URODA I ZDROWIE

Zwyrodnienie stawu biodrowego: jak mu zapobiec?

4 kwietnia 2014, dodał: Redakcja

Zwyrodnienie stawu biodrowego to jedno z najczęściej diagnozowanych przez lekarzy ortopedów schorzeń. Choroba znacznie utrudnia poruszanie się, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach kończy się operacją, polegająca na wymianie stawu. Jak zatem ustrzec się przed zwyrodnieniem stawu biodrowego i wynikającymi z tego tytułu konsekwencjami?

bio

Co to jest zwyrodnienie stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego, inaczej zwane koksartrozą, jest chorobą związaną z pojawieniem się zmian w obrębie chrząstki stawu biodrowego. Jest jedną z najczęstszych chorób, z którymi pacjenci pojawiają się u lekarza ortopedy. Zgodnie z badaniami prowadzonymi na całym świecie, dotyczy ona od 3,5 do 8% kobiet i od 3 do 3,7% mężczyzn w wieku powyżej 45 lat. Co ważne, odsetek ten rośnie wraz z wiekiem badanej populacji (dane ze strony czytelniamedyczna.pl.

Choroba ta ma niezwykle podstępny charakter – rozwija się przez wiele lat i jednocześnie w początkowym okresie nie daje żadnych dolegliwości. Jest tym bardziej niebezpieczna, że zachodzące w jej trakcie procesy są nieodwracalne, a ich leczenie w zaawansowanym stadium choroby związane jest z wymianą stawu biodrowego.

Koksartroza objawia się przede wszystkim bólem pochodzącym z okolic stawu biodrowego. Pacjenci zazwyczaj skarżą się nie tylko na nasilającą się bolesność w trakcie ruchu i obciążania stawu, ale także na jego sztywność, co zdecydowanie utrudnia poruszanie się. Postępująca choroba zwyrodnieniowa powoduje coraz większe ograniczenie wykonywania ruchów w ramach stawu biodrowego, co w najbardziej drastycznych przypadkach objawia się nawet unieruchomieniem stawu.

Jak zapobiegać koksartrozie?

Na zwyrodnienie stawu biodrowego zapadają najczęściej pacjenci zmagający się z cukrzycą, nadwagą i otyłością, wysokim poziomem cholesterolu we krwi lub osoby, które doprowadzają do przeciążania stawu. Dlatego też istotne jest, także dla prawidłowego działania stawu biodrowego, prowadzenie zdrowego trybu życia, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniego odżywiania się oraz ruchu. Warto dodać, że skuteczność leczenia uzależniona jest od wykrycia choroby we wczesnym jej stadium. Wtedy odpowiednio dobrana dieta, fizykoterapia oraz zajęcia ruchowe mogą znacznie poprawić stan stawu oraz podnieść jakość życia poprzez minimalizację bólu w obrębie biodra. Przy wczesnym wykryciu negatywnych zmian niezwykle pomocne jest badanie usg, które można wykonać w specjalistycznych gabinetach. Wynik odpowiednio wcześnie przeprowadzonego badania usg z pewnością pomoże wykryć koksartrozę we wczesnym stadium i leczyć ją jeszcze w sposób nieoperacyjny.

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdy pies boi się wystrzałów
Czasem pies był ofiarą postrzału, i dlatego się boi, sąsiad miał psa, który...
Złoty pierścionek.
Ja lubię białe złoto, bez kamieni, wystarczy jakiś efektowny wzór samego metalu
żłobek a korzystanie z nocniczka
Ale co innego w domu, a co innego wśród obcych osób, znam przypadki...
Lubrykanty a zajście w ciążę
Jak są problemy to każde wytłumaczenie jest dobre ale niekoniecznie trafne. Lepiej chyba...