Zwodnicze randki w sieci – uważaj i nie daj się oszukać!
Zaczepianie dziewczyny na ulicy i proszenie jej o numer? Nie, to już stało się niemodne. W miejsce tradycyjnego randkowania pojawiły się aplikacje randkowe. O czym powinniśmy pamiętać randkując w Internecie, opowiada Sylwia Ligowska, psycholog Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.
Aplikacje randkowe – dlaczego po nie sięgamy?
Kto z nas nie posiada telefonu? Łatwość, a zarazem ich ogólnodostępność sprawia, że towarzyszą nam zawsze. Dzięki nim mamy świat na wyciągnięcie ręki, a aplikacje w telefonach dają nam nieograniczone możliwości. Kiedy chcemy kogoś poznać, nie jesteśmy skazani tylko na mieszkańców swojej miejscowości czy krąg znajomych. Aplikacje randkowe stały się dla nas pośrednikiem w znalezieniu partnera czy partnerki albo kochanka czy kochanki. Dały nam możliwość wyszukania osoby z drugiej części kraju czy innej części świata, która podziela nasze przemyślenia, pasje lub po prostu do nas pasuje. A to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.
– Pandemia i lockdown sprawiły, że staliśmy się samotni. Zamknięci w domach, bez możliwości wyjścia, otworzyliśmy się na poszukiwanie drugiej osoby. Kogoś, kto spędziłby z nami czas. W tym okresie brakowało nam zwyczajnych rozmów czy relacji międzyludzkich, dlatego aplikacje randkowe stały się miejscem zaspokojenia pojawiającej się potrzeby. Jedni, żeby z kimś porozmawiać, inni natomiast, aby znaleźć towarzysza, który będzie ich wspierał w czasie kwarantanny – komentuje psycholog Sylwia Ligowska z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.
Rozmowy w aplikacji
Spotkanie wymaga od nas wysiłku i zaangażowania. Musimy się odpowiednio przygotować, umówić, co często bywa czasochłonne i wymaga od nas poniesienia pewnych kosztów. Kiedy jesteśmy w Internecie i posiłkujemy się jakąś aplikacją, w pewien sposób cały czas jesteśmy w tym „spotkaniu” z drugą osobą. Proces nawiązywania relacji staje się prostszy, gdyż wymaga od nas mniejszego zaangażowania.
Co o nas mówi nasz profil w aplikacji randkowej?
W aplikacji, aby zacząć rozmowę, musimy najpierw zbudować odpowiedni profil. Opis jest ważny, ale pierwszym czynnikiem przyciągającym uwagę są zdjęcia. To, jak się pokazujemy, wpływa na to, czy dostaniemy tego słynnego „matcha” czy jednak nasz profil zostanie przesunięty w lewo, czyli zostaniemy odrzuceni.
– W aplikacjach randkowych mężczyźni głównie zwracają uwagę na zdjęcia, a rzadziej na opis. Jeśli chodzi o kobiety, te również wybierają partnerów na podstawie zdjęć, zwracając przy tym uwagę na opis. Badania pokazały, że na wybór partnera u płci żeńskiej wpływ mają także hormony oraz to,
w jakim cyklu menstruacyjnym się znajdują. Kobiety podczas owulacji najczęściej wybierają partnerów, których możemy stereotypowo opisać jako męskich, macho. Natomiast w dniach niepłodnych częściej w ich kręgu zainteresowania znajdują się mężczyźni o łagodniejszych rysach – podkreśla psycholog Sylwia Ligowska z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.
Rozmowa online i co potem?
Znaleźliśmy wspólny język, rozmowy dobrze się układają i stwierdzamy, że wspaniale byłoby się spotkać. Jednak, o czym należy pamiętać, spotykając się pierwszy raz z osobą poznaną w sieci?
– Na pierwsze spotkanie zawsze powinniśmy wybrać miejsce publiczne, jak rynek, park, restauracja czy bar. Im więcej wokół nas ludzi, tym bezpieczniej możemy się czuć. Niekoniecznie powinniśmy decydować się na spotkanie jeden na jeden czy jechać do nowo poznanej osoby. Warto zawsze przed takim spotkaniem poinformować kogoś zaufanego, gdzie, z kim i w jakim czasie będziemy się widzieć. W trakcie spotkania warto też dać im znać czy wszystko u nas w porządku i czy nie potrzebujemy przypadkiem wsparcia – podkreśla psycholog Sylwia Ligowska z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.
Podczas pierwszego spotkania zazwyczaj rozmawiamy o sprawach łatwych i prostych, chcąc wywrzeć na rozmówcy, jak najlepsze wrażenie, pokazać się w jak najlepszym świetle. Często to jest trochę tak, jakbyśmy byli na ekskluzywnej rozmowie kwalifikacyjnej, pokazując swoje ekstra CV.
– Czasami zadanie trudnych pytań, wychodzących poza strefę komfortu może pokazać nam, czego druga strona oczekuje albo czego nie chce. Takie pytania również mogą sprawić, że zbliżymy się do siebie, dzieląc się czymś trudnym albo decydując się na rozmowę o czymś niesztampowym. Pierwsze spotkanie to dobry moment, aby określić swoje priorytety, czy szukamy teraz relacji, która nie jest zobowiązująca i będzie dla nas ok, kiedy każde spotkanie zakończymy czy wręcz przeciwnie, mamy już dosyć takiego typu relacji i szukamy kogoś, z kimś będziemy mogli ułożyć sobie życie. Jesteśmy różni, możemy mieć inne potrzeby i oczekiwania. W ten sposób oszczędzamy czas. Na pierwszym spotkaniu, trudne pytania wyjaśniają i sprawiają, że nie czujemy zawodu, kiedy nagle po dwóch miesiącach i super nocach, okazuje się, że ta osoba nie chce niczego więcej, kiedy my zaplanowaliśmy już wspólną przyszłość – podkreśla psycholog Sylwia Ligowska z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.
Jak zakończyć spotkanie?
Może się zdarzyć tak, że w trakcie spotkania czujemy, że jednak to nie jest to. Osoba, z którą tak cudownie nam się rozmawiało online, w rzeczywistości okazała się być mało ciekawa, a jej dłuższe towarzystwo wywołuje u nas dyskomfort. Rozmowa pokazała, że nie ma między nami chemii. Czujemy, że nie będziemy chcieli kontynuować tej znajomości. Jak w przypadku każdej relacji, najważniejsze jest, aby być szczerym.
– Jeśli wiemy, że nie chcemy kontynuować relacji, należy powiedzieć naszemu rozmówcy o tym wprost. Podziękować za spotkanie, za poświęcony czas i wymienić z jakich konkretnych względów nie czujemy, abyśmy chcieli umawiać się na kolejne spotkanie. Najważniejsza jest szczerość, aby nie przeciągać tej relacji, kiedy intuicja podpowiada nam, że nie ma to sensu bądź czujemy się niekomfortowo – zaznacza psycholog Sylwia Ligowska z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.
Kolejna randka – kolejne niepowodzenie. Jak nie zrazić się do randkowania?
Kiedy każda kolejna randka z nowo poznaną osobą okazuje się być nieporozumieniem, zaczynamy się zastanawiać, czy z nami jest wszystko w porządku. Czy faktycznie powinniśmy zacząć się martwić?
– Każde spotkanie czegoś nas uczy. Poznając nową osobę, poznajemy również siebie. Swoje pragnienia, potrzeby oraz to, czego szukamy u naszego potencjalnego partnera. Po serii niepowodzeń w randkowaniu warto zastanowić się, czy na ten moment chcemy wchodzić w jakąś relacje albo czy czujemy potrzebę, żeby nawiązywać jakieś znajomości. Nieudane randki również mogą stać się dobrym punktem wyjścia do zrobienia sobie detoksu od szukania osób online i skupieniu się na życiu offline. Może okazać się, że jest ciekawa osoba w naszym otoczeniu, na którą wcześniej nie zwracaliśmy uwagi – podkreśla psycholog Sylwia Ligowska z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.