5 roślin doniczkowych oczyszczających powietrze z toksyn | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

5 roślin doniczkowych oczyszczających powietrze z toksyn

14 grudnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Czyste i zdrowe powietrze w domu to skarb. Dzięki niemu jesteśmy ciągle w dobrej formie. Wiedzmy, że w naszym domu, który wydaje się być bezpieczny jest dużo związków chemicznych, które na co dzień osłabiają nasz organizm. Dzięki odpowiedniemu doborowi kwiatów możemy oczyścić powietrze z toksyn.

orchid-1594602_960_720

Żeby zrozumieć po co należy mieć rośliny doniczkowe w domu, najpierw dowiedzmy się skąd biorą się toksyny w naszym domu.

Źródła toksyn w domu

  • Lakiery do włosów, dezodoranty, lakiery do paznokci – są źródłem przede wszystkim formaldehydu, który w swoim długotrwałym działaniu wywołuje choroby układu oddechowego.
  • Meble, panele – to w nich znajdują się kleje, impregnaty, substancje konserwujące drewno, a z nich uwalniają się niebezpieczne związki, takie jak ksylen (wywołujące różne choroby, w tym nowotwory) czy benzen, który również jest rakotwórczy i wywołuje spustoszenie w każdym organizmie.
  • Urządzenia elektroniczne – to z nich wydostaje się tak zwany smog elektromagnetyczny, czyli promieniowanie, które zmniejsza koncentrację oraz odporność organizmu. Podejrzewa się, że zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów.
  • Papierosy – dym papierosowy jest przyczyną między innymi raka płuc. Co więcej, przyczynia się do powstawania alergii.
  • Roztocza – a raczej ich odchody, są przyczyną wielu alergii.

Jeśli już wiemy, jak niebezpieczne środki chemiczne zatruwają nasze domowe środowisko. Dlatego teraz warto poznać rośliny, które wspomogą nas w walce z toksynami i usuną ich większą część.

Gatunki roślin oczyszczające powietrze z toksyn

  • Skrzydłokwiat

Bardzo popularna roślina, która osiąga maksymalną wysokość do 40 cm. Same liście tej rośliny pięknie się prezentują. Co jakiś czas skrzydłokwiat wypuszcza białe kwiaty o intensywnym zapachu.  Pochłania niebezpieczne związki chemiczne, takie jak: aceton, benzen, czy formaldehyd. Co więcej, sprawdza się jako naturalny nawilżacz powietrza.

Kwiat ten nie jest bardzo wymagający, dobrze rośnie na stanowisku jasnym i w cieniu. Ważne jest to, aby nie stał w promieniach słońca, bo to może poparzyć jego liście. Skrzydłokwiatom szkodzą zbyt mocno odkręcone kaloryfery oraz bardzo suche powietrze. Przez to mogą zasychać liście. Co ważne, skrzydłokwiaty lubią mieć stale wilgotne (ale nie mokre) podłoże.

  • Dracena wonna

To roślina, która pochłania toluen, formaldehyd, tlenek węgla, benzen, czy trójchloroetylen. Należy do roślin najskuteczniej oczyszczających powietrze. W tym zadaniu najlepiej sprawdzają się takie odmiany jak dracena wonna, deremeńska czy obrzeżona. Jej ulubione stanowisko to takie, w którym jest rozproszone światło. Lubią stać blisko okien. Ważne jest to, aby dracena rosła w żyznym podłożu przeznaczonym dla dracen. Oprócz tego preferują miejsca, gdzie jest duża wilgotność powietrza. Co ważne, ta roślina szybko się regeneruje. Co więcej, jej dekoracyjne walory nadają pomieszczeniu uroku.

  • Bluszcz pospolity

Świetnie rośnie w domu i ogrodzie. Ma ozdobne, klapowate liście, które mogą mieć różne zabarwienie w zależności od odmiany. Nie jest rośliną wymagającą, urośnie niemal na każdym podłożu. Co ważne, lubi stanowisko delikatnie zacienione. Tutaj niezwykle ważne jest odpowiednie podlewanie, ponieważ bluszcz nie lubi mieć zbyt mokrego, ani przesuszonego podłoża. Bluszcz oczyszcza powietrze z formaldehydu, benzenu, ksylenu oraz trójchloroetylenu.

  • Fikus

Co ważne, usuwa z powietrza formaldehyd, amoniak i benzen. Lubi półcień, wilgotne, ale nie mokre podłoże. Idealnie sprawdza się jako kwiat do sypialni.

  • Storczyk z odmian Dendrobium

Lubi stanowisko słoneczne oraz wysoką wilgotność powietrza. Oczyszcza powietrze z dwumetylobenzenu. Ten kwiat jest szczególnie polecany do sypialni. Mają podobne wymagania co klasyczne storczyki, jednak są bardziej wrażliwe na suszę, wymagają odpowiedniego podlewania i nawożenia.

Z tymi roślinami w domu można czuć się bezpiecznie. Jednak, żeby one mogły pełnić swoją funkcję, musimy zapewnić im odpowiednie warunki, ważne jest, żeby miały dobrą ziemię, odpowiednio dużą doniczkę i były regularnie podlewane. Wszystkie akcesoria do kwiatów doniczkowych znajdziecie w Przydomu.pl

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...