Komu pasują rude włosy?

21 kwietnia 2015, autor: Redakcja

 • Facebook
 • Google Plus
 • NK
 • Wykop
 • Twitter
 • Blogger
 • Print
 • Email

Według prastarego szkockiego bajania, odmiana wróżek, żyjąca pod ziemią, posiadała ognisto rudy kolor włosów. Rudowłosi ludzie, chodzący po ziemi są w prostej linii krewnymi tych wróżek. Ale o to, zapewne, postarali się mężczyźni, wstąpiwszy w związki z pięknymi rudowłosymi wróżkami….

Kobiety mające rudy kolor włosów przez wieki miały ciężki żywot i niestety niekiedy bardzo krótki, właśnie ze względu na kolor swojej czupryny. Rudy kolor włosów kojarzy się najczęściej z zuchwałością, gwałtownością, indywidualnością i zmysłowością. „Rudzielec” zawsze wygląda tak, jakby planował właśnie jakąś psotę. Oczywiście takie poczucie nie wzięło się znikąd – prawdopodobnie rudowłosym dokuczano już od dzieciństwa i broniąc się pracowały na przekonanie, że właśnie „rudzielce” do najsympatyczniejszych nie należą. Stereotyp, że „rudzielec” jest brzydki i złośliwy, już dawno jednak umarł. Teraz jest wręcz przeciwnie: wiele kobiet farbuje się na rudy kolor włosów, by dodać sobie urody. Obecnie rudy kolor włosów jest modny, bo tak naprawdę rude włosy są bardzo twarzowe i kobieta z takimi włosami wygląda zawsze ponętnie.

Jak trwale ufarbować włosy>>

Rude włosy to jednak niełatwy kolor. Ten kolor włosów nie pasuje do każdej kobiety, a nieodpowiednio dobrany sprawia, że można wyglądać nienaturalnie. Osoby, które wybierają intensywne kolory, takie jak ognista czerwień, płomienna miedź, mahoń, powinny mieć wyraziste rysy twarzy, zimną oprawę oczu i dość intensywne (nie za jasne) kolory tęczówek: brązowe, zielone lub niebieskie. Rudości znakomicie podkreślają barwę oczu. Rudy to świetny wybór dla osób o nieregularnych czy też ostrych rysach twarzy – doskonale je łagodzi i optycznie zmiękcza. Płomienna barwa jest więc odpowiednia dla osób o mocno zarysowanych rysach i ciemnej oprawie oczu, do tego – alabastrowa cera. Rudości wymagają ładnej cery, gdyż w ich sąsiedztwie widoczne są wszelkie niedoskonałości, np. zaczerwienienia czy popękane naczynka. Rudości pasują zwłaszcza dynamicznym dziewczynom i młodym kobietom. Wyróżniają je z tłumu.
Efektowny miedziany balejaż podkreśla strzyżenie grubych pasm. Wymodelowane płaską szczotką, z efektownie wyeksponowaną grzywką wyglądają zachwycająco zarówno w krótszej, jak i tej długiej wersji. Swobodnie opadające, ogniste pasma można też ułożyć w prostszy sposób: włosy suszymy z głową w dół, roztrzepujemy palcami i lakierujemy. Mocny mahoń to kolor dla kobiet ciemnowłosych. Łagodnie odmładza i łagodzi rysy twarzy. Sam w sobie wygląda niezwykle seksownie, ale jeśli jeszcze masz zielone, kocie oczy – dodatkowo intryguje. Gorąca czerwień we włosach wygląda bardzo oryginalnie. Podkreśla charakter i ognisty temperament kobiet. W połączeniu z porcelanową cerą sprawia piorunujące wrażenie. Ostra czerwień, podobnie jak biały blond, to nie jest jednak odcień występujący w naturze, więc w zasadzie pasuje każdemu. Ale jest jeden warunek. To kolor bardzo „osobowościowy” – przyciąga uwagę i podkreśla charakter właścicielki. Pasuje jedynie do niekonwencjonalnych fryzur. Złociste rudości doskonale prezentują się na miękkich puklach i lokach. Jeśli nie masz naturalnie kręconych włosów, nawiń je na grube wałki lub termoloki, a następnie roztrzep palcami. Fryzura ta dodaje subtelności. Alabastrowa cera, delikatne piegi – charakteryzują naturalne rudości. Można je rozjaśnić złotym balejażem. Nabiorą lekkości i będą się pięknie układały. Pasemka należy zaakcentować woskiem, aby dodać im blasku. Jeśli masz jasną karnację z odrobiną piegów, możesz też pomyśleć o bardziej zdecydowanej rudości w typie kasztana. Jeśli jesteś naturalnym rudzielcem, tylko pozazdrościć. Rudy kolor włosów jest na pewno unikatowy i nawet, jeśli powoduje skojarzenia, stereotypy i przesądy, można z nich uczynić mocną stronę, zamiast ubolewać nad własną innością. Ten kolor zawsze będzie zauważalny w tłumie, nie da się przejść obok niego obojętnie, w tym jest siła. Kobiety o delikatniejszej urodzie mogą zostać „przytłoczone” takim kolorem włosów. Nie muszą jednak rezygnować z rudości. Mają do wyboru łagodne, stonowane odcienie, na przykład złoty, miodowy czy jasny kasztan. Jeżeli jesteś naturalną blondynką lub jasną szatynką, możesz bezpiecznie wypróbować niezbyt agresywny odcień rudości. Najłatwiej go uzyskać na naturalnej, dosyć jasnej bazie, nadając poszczególnym pasmom miedziany połysk. Bardzo ważne jest więc właściwe dobranie odcienia. Najmodniejsze rudości: miedziane, weneckie, jak z obrazów dawnych mistrzów, pasują Polkom, które mają chłodną karnację.
Zdecydowanie jednak uciekaj jednakże od czerwieni na głowie, jeśli masz problem z zaczerwienieniami cery – dotyczy to kłopotów naczynkowych, cery z trądzikiem, a nawet zapaleń spojówek. Ten kolor nie jest też najlepszy dla osób, których zęby nie są idealnie białe. Pamiętaj bowiem, że nosząc rudy kolor włosów to właśnie one, jak cekinowa sukienka wchodzą do sali przed Tobą. Jeśli Twoje włosy są we względnie dobrym stanie rudy się obroni. Gdy masz suche i zniszczone włosy, będą one miały spore trudności w absorbowaniu malutkich, czerwonych molekuł, które wymywają się stosunkowo szybko nawet z najzdrowszych i najbardziej zadbanych włosów. Rudości bowiem najszybciej blakną i wypłukują się, dlatego warto stosować kosmetyki z wyciągami roślinnymi o czerwonych pigmentach (hibiskus, granat, kasztan). Do stosowania w domu polecane są też odżywki profesjonalne ze sproszkowanymi pigmentami fryzjerskimi oraz odżywki i szampony „robione” przez fryzjerów w salonie przez zmieszanie pigmentów. Bardzo dobrze na ten kolor włosów wpływają też szampony, odżywki, i kremy z cynamonem i ekstraktem z czereśni. Wybierając ten odcień pamiętaj, iż jest on mało odporny na promienie słoneczne, dlatego włosy o odcieniu rudym potrzebują preparatów z filtrami. Warto również spryskiwać je nabłyszczaczami i często nawilżać.

Dlaczego rudy?

Z danych wynika, że 30% kobiet farbujących włosy wybiera odcień rudego, 27% robi się na brunetkę, natomiast 26% staje się blondynkami.
1) Farbowanie włosów na rudoczerwony kolor mówi o tym że nasze ciało uzupełniamy kolorem, którego nam w naszej aurze brakuje…niby to proste i prymitywne tłumaczenie – ale chyba tak jest…
2) Czerwone odcienie na głowie kobiety udowadniają że musiało nastąpić poważne  przekształcenie osobowości kobiety, często konsekwencją jest pełna przemiana jej energii życiowej, to znaczy, i osoby…
3) Pomarańczowe kolory: miedziane, złociste i miodowe odcienie – odkrywają przed nami  ogólny przegląd cech delikatnych oraz magicznych z życia owej damy…
To tak z przymrużeniem oka, bardzo mnie owy tekst zaintrygował…

Ciekawostki:

1) W skali Fischera-Sallera I-IV. Na świecie rude włosy występują u 1-2% populacji. Najwięcej w Szkocji i Irlandii gdzie 46% populacji posiada gen odpowiedzialny za powstawanie rudych włosów, a 14% z nich posiada rude włosy. Włosy o tym zabarwieniu wynikają z obecności tzw. płynnej melaniny.
2) Istnieje kilka hipotez tłumaczących, skąd się wzięły rude włosy. Jedni uważają, że ich połączenie z jasną skórą daje przewagę w okolicach, gdzie nie ma zbyt wiele światła słonecznego, ponieważ im mniej melaniny, tym większa produkcja witaminy D w odpowiedzi na promienie słoneczne. Inni przypuszczają, że w rozpowszechnianiu się rudych włosów odegrał rolę dobór płciowy, jeszcze inni uważają, że mniejsza ilość słońca na północy powoduje brak selekcji na chroniącą przed nim ciemną skórę, więc nieszkodliwa jasna karnacja i związane z nią rude włosy mogą się rozprzestrzeniać w wyniku dryfu genetycznego. Ta teoria mówi o genie recesywnym MC1R. W 1990 roku naukowcy odkryli, że to zmutowana wersja tego genu determinuje jasny kolor skóry i rude włosy. A że dawniej ludzie zwykle spędzali całe swoje życie w pobliżu miejsca urodzenia, żenili się z kimś z bliskiego otoczenia, zazwyczaj o podobnych cechach genetycznych, gen recesywny miał szansę przetrwać i ujawniać się w różnych pokoleniach.
3) Obecnie ludzie coraz chętniej podróżują, przeprowadzają się do innych krajów, co powoduje, że często wiążą się z kimś o kompletnie innych cechach. To wzmacnia zróżnicowanie genetyczne, ale powoduje, że na świecie może być coraz mniej osób rudowłosych. Gen ten może coraz rzadziej się ujawniać, ale nie oznacza to, że rudowłosi kompletnie znikną z naszej planety.

Legendy, mity i czarownice:

1) Próba wyjaśnienia – jak pojawił się rudy kolor na ludzkich głowach… Stara arabska legenda mówi: Allach na początku stworzył z ognia duchy dżinów. Rozgniewał się na nich za ich krętactwo i kłamliwość, odprawił ich więc pod ziemię aby tam żyli. I tylko po tym fakcie stworzył z gliny swoje główne dzieło – człowieka. Uważa się, że kobieta, zgrzeszyła z Dżinem, i przez to została pra…pra…pra babcią  wszystkich późniejszych rudowłosych panien.
2) W starożytnym Egipcie rude włosy były postrzegane jako pechowe. Starożytni Grecy wierzyli, że rudowłosi po śmierci zmieniają się w wampiry. Z rudymi włosami malowano obrazy, na których były przedstawiane postacie o tym kolorze włosów: Judasza, Marię Magdalenę, czy Lilith. Dzięki temu pogłębiało się przekonanie, że osoby posiadające ten odcień włosów są grzeszne, lubieżne, skazane na wieczne potępienie.
3) W średniowiecznej Europie z rudymi włosami przedstawiane były najczęściej czarownice, kojarzone z nadprzyrodzonymi mocami. W czasach polowań na czarownice rude dziewczęta szły „na pierwszy ogień”. One także kojarzone były z dodatkowymi mocami. W podręczniku z końca XV wieku „Młot na czarownice” (Malleus Maleficarum), spisanym przez dwóch dominikańskich inkwizytorów, można było znaleźć wskazówki, jak rozpoznać czarownicę. Jednymi z wyznaczników miały być rude włosy i zielone oczy, dodatkowym potwierdzeniem było znamię na ciele. W tamtych czasach rudowłosa kobieta mogła uważać się za pechową – w przenośni i dosłownie.
4) Istnieje również stereotyp mówiący, iż rudowłosi są bardziej namiętni i pożądliwi, i on jest jak najbardziej prawdziwy. Brytyjscy badacze dowiedli, że kobiety o rudych włosach mają bogatsze życie seksualne. Uprawiają seks średnio 3 razy w tygodniu, gdy blondynki i szatynki tylko dwa.
5) Naukowcy, tym razem z University of Louisville w USA, zbadali natomiast przypuszczenia lekarzy, że rudowłosi potrzebują więcej znieczulenia lub narkozy podczas zabiegów chirurgicznych. Badacze zrobili eksperyment, podczas którego podano kobietom środki uspokajające, a następnie sprawdzono ich reakcje na ból. Okazało się, że rudowłose panie potrzebowały o 20-30% więcej środków, by osiągnąć ten sam poziom znieczulenia co inne kobiety. To pozwala przypuszczać, że różnice mogą także występować w gospodarce hormonalnej, w enzymach, a także systemie neurologicznym.
To wszystko oznacza to, że rudy kolor włosów – a właściwie gen za niego odpowiedzialny – wpływa znacząco na życie jego posiadaczy.

Materiały:


[1] http://handsomemen.pl/porady,wlosy_rude,3099.html.
[2] http://www.handsomemen.pl/wlosy,wlosy,odcienie_rudego.html.
[3] Marta Matuszewska: Rudy, rudy rydz…, http://www.female.pl/artykul/6498/Rudy%2C-rudy-rydz%26%238230%3B.html.
[4] Katarzyna Swiba: Rudowłose bestie, http://sympatia.onet.pl/,2278,1558988,,rudowlose-bestie,artykuly.html.
[5] Ruda bestia czy wróżka?,
http://rzeczpospolita-babska.com.pl/component/content/article/117.html?joscclean=1&comment_id=199.

Zobacz również:

 1. Jak farbować włosy – porady na forum
 2. Jak szybko zapuścić włosy?
 3. Najmodniejsze kolory na 2011
 4. Prawda o trwałej ondulacji…
 5. Jak samemu obciąć grzywkę?
 6. Prawdy i mity na temat włosów
 7. Odrosty – jak szybko zamaskować?Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

30 komentarzy do Komu pasują rude włosy?

 1. Rude odcienie z farby różnią się jedna od naturalnych barw. Nie wszyscy rudzi od urodzenia wyglądają bardzo dobrze w takich włosach, ma na to wpływ kilka czynników.

 2. Rudy to piękny kolor. Sama marzę o takich ;P

 3. avatar kaka pisze:

  oo ja niedawno się przefarbowałam i też używałam farby fryzjerskiej, czyli Chantala (odcień kasztanowy).

 4. avatar olam pisze:

  moja koleżanka ma rude włosy i mówi, że najlepiej w jej przypadku kolor odżywiają szampony do włosów blond (Prosalon, L’oreal)

 5. avatar Kamyk bloger pisze:

  Mam takie upodobanie, że tylko rude kobiety wzbudzają we mnie zainteresowanie.

 6. avatar martus2833 pisze:

  Śliczne są rude włosy. Zazdroszczę mojej siostrze, która takie posiada. Niestety ona ich nienawidzi…

 7. avatar helloalice pisze:

  Najważniejsze by podobać się sobie. Moim zdaniem rudy kolor włosów wyjątkowo odbija niebieskie i szare oczy (szczególnie potwierdza to drugie zdjęcie zamieszczone w artykule) Przy nieskazitelnej cerze kobieta może przyciagnąć niejednego faceta- i to już bez względu na kolor włosów ;) Ja dopiero niedawno zdałam sobie sprawę z tego, że to włosy powinny być największym atrybutem kobietek…

Dodaj komentarzAleja handlowa

Pralinki ręcznie wykonane 12 sztuk
Sklep Smakilubelszczyzny.pl
Cena:
37,87 zł
Zestaw naczyń dla dzieci - porcelana, stal
7 częściowy zestaw od Homebutik.pl
Cena:
209,15 zł
Kardigan w kratę z kieszeniami
Modny, żakardowy wzór w kratę - AMSTYL.PL
Cena:
58 zł
Wałek kosmetyczny do twarzy Zdrowolandia.pl
Kształtujemy piękny owal twarzy, podnosimy drugi podbródek i wywołujemy efekt liftingu
Cena:
105 zł
Wielofunkcyjny krem BB o ultralekkiej formule O/W
Krem zawiera ekstrakt z papai, który utrzymuje miękkość i aksamitność skóry
Cena:
59 zł
Zestaw 3 emalii do paznokci  o pięknym połysku i wyjątkowej trwałoścI
LAURA CONTI Emalia do paznokci Manicure SPA
Cena:
11,98 zł

TARGI z Urodaizdrowie.pl - Promocje i Rabaty!

Zawiera ekstrakty z winogron i zeń szenia. •Działa przeciwzapalnie poprzez hamowanie  peroksydacji lipidowej. •Zapobiega pękaniu kapilarnych naczynek krwionośnych. •Ujędrnia i chroni warstwy kolagenowe skóry. •Trwale nawilża i wygładza naskórek. •Opóźnia procesy starzenia skóry. •Ekstrakt z winogron usuwa martwą warstwę naskórka oraz przyspiesza jego regenerację. Zwalcza wolne rodniki jednocześnie opóźniając proces starzenia skóry. •Ekstrakt z żeńszenia […]

Sprzedaż markowej bielizny damskiej, biustonoszy w atrakcyjnych cenach!   Ponadto bielizna erotyczna, nocna,  stroje kąpielowe i wiele innych ciekawych produktów – dostawa gratis już od 100 zł! Wiele ciekawych promocji i gratisów w zakładce: Dzisiejsze Promocje Przy zakupie dwóch biustonoszy – woreczek do prania biustonoszy gratis! Do kupienia TUTAJ Polub nas na Facebooku     […]

10% Retinol + Rosweratrol Serum Odbudowujące w postaci olejku: Retinol, czyli czysta  Wit. A + Wit. E, Rosweratrol, ekstrakty z Pestek Grejpfruta i Korzenia Lukrecji, Zmarszczki, Kurze Łapki, Oczy, Linie Na czole, Mimiczne Do kupienia TUTAJ Pojemność: 10 ml Retinol Face Serum jest serum bogatym w wyjątkowo nawilżające i regenerujące olejki, stworzone w celu zachowania  […]

Wałek antycellulitowy – Duży – to skuteczny masażer w walce z cellulitem.   Masaż wałkiem antycellulitowym ukierunkowany jest na pozbycie się tkanki tłuszczowej, cellulitu oraz zmniejszenie wagi ciała. Jest on też prawdziwym leczeniem całego organizmu, usuwaniem z niego zanieczyszczeń i toksyn. Wzmacnia system immunologiczny oraz poprawia przemianę materii. Dzięki stosowaniu wałka antycellulitowego szybkość przepływu limfy […]

W sklepie SmakiLubelszczyzny.pl możemy zakupić już od dzisiaj w promocyjnej cenie wszelkiego rodzaju mąki, kasze i otręby  np:  otręby orkiszowe, mąkę orkiszową lub gryczaną i inne produkty ekologiczne. Serdecznie zapraszamy na zakupy wszystkie osoby, które cenią sobie naturalną i zdrową żywność oraz wypieki z ekologicznych mąk.   Do kupienia TUTAJ   Polub nas na Facebooku […]

Stylowe akcesoria do kuchni, łazienki czy salonu, modne torby zakupowe i podróżne – to wszystko i wiele więcej znajdziesz w sklepie Homebutik.pl. W swojej ofercie posiadamy najlepsze marki, które cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Z nami masz gwarancję jakości towaru, miłej obsługi oraz szybkiej dostawy. Zapraszamy do zakładki Promocje! www.homebutik.pl    

FORUM - bieżące dyskusje

Zawód miłosny
Summerlove ma rację. Ktoś kiedyś swoim postępowaniem skłoni Cię do tego, żeby jednak się zaangażować....
Brak doznań podczas stosunku
Może brakuje między Wami bliskości, którą daje częstszy kontakt fizyczny, przebywanie ze sobą, dotyk,...
Dziwni faceci na portalach randkowy…
Na przykład palanci w realu.
Jesienna wyprzedaż
Po lecie dużo tego było, sama kupiłam 2 kostiumy kąpielowe po 9.99:) Ale...
Strona główna O nas Regulamin Kontakt Reklama dodatkowy zarobek prosenior24.pl
facebook