząc się do pracy, nie ma czasu na dłuższą wizytę w toalecie, w związku z czym często wstrzymujemy stolec. Prowadzi to do tzw. zaparć nawykowych. Warto zatem wstać kilka minut wcześniej, by swobodnie zagospodarować czas na defekację. Istotnym czynnikiem, który niweluje zaparcia nawykowe jest regularne spożywanie posiłków.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zaparcia nie ustępują po upływie tygodnia od zmiany diety, rozpoczęcia ćwiczeń czy zażywania ziołowych naparów, może się okazać, że są spowodowane zmianami chorobowymi układu pokarmowego. Wówczas konieczna jest konsultacja medyczna. Po siedmiu dniach szczególnie istotne jest zaprzestanie picia ziół, ponieważ zażywanie ich w nadmiarze może mieć swoje skutki uboczne.

Artykuł został napisany dzięki współpracy z www.movea.pl

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz