Szwedzki stół: jak powinien wyglądać?

11 lutego 2015, autor: Redakcja

 • Facebook
 • Google Plus
 • NK
 • Wykop
 • Twitter
 • Blogger
 • Print
 • Email

Zobacz co powinno się znaleźć na szwedzkim stole i jak z niego korzystać?

Szwedzki stół jest popularną formą organizacji przyjęć i spotkań biznesowych, ponieważ jedzenie nie przeszkadza w żaden sposób w rozmowach i nawiązywaniu kontaktów pomiędzy uczestnikami, inaczej niż tradycyjna organizacja stołu.

Kilka ciekawostek

Nazwa „szwedzki stół” wywodzi się od szwedzkiej tradycji serwowania tego typu posiłków. W języku szwedzkim określa się je słowem smörgåsbord (wym. smyrgosbudż), czyli stół kanapkowy. Szczególną odmianą smörgåsbord jest julbord, serwowany w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Anegdota, zapewne apokryficzna, wiąże „szwedzki” stół z Polską. W roku 1656, król szwedzki Karol X Gustaw, chcąc sobie zaoszczędzić trudów oblegania Zamościa, wprosił się na posiłek do Jana „Sobiepana” Zamoyskiego, chcąc przy okazji skłonić go do poddania miasta. Kanclerz przyjął króla poza murami, wystawnie zastawionym stołem, ale – dla sprawienia królowi despektu – bez krzeseł. Odtąd przyjęcia na stojąco nazywano „stołem szwedzkim”. Szwedzi nie do końca chcą pamiętać tę historię, a nawet jej zaprzeczają, bowiem wstyd im nieco, że tak wielki władca, jak Karol X Gustaw został ośmieszony przez polskiego magnata.

Organizacja i specyfika

Najprostszą formą przyjęcia jest szwedzki stół, którego nie może zabraknąć podczas konferencji, szkoleń, spotkań biznesowych, towarzyskich. Goście mają możliwość posilenia się, a przyjęcie odbywa się na stojąco. Stół szwedzki jest więc w wielu sytuacjach bardzo wygodnym sposobem podania jedzenia naraz wielu osobom. Goście mogą o dowolnej porze, w wyznaczonych godzinach, zjeść to, co im odpowiada. W czasie przyjęć sami się obsługują dowolnie korzystając z oferty kulinarnej. Jeden rzut oka na wystawione potrawy wystarczy, aby się zorientować, co kuchnia proponuje. Wyboru można dokonać całkowicie samodzielnie. Forma stojącego przyjęcia jest wygodna dla uczestników, którzy nie są skrępowani miejscem, mają swobodę wyboru potraw i napojów, a także rozmów z gośćmi.
Stół ustawiony w miejscu dostępnym ze wszystkich stron przykrywamy białym obrusem. Podczas eleganckich przyjęć zwanych angielskimi (również na stojąco) na stołach kładzie się obrusy bankietowe, bez fałd i zaprasowań, do których przypina się za pomocą specjalnych klamer tzw. skirtingi, czyli marszczone falbany, zwisające ok. 9 cm nad podłogą. Na obrusy można położyć tzw. napperony, czyli serwety wielkości 80×80 cm lub 100×100 cm. Dodatkową ozdobą mogą być kwiaty lub kandelabry ze świecami. Wprawdzie posilamy się na stojąco, ale pod ścianą można ustawić kilka krzeseł dla osób starszych.
Korzystanie z bufetu jest bardzo proste. Ze stosu przygotowanych naczyń i sztućców wybieramy to, co bedzie nam potrzebne, a następnie sami, lub przy pomocy kelnera – jeśli jest – wybieramy to, co chcemy zjeść. Najczęściej potrawy ułożone są w kolejności – przystawki, dania ciepłe, desery. Czasem stół z deserami jest ustawiony oddzielnie, a nawet w innej sali. Podobnie bar z napojami. Ze stołu wybieramy to, co zwykle jadamy lub to na co mamy ochotę. Z nałożonym na talerz jedzeniem podchodzimy do stolika i zjadamy. Wracamy do bufetu po następną potrawę. Talerze, jeśli kelnerzy nie zbierają ich ze stolików, odstawiamy w przeznaczonym do tego miejscu. Nie na stół z potrawami. Podobnie jest na przyjęciu. Nie ma konieczności próbowania wszystkich potraw, ale jest to dozwolone. Jednak nieopanowane objadanie się, jak zawsze, nie jest najelegantsze. Jeśli utworzy się kolejka – częste – nie ma mowy o przepychaniu się, marudzeniu przy nakładaniu potraw. Zmorą takich przyjęć są nieobyte osoby, które zajmują stałe stanowisko przy bufecie i tam jedzą tamując dostęp innym. Należy nałożyć sobie coś na talerz i odejść, nawet, gdy przyjęcie jest na stojąco – i tak bywa. Nabierając danie z półmiska i czynnego większego naczynia, należy to robić estetycznie, pamiętając, że inni też będą z tego korzystać. Nie ma mowy o wybieraniu co smaczniejszych kąsków, burzeniu kompozycji, wyjadaniu przybrania.

Menu i sposób serwowania

Planując imprezowe menu, warto pamiętać, że podczas przyjęcia najszybciej znikają ze stołów wszelkie małe przegryzki – takie na jeden kęs. Powodzeniem na pewno cieszyć się będą małe kanapeczki, koreczki warzywno-mięsne czy pokrojone w paseczki warzywa. Dobrze też przygotować sobie awaryjnie suche przekąski, które idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy jedzenie zbyt szybko zniknie ze stołów. Wprawdzie przygotowanie koreczków, tartinek, dipów i warzyw oraz ciasteczek jest czasochłonne, ale wszystko szykuje się przed imprezą. Kiedy pyszności ułoży się już na stole, nie trzeba co chwilę biegać do kuchni. Wymagać tego będzie jedynie przygotowanie i podanie ciepłych dań oraz gorących napojów. Potrawy ciepłe warto podać dwa razy: krótko przed północą i, dla pokrzepienia, ok. 2 -ej w nocy.
Jedzenie należy tak ułożyć na stole, by goście bez trudu mogli sięgnąć po upatrzoną rzecz. Trzeba pamiętać, że ilość wypitego alkoholu przekłada się wprost proporcjonalnie na zwiększenie „chwiejności” gości i istnieje niebezpieczeństwo, iż co bardziej podpici uczestnicy imprezy mogliby, sięgając np. po smakowitą kanapkę, leżącą daleko na drugim końcu stołu, wylądować w zestawie sosów śmietanowych. Jeśli stół stoi po ścianą, proponuje się z tyłu ułożyć rzeczy, po które sięga się rzadziej, np. zastawę, sztućce, lub przedmioty wysokie – szklanki czy dzbanki z napojami. A potem układać kolejno miski z sałatkami, talerze z przekąskami i talerzyki czy salaterki z marynatami. Jeśli gości jest wielu, a stół tylko jeden lecz długi, każdą potrawę najlepiej rozłożyć do 2 – 3 naczyń i położyć na każdej z połówek stołu oraz na środku. Nie można zapomnieć o serwetkach i pojemniczkach z przyprawami.
Przy stole szwedzkim trzeba mieć dużą różnorodność dań, aby każdy znalazł coś dla siebie i przygotowac tego sporo, bo każdy będzie chciał wszystkiego spróbować. Urządzając stół w formie zimnego bufetu należy podać zakąski, sałatki i surówki, desery, ciasta, herbatę, kawę, soki, wody. Szwedzki stół przewiduje również, po konsumpcji na zimno, dania gorące. Buliony lub zupy – kremy z groszkiem ptysiowym nalewamy do wystawionych na stole bulionówek lub flaczarek na flaki. Po ciepłym kosztujemy (kolejny talerzyk i widelczyk deserowy) ciasta tortowe, drobne ciasteczka, owoce lub sałatki owocowe. Na koniec zostawiamy kawę, herbatę, soki, przy czym filiżanki i szkło bierzemy z reguły z osobnego bufetu, gdzie mogą również stać napoje alkoholowe. Zazwyczaj przy szwedzkim stole potrzebne będą widelce. Ale jeśli położono noże, to znaczy, że jakąś potrawę należy pokroić. Wtedy kroimy na talerzyku przy stole, zostawiamy nóż, posługując się jedynie widelcem.

Co znajdziemy na szwedzkim stole w Szwecji?


Szwedzki stół – ogromny, mierzący czasem kilka metrów, mieni się różnorodnymi barwami i zapachami. Na pokruszonym lodzie ułożone są potrawy z ryb. Dominują tu śledzie, które stanowią uwerturę do zasadniczej części posiłku, przygotowane na różne sposoby (także na słodko), z przeróżnymi sosami, ale są także inne gatunki ryb m.in. łosoś przygotowany na zimno, marynowany oraz wędzony. Na stole goszczą także owoce morza, ziemniaki, ciemny i jasny chleb, warzywa. Obok różne sałatki, dalej wędliny i zimne mięsa pokrojone w plastry, pasztety, sery ułożone w piramidy z kiściami winogron dla dekoracji. Dania gorące podniecająco pachną przyprawami.

Co powinno znaleźć się na weselnym szwedzkim stole?


Powinna znaleźć się zróżnicowana ilość mięs, w tym jakaś dziczyzna, kilka rodzajów drobiu, wołowina i wieprzowina, rewelacyjnym pomysłem jest prosiak pieczony, który prócz znakomitego smaku doda stołowi wspaniałego wyglądu. Z pewnością powinno być również kilka rodzajów potrawek takich jak ragout z indyka czy potrawka z kurczaka, oraz dodatki do mięs czyli ziemniaczane cuda takie, jak krążki czy frytki. Bardzo dobrym pomysłem jest również bogracz, strogonow, flaczki, zupy kremowe, krokiety czy ryby na ciepło. Z pewnością warto przygotować stół z przystawkami, na którym nie może zabraknąć ryb i mięs w galarecie, różnego rodzaju sałatek, przystawek mięsnych typu tatar, jajek przygotowanych na różne sposoby, kilka rodzajów wędlin i sera, oraz różnych przystawek (koreczki, rolmopsy i tym podobne). Współczesne stoły szwedzkie są podawane w nastrojowych salach z odpowiednim wystrojem stołów łącznie z corivingiem – czyli sztuką rzeźbienia w warzywach i owocach.

Jak się zachować przy szwedzkim stole?

1. Do stołu szwedzkiego podchodzimy, kiedy gospodarz zaprosi. Zazwyczaj tworzy się kolejka, w której cierpliwie czekamy, nie wyprzedzając innych i nie przepychając się.
2. Sięgamy po talerz i widelec, układamy na nim po kawałeczku z każdego przysmaku wyłożonego na stół, spośród potraw rybnych, sałatek oraz dodatków – pieczywa, masła, serów.
3. Nie nakładamy na talerzyk zbyt dużo przekąsek. Lepiej jest podejść ponownie. Bardzo nieeleganckie jest „rzucanie się” na jedzenie, jakbyśmy pościli od tygodnia. Bywalcy, którzy zachłannie rzucają się na jedzenie i picie oraz wybierają najlepsze kąski są nazywani w kuluarach „buszującymi w zbożu” albo „odkurzaczami”. Dosyć niemiła etykietka.
4. Odchodzimy od stołu, zwalniając miejsce dla kolejnego gościa.
5. Po skonsumowaniu sięgamy po kolejny czysty talerz nakładając nań wedle smaków i chęci – gotowanego lub wędzonego łososia na zimno, owoce morza lub zimną, pieczoną wołowinę, gotowaną szynkę, kiełbasę, pasztet. Dokładamy sos, kiszony lub konserwowy ogórek, rzodkiewkę, pomidor. W czasie jednego przyjęcia zużywamy od 3 do 5 talerzyków i kompletów sztućców.
6. Podczas nakładania potraw powinniśmy kategorycznie unikać mieszania łyżką w salaterkach i półmiskach, „grzebania”, przebierania, czy wręcz odkładania z powrotem porcji, wcześniej już przeniesionych na talerz. Nakładanie potraw musi się odbywać wyłącznie za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonych sztućców, zwanych sztućcami środka stołu, nigdy zaś własnym widelcem lub łyżką.

7. Odkładając sztućce środka stołu po ich użyciu na półmiski, należy zadbać o to, by ich trzonki nie dotykały potrawy, nie maczały się w sosach, ale pozostawały poza ich zasięgiem, tak by pozostali goście mogli ich użyć bez obawy o ubrudzenie sobie rąk. Do dużych naczyń z daniami gorącymi, umieszczanych w podgrzewaczach, dla ochrony przed ubrudzeniem rąk i odzieży gości, stosuje się specjalne, pokaźnych rozmiarów sztućce o wyjątkowo długich trzonkach.
8. Warto pamiętać, że przyjęcia bufetowe, jak każde inne, są formą spotkania towarzyskiego, którego zasadniczym celem jest rozmowa. W żadnym wypadku więc nie wypada skupić się głównie na konsumpcji, polowaniu na kolejne przekąski i wypatrywaniu rzadkich smakołyków.
Zebrała: Marta

Zobacz również:

 1. Imprezowe koreczki – różne pomysły

 2. Najlepsze imprezowe sałatki

 3. Imprezowe przekąski i przystawki

 4. Sycące sałatki na zimę: pomysłowe przepisy
Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Szwedzki stół: jak powinien wyglądać?

 1. avatar agentka pisze:

  nie ma uzytecznych informacji jak podac alkohol przy szwedzkim stole co jest bardzo istotne. lipa

Dodaj komentarzAleja handlowa

Zestaw naczyń dla dzieci - porcelana, stal
7 częściowy zestaw od Homebutik.pl
Cena:
209,15 zł
Wałek kosmetyczny do twarzy Zdrowolandia.pl
Kształtujemy piękny owal twarzy, podnosimy drugi podbródek i wywołujemy efekt liftingu
Cena:
105 zł
Pralinki ręcznie wykonane 12 sztuk
Sklep Smakilubelszczyzny.pl
Cena:
37,87 zł
Zestaw 3 emalii do paznokci  o pięknym połysku i wyjątkowej trwałoścI
LAURA CONTI Emalia do paznokci Manicure SPA
Cena:
11,98 zł
Papryka Chili
Sklep Smakilubelszczyzny.pl
Cena:
8,37 zł
Wielofunkcyjny krem BB o ultralekkiej formule O/W
Krem zawiera ekstrakt z papai, który utrzymuje miękkość i aksamitność skóry
Cena:
59 zł

TARGI z Urodaizdrowie.pl - Promocje i Rabaty!

10% Retinol + Rosweratrol Serum Odbudowujące w postaci olejku: Retinol, czyli czysta  Wit. A + Wit. E, Rosweratrol, ekstrakty z Pestek Grejpfruta i Korzenia Lukrecji, Zmarszczki, Kurze Łapki, Oczy, Linie Na czole, Mimiczne Do kupienia TUTAJ Pojemność: 10 ml Retinol Face Serum jest serum bogatym w wyjątkowo nawilżające i regenerujące olejki, stworzone w celu zachowania  […]

Wałek antycellulitowy – Duży – to skuteczny masażer w walce z cellulitem.   Masaż wałkiem antycellulitowym ukierunkowany jest na pozbycie się tkanki tłuszczowej, cellulitu oraz zmniejszenie wagi ciała. Jest on też prawdziwym leczeniem całego organizmu, usuwaniem z niego zanieczyszczeń i toksyn. Wzmacnia system immunologiczny oraz poprawia przemianę materii. Dzięki stosowaniu wałka antycellulitowego szybkość przepływu limfy […]

W sklepie SmakiLubelszczyzny.pl możemy zakupić już od dzisiaj w promocyjnej cenie wszelkiego rodzaju mąki, kasze i otręby  np:  otręby orkiszowe, mąkę orkiszową lub gryczaną i inne produkty ekologiczne. Serdecznie zapraszamy na zakupy wszystkie osoby, które cenią sobie naturalną i zdrową żywność oraz wypieki z ekologicznych mąk.   Do kupienia TUTAJ   Polub nas na Facebooku […]

Stylowe akcesoria do kuchni, łazienki czy salonu, modne torby zakupowe i podróżne – to wszystko i wiele więcej znajdziesz w sklepie Homebutik.pl. W swojej ofercie posiadamy najlepsze marki, które cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Z nami masz gwarancję jakości towaru, miłej obsługi oraz szybkiej dostawy. Zapraszamy do zakładki Promocje! www.homebutik.pl    

Emalia do paznokci Laura Conti o pięknym połysku i wyjątkowej trwałości. Unikalne komponenty (bez formaldehydów) oraz specjalna kompozycja żywic, pozwoliły na uzyskanie emalii twardszej i odporniejszej na ścieranie niż tradycyjna emalia. Nie odpryskuje i doskonale chroni paznokcie przed złamaniem. Wyjątkowo szybko wysycha, tworząc równomierną, gładką powłokę na płytce paznokcia.   Proponowana w dwóch zestawach kolorystycznych: […]

  Kupując preparaty kosmetyczne, coraz chętniej sięgamy po produkty zawierające w swoim składzie surowce pochodzenia naturalnego. Sklep internetowy to miejsce, w którym mogą Państwo znaleźć naturalne, ekologiczne i orientalne kosmetyki z różnych zakątków świata takich jak Rosja, Syria czy Maroko… nie zabrakło także rodzimej produkcji, która cieszy się coraz większą popularnością. Przykładem są takie marki […]

FORUM - bieżące dyskusje

wózek
A ile zapłaciłaś i który wybrałaś. Sklepów jest mnóstwo i trudno się zdecydować. Ostatnio...
Zepsułam znajomość..
A jak grzybobranie? Udane? I jacy są jego rodzice? Masz ochotę się z nimi...
Dziwni faceci na portalach randkowy…
Oj... ta pani chyba ma problem. Albo nie dopuszcza do siebie myśli, że...
jaki nastrój macie dziś...?
Ja jestem dziś... zmęczona :) Dużo chodzenia, trochę nerwowo, ale humor mi dopisuje :D
Strona główna O nas Regulamin Kontakt Reklama dodatkowy zarobek prosenior24.pl
facebook