Zygmunt Bauman: „Kultura jako praxis”
O kulturze współczesnej mówi się, że przeżywa kryzys, jej immanentnym elementem jest kicz, a gusta odbiorców pozostawiają wiele do życzenia. Tym bardziej ciekawi, co na temat kultury ma do powiedzenia socjolog, widzący to zjawisko w szerokim humanistycznym kontekście. Praca Zygmunta Baumana to kolejne już wznowienie wciąż aktualnej pozycji naukowej, która mimo upływu czasu nie straciła na aktualności.
To znacznie pełniejsza perspektywa oglądu kultury niż z punktu widzenia filologa czy kulturoznawcy, gdyż w szerszy sposób zauważa jej związki z człowiekiem i wpływ na niego. Nie jest więc rozpatrywana w izolacji, ale w sieci powiązań, które ujawniają o wiele więcej odcieni znaczeniowych.
Znajdujemy tu m.in. szczegółowe informacje na temat historii funkcjonowania i rozumienia kultury na przestrzeni wieków. Autor rozpatruje też kulturę w kontekście szczególnie modnego w ostatnim dziesięcioleciu pojęcia tożsamości. Kluczową tezą książki jest wykazanie różnic pomiędzy trzema równolegle funkcjonującymi znaczeniami kultury – jako pojęcia, struktury oraz jako praxis.
Książka jest przeznaczona głównie dla studentów kierunków humanistycznych oraz dla badaczy z różnych dziedzin – od literatury po socjologię. Polecam ją jednak każdemu, kto – tak jak ja – uważa, że życie to również ciągłe zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. W tej książce można odnaleźć wiele wskazówek pozwalających zrozumieć istotę kultury jako przejawu działalności człowieka i jako sfery wzbogacającej go. Polecam tę mądrą i wnikliwą naukowo książkę, świadczącą o głębokiej refleksji autora nad współczesnym nam społeczeństwem.
Diana K.
Książkę poleca Wydawnictwo PWN – można kupić ją tutaj:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/161921/kultura-jako-praxis.html
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja