5 sposobów na dobre przygotowanie do matury | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

5 sposobów na dobre przygotowanie do matury

24 grudnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Uczniowie, którym zależy na dobrych wynikach egzaminów maturalnych, wiedzą, że muszą wiele czasu spędzić na samodzielnej nauce. Tylko jak to zrobić, skoro czasem każdemu brakuje motywacji i wiedzy, jak skutecznie uczyć się w zaciszu własnego pokoju? Sprawdź 5 sposobów i wypróbuj je w praktyce!

MATURA

Dobre przygotowanie do matury to wielkie wyzwanie! Warto wiedzieć, co zrobić, by nauka do egzaminu była skuteczna, a efekty — zauważalne. Wtedy znacznie łatwiej o motywację do dalszej pracy, a szanse na wysokie wyniki i dostanie się na wymarzone studia rosną. Pamiętaj jednak, że te sposoby — choć skuteczne — nie zadziałają, jeśli wprowadzisz je w życie tydzień przed maturą. Warto jak najwcześniej zacząć przygotowania — osoby marzące o popularnych, szczególnie wymagających kierunkach studiów, nierzadko zaczynają naukę w drugiej, a nawet w pierwszej klasie liceum. Systematyczność to podstawa! O co jeszcze warto zadbać, by nauka do matury była skuteczna?

1. Zaopatrz się w aktualne książki i podręczniki

Wymagania na maturze zmieniają się niemal co roku. Zanim rozpoczniesz naukę, upewnij się, że Twoje podręczniki zawierają aktualny materiał. Skompletuj wszystkie potrzebne książki i inne pomoce, np. tablice matematyczne czy opracowania lektur szkolnych. Przerywanie nauki i szukanie potrzebnego podręcznika rozprasza i dezorganizuje cały proces. Przygotowanie do matury bardzo ułatwiają specjalne repetytoria, w których każdy temat jest wyjaśniony w prosty, przystępny sposób. Warto mieć je w wersji papierowej, ponieważ nauka z tradycyjnych podręczników ułatwia skupienie, umożliwia robienie odręcznych notatek czy łatwe zaznaczanie.

2. Zadbaj o motywację i pamiętaj o celu

Marzysz o dostaniu się na japonistykę lub medycynę? Jeśli konkretny kierunek studiów to Twój cel, z pewnością wiesz już, jakie wyniki musisz osiągnąć na maturze. Zapisz je na kartce i powieś nad biurkiem — razem ze zdjęciami, grafikami lub cytatami, które Cię zmotywują. W chwilach zwątpienia okażą się dużym wsparciem! Stosuj także system nagradzania i pamiętaj, by zrobić dla siebie coś miłego po każdym etapie nauki lub dobrze napisanej maturze próbnej. Spraw sobie prezent, weź długą kąpiel, zamów ulubioną pizzę lub kup coś słodkiego. W końcu robisz świetną robotę!

3. Podziel materiał na mniejsze części

Duża ilość materiału, na dodatek z kilku różnych przedmiotów, potrafi przytłoczyć i zniechęcić nawet największego optymistę. Podzielenie go na mniejsze części ułatwi opanowanie wszystkich zagadnień, a także będzie pomocne podczas powtórek i umożliwi Ci zorientowanie się, czy masz wystarczająco dużo czasu, czy może powinieneś zwiększyć tempo nauki. To także dobry punkt wyjścia do stworzenia planu nauki, który sprawi, że nie pominiesz żadnego ważnego tematu.

4. Sprawdź, jaka metoda nauki najlepiej się u Ciebie sprawdza

Jest wiele metod nauki i warto sprawdzić, która z nich ułatwi Ci dobre przygotowanie do matury. Możesz na bieżąco je testować, co dodatkowo przełamie rutynę i sprawi, że nauka stanie się bardziej atrakcyjna. Warto spróbować powtarzania na głos, nauki w innym miejscu niż własny pokój (np. na dworze, gdy jest ładna pogoda — udowodniono, że zieleń ułatwia zapamiętywanie), słuchania muzyki podczas nauki, robienia odręcznych notatek i map myśli, rozwieszania w pokoju plakatów czy schematów z wybranymi zagadnieniami. Koniecznie pamiętaj także o przerwach, niezbędnych w procesie nauki i zapamiętywania! Świetnie sprawdza się np. technika Pomodoro, w myśl której przez 25 minut uczysz się, a następnie przez 5 minut odpoczywasz. Po czterech takich blokach robisz dłuższą przerwę. To świetny sposób na poprawę efektywności.

5. Wspólna nauka i korepetycje

Lubisz uczyć się z kimś, czy raczej powtarzasz tematy w samotności? Warto czasem przełamać rutynę i spróbować wspólnej nauki lub wzajemnego przepytywania. Dobrym pomysłem, który z pewnością wykorzystasz na studiach, jest wymienianie się notatkami. To szansa spojrzenia na znany materiał z perspektywy innej osoby, co może uświadomić Ci, że pominąłeś ważne zagadnienie lub wyjaśnić trudny temat w prosty sposób. A kiedy jakiś dział lub przedmiot sprawia szczególne trudności — koniecznie znajdź dobrego korepetytora lub znajomego, który pomoże w nauce — przynajmniej doraźnie. Im szybciej się z tym uporasz, tym lepiej. Nie zostawiaj trudnych tematów na sam koniec — wtedy może być trudno umówić się z korepetytorem, a stres przed egzaminem nie ułatwi zrozumienia trudnej tematyki.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...