Chrapanie to nie tylko nocna udręka dla domowników. To również dolegliwość, która może być niebezpieczna dla zdrowia – szczególnie w przypadku pojawiania się bezdechów. Jakie domowe sposoby pomogą pozbyć się chrapania?
1. Zmiana pozycji snu
Jeśli śpisz na plecach, Twoje chrapanie się potęguje. Dlaczego? Ponieważ Twój język opada ku tyłowi, usta się otwierają, a przestrzeń jamy nosowo-gardłowej i cieśń gardła zwęża. Spróbuj spania na boku.
2. Dobry materac i jeszcze lepsza poduszka
To, na czym śpisz, nie jest bez znaczenia. Odpowiednie podparcie głowy, szyi oraz kręgosłupa ogranicza chrapanie. Lepszy sen może zapewnić poduszka anatomiczna.
3. Przygotowanie sypialni
Przed zaśnięciem wywietrz dobrze sypialnię. Optymalna temperatura, która nie przesusza błony śluzowej to 18-21°C.
4. Ograniczenie używek
Papierosy i alkohol mogą wzmagać podrażnienia gardła i obrzęk śluzówki, utrudniający odpowiednie wydobywanie powietrza z płuc. Jeśli trudno Ci z używek zrezygnować całkowicie, to spróbuj odmówić ich sobie na dwie-trzy godziny przed snem.
5. Zdrowszy tryb życia
Otyłość też niestety przyczynia się do problemu. Systematyczne ćwiczenia mogą pomóc Ci nie tylko zrzucić kilka kilo, ale i rozluźnić napięcie mięśni. Jeśli męczą Cię alergie lub przewlekły katar, powinieneś koniecznie podjąć się ich leczenia.
Problem chrapania często jest spowodowany przerośniętymi migdałkami, krzywą przegrodą nosową lub polipami. Jeśli domowe sposoby nie pomagają – udaj się do lekarza. Laryngolog może zalecić np. zabieg przy miejscowym znieczuleniu, który polega na podnoszeniu podniebienia miękkiego bipolarnymi elektrodami. Jest to zabieg bezpieczny, niosący znikome ryzyko komplikacji. Większość pacjentów odczuwa ogromną ulgę. Szczegóły znajdziesz na stronie Medicover.