Piękny uśmiech to klucz, który otwiera wiele drzwi, do nowych znajomości, dobrej pracy, ale przede wszystkim dodaje nam pewności siebie. Jednak nie wszyscy mamy szczęście posiadania białych zębów, ale nic straconego – jest sporo sposobów aby temu zaradzić.
Przede wszystkim musimy pamiętać, że zęby u każdego człowieka mają inny odcień. Są szczęśliwi posiadacze białych zębów oraz tych w kolorze kości słoniowej, ale są również takie osoby, u których geny zdecydowały o żółtym czy też szarym odcieniu zębów. Ładne i zdrowe zęby każdemu dodadzą uroku, a jeśli jeszcze nie zaczęliście się starać o uzyskanie pięknego uśmiechu to warto skorzystać z 5 rad które dla was przygotowaliśmy.
- Pierwsze kroki w swojej walce o biały uśmiech powinniśmy skierować do gabinetu stomatologicznego, aby oczyścić szkliwo z nalotu i kamienia nazębnego, który zbiera się na naszych zębach w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej. Najczęściej stosowaną metodą usuwania kamienia nazębnego są ultradźwięki. Zabieg jest bezbolesny, jednak dla niektórych nieprzyjemny może być sam dźwięk wydawany przez urządzenie. Zazwyczaj po zdjęciu kamienia nazębnego wykonuje się piaskowanie zębów, które pozwala na usunięcie pozostałych osadów na szkliwie. Po takim zabiegu zęby stają się nie tylko zdrowsze, ale również bielsze.
- Sposobem na białe zęby może być również odpowiednia dieta. Tak jak po piaskowaniu zębów powinniśmy przez jakiś czas zachować białą dietę, może się ona stać dla nas sposobem na białe zęby. Dbając o piękny uśmiech powinno się unikać produktów, które zawierają barwniki czyli wiśnie, jagody, czerwone wino, kawa i herbata, która dodatkowo wpływa na powstawanie przebarwień i kamienia nazębnego, a także niezdrowe nawyki takie jak palenie papierosów.
- Dla tych, którzy nie potrafią żyć bez codziennej kawy czy herbaty są pasty wybielające zęby, które zawierają czyszczące mikrogranulki i substancje ścierne. To chyba najprostszy sposób, aby zachować ładny uśmiech i usunąć niewielkie przebarwienia. Na rynku jest mnóstwo różnych past wybielających, jednak podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę na skład podany na opakowaniu, a dokładnie na wartość RDA czyli wskaźnik ścieralności. Aby pasta wybielająca była bezpieczna dla naszego szkliwa, zawartość RDA nie powinna przekraczać 200.
- Szybkim, domowym i dość trwałym sposobem na białe zęby są paski i żele wybielające. Zarówno paski jak i żele bazują na nadtlenku wodoru, który w domowych warunkach jest w stanie rozjaśnić zęby nawet do 4 tonów. Docelowy efekt uzyskuje się w okresie do 3 tygodni. Paski nakłada się zarówno na górny jak i dolny łuk zębowy na czas określony na opakowaniu. Żele wybielające najczęściej stosuje się w połączeniu z żelowymi nakładkami, które samodzielnie dopasowuje się w domu.
- Ostatnim i najskuteczniejszym sposobem jest wybielanie zębów u stomatologa. Tu są dwie możliwości: wybielanie nakładkowe lub za pomocą lampy. Na efekty wybielania lampą nie trzeba długo czekać, a pierwsze efekty widoczne są już po pierwszej wizycie. Żel wybielający nakładany jest na zęby omijając dziąsła i naświetlany lampą by przyspieszyć jego działanie. Cykl powtarza się do 4 razy. Wybielanie nakładkowe trwa dłużej, ale jest najdłużej utrzymuje efekt wybielonych zębów. Protetyk przygotowuje nakładki a stomatolog przepisuje żel do wybielania i określa długość i częstotliwość kuracji. Jest to najskuteczniejszy i racjonalnie niedrogi sposób na wybielanie zębów, a do tego w pełni bezpieczny bo pod czujnym okiem stomatologa.
Materiał został opracowany przy współpracy z ekspertami z Centrum Medycznego Vita-Medica.pl.