3 najbardziej znane azjatyckie potrawy
Każdy kraj ma swoje wyjątkowe potrawy, jednakże azjatycka kuchnia wciąż jest czymś, co nas intryguje. Skorzystaj z poniższych przepisów i przenieś nutkę azjatyckiej kultury do swojego jadłospisu.
Korea Południowa – kimchi
Składniki:
- kapusta pekińska (ok. 4,5 kg)
- 2-3 marchewki
- 1 por
- cebula dymka (ok. 2 sztuki – po skrojeniu powinna wypełnić 1 szklankę)
- czosnek (ok. 3 główki – po skrojeniu powinien wypełnić 1 szklankę)
- chili w proszku (ok. 2,5 szklanki)
- 2 łyżki mąki
- sos sojowy
- 1 szklanka soli
- 1/4 szklanki cukru
Przygotowanie:
Odetnij białe rdzenie kapusty pekińskiej, a następnie przekrój ją wzdłuż na 8 części. Liście pokrój w poprzek na kawałki i wrzuć do dużej miski lub garnka. Następnie wlej do naczynia wodę i dokładnie wypłucz kapustę. Odsącz ją i posyp szklanką soli. Podczas moczenia kilkakrotnie przekładaj kapustę na drugą stronę. Całkowity czas solenia to 1,5 godziny. Po tym czasie kapustę trzeba jeszcze raz wypłukać. Następnie pokrój marchewkę i pora. Czosnek oraz cebulę zmiksuj blenderem, aby powstała jednolita masa. Kolejnym krokiem jest zrobienie tzw. kleiku. Kleik to mieszanina mąki i wody w proporcjach 1 szklanka wody na 2 łyżki mąki. Następnie kleik trzeba podgrzać, aż wszystko zgęstnieje. Potem dodaj do kleiku 1/4 szklanki cukru, gotuj jeszcze przez kilka minut, aż zacznie robić się klarowny. Odstaw na bok do schłodzenia, a po kilkunastu minutach dodaj do niego paprykę chili i mieszaj do uzyskania jednolitej masy. Następnie dodaj marchew, por, czosnek i cebulę oraz sos sojowy. Wszystko dokładnie wymieszaj, po czym włóż kapustę pekińską do dużej miski i dokładnie połącz z nią przygotowaną pastę. Teraz już ostatni krok – przekładanie do słoika (pamiętaj, że słoik zawsze musi być szklany). Kiedy już to zrobisz, pozostaw zrobione kimchi przez 2 dni w temperaturze pokojowej, a potem schowaj je do lodówki. Kimchi jest potrawą, która może być trzymana w lodówce nawet miesiącami, dlatego nie musisz spieszyć się z jego zjedzeniem.
Japonia – domowe sushi
Składniki:
- nori (jadalne wodorosty)
- 2 torebki ryżu
- wędzony łosoś
- awokado
- ogórek
- majonez
- sos sojowy
- odrobina wasabi
Przygotowanie:
Ugotuj ryż według przepisu na opakowaniu, po czym pozostaw do ostygnięcia. Następnie na płatku nori rozłóż ryż, ale pozostaw wolne brzegi. Awokado, łososia i ogórka pokrój w kostkę, po czym przy jednym, wcześniej pozostawionym brzegu ułóż pokrojone składniki. Całość posmaruj odrobiną majonezu i zwijaj w rulon, który następnie pokrój na kawałki o długości mniej więcej 2-3 cm. Podawaj z sosem sojowym i wasabi. Idatakimasu!
Chiny – pierożki z krewetkami
Składniki:
Ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 3/4 szklanki ciepłej wody
- szczypta soli
Farsz:
- 25 dag gotowanych krewetek
- 25 dag mielonej wieprzowiny
- 1 ogórek
- 5 dag marynowanego imbiru
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Przygotowanie:
Składniki na farsz posiekaj i wymieszaj, po czym dopraw solą i pieprzem. Następnie zajmij się ciastem – z mąki, wody i soli zagnieć gładkie ciasto, po czym rozwałkuj je cieniutko. Z ciasta wykrawaj metalową obręczą koła o średnicy około 8 cm. Potem, na każdym placku połóż łyżeczkę farszu i całość zlepiaj w sakiewkę. Tak przygotowane pierożki gotuj na parze do 10 minut. Danie jest gotowe do spożycia.