Wiesław Kotański: „Dziesięć tysięcy liści. Antologia literatury japońskiej”
Odkąd pamiętam, fascynowała mnie kultura Wschodu, a zwłaszcza kultura japońska. Odmienność tamtego świata od europejskiego sprawia, że wciąż dowiaduję się o nim nowych rzeczy. Z tym większą przyjemnością i zainteresowaniem sięgnęłam po wydaną już po raz kolejny „Antologię literatury japońskiej” według tłumaczenia i wyboru autorytetu naukowego w dziedzinie orientalistyki i japonistyki, jakim jest niewątpliwie profesor Wiesław Kotański.
Poza specyfiką literatury japońskiej poznajemy tu jej szeroki kontekst religijny, historyczny i kulturalny. To cenne wydawnictwo, stanowiące bogate źródło wiedzy na temat Japonii jako obszaru kulturowego z wielowiekowymi tradycjami. Wybór klasycznych tekstów literackich daje nam szeroką panoramę dokonań wielu twórców wybitnych dzieł. Obiecujący jest tu już sam tytuł książki, metaforycznie określający wielość zawartych w niej myśli, składających się na ważne teksty literackie, które powinien znać każdy miłośnik literatury. Mamy więc okazję poznać zarówno teksty prozatorskie, jak i poetyckie. Wszystkie w tym samym zakresie prezentują japońską tradycję, kulturę obyczaje, życie codzienne, filozofię i mentalność. Zostały tu zawarte teksty pochodzące zarówno z epoki przedpiśmiennej, jak i bardziej nam współczesne. Znajdujemy tu m.in.. fragmenty kronik, powieści oraz opowiadania i dzienniki literackie.
Tłumacz zachowuje oryginalną transkrypcję wyrazów japońskich, zawierającą poziome kreski łączące i dzielące wyrazy. Poza tym nie zostały zmienione formy nieodmiennych nazw i nazwisk. Dzięki temu tekst jeszcze lepiej podkreśla i oddaje specyfikę tej literatury, również pod względem językowym.
Poprzedzający antologię „Wstęp” wiele wnosi do naszej znajomości literatury i kultury Japonii na przestrzeni kolejnych epok. Ciekawym uzupełnieniem są sylwetki kilku pisarzy. Przy lekturze tej książki czas płynie w innym tempie ,a bogactwo odcieni opisywanego tu świata po prostu zachwyca. Znajdujemy tu wszystko to, co jest bliskie ludziom w każdej epoce i przestrzeni geograficznej – m.in. uczucia i refleksję filozoficzną nad własnym istnieniem.
Polecam gorąco tę lekturę, która tak wspaniale wycisza i przenosi nas w egzotyczny, fascynujący świat, w którym każdy najdrobniejszy szczegół rzeczywistości jest ważny i wart odnotowania.
Aneta M.
Książkę poleca Wydawnictwo PWN – można kupić ją tutaj:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/159978/dziesiec-tysiecy-lisci.html
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja